EU-WISH – EU Wastewater Integrated Surveillance for Public Health

EU-WISH – EU Wastewater Integrated Surveillance for Public Health

Ne spreglejte
Najnovejše
An Galičič

“NIJZ je v sodelovanju z NLZOH k epidemiološkemu spremljanju povzročiteljev nalezljivih bolezni v odpadnih vodah pristopil leta 2022, k čemur nas je vzpodbudila potreba po tovrstnem spremljanju SARS-CoV-2. Že od leta 2011 pa v Sloveniji (Inštitut Jožefa Stefana) v okviru SCORE mreže poteka mednarodno letno spremljanje uporabe prepovedanih stimulativnih drog. Tako vključenost Slovenije v projekt EU-WISH, v katerem sodeluje 26 evropskih držav, predstavlja možnost nadaljnjega razvoja tega sistema spremljanja, saj je projekt  osredotočen na nadgradnjo, razširitev in krepitev spremljanja bioloških in kemijskih agensov v odpadnih vodah v javnozdravstvene namene. Dejavnosti bodo usmerjene v poizkus poenotenja sistemov spremljanja v odpadnih vodah v državah članicah, povezovanje spremljanja odpadnih voda z drugimi sistemi spremljanja in v okrepitev sistema pripravljenosti in odzivanja na javnozdravstvena tveganja.”

asist. dr. An Galičič, mag. san. inž., vodja projekta na NIJZ

Opis projekta

Namen projekta EU-WISH je izboljšanje nacionalnih zmogljivosti za spremljanje odpadnih voda v javnem zdravju s krepitvijo izmenjave znanja in najboljših praks na podlagi znanstvenih dokazov. Osredotočili se  bomo na povezovanje in dopolnjevanje spremljanja odpadnih voda z obstoječimi sistemi javnozdravstvenega spremljanja s ciljem krepitve pripravljenosti in odziva na čezmejne nevarnosti za zdravje. Sodelovali bomo pri uskladitvi epidemioloških in tehničnih metod za doseganje javnozdravstvenih ciljev tega spremljanja. Z aktivnostmi projekta bomo podpirali krepitev zmogljivosti Evropske unije za preprečevanje resnih čezmejnih nevarnosti za zdravje, pripravljenost in hitro odzivanje nanje. Projekt EU-WISH sestavlja močan konzorcij partnerjev z vizijo izboljšanja spremljanja odpadnih voda ne le na evropski, temveč tudi na svetovni ravni.

Faze projekta in njihova realizacija:

Projekt EU-WISH bo realiziran preko sedmih delovnih sklopov:

  • delovni sklop 1: upravljanje in koordinacija projekta;
  • delovni sklop 2: komunikacija in diseminacija;
  • delovni sklop 3: ovrednotenje in vključenost v pripravljenost;
  • delovni sklop 4: trajnostni vidik in krepitev zmogljivosti spremljanja v odpandih vodah;
  • delovni sklop 5: opredelitev obstoječih aktivnosti in prihodnjih prednostnih ciljev na področju spremljanja odpadnih voda;
  • delovni sklop 6: uporaba podatkov iz spremljanja odpadnih vod za javnozdravstvene namene;
  • delovni sklop 7: tehnični postopki spremljanja odpadnih voda, sheme vzorčenja in metode analitike za doseganje prednostnih ciljev.

Slovenija je vključena v vse delovne sklope, razen v delovni sklop 4.

Dodana vrednost:

Dejavnosti projekta bodo usmerjene v povezovanje spremljanja odpadnih voda z drugimi sistemi spremljanja in v okrepitev sistema pripravljenosti in odzivanja na javnozdravstvena tveganja. Poleg tega si bomo države izmenjavale dobre prakse na tem področju, kar je za NIJZ izjemnega pomena, saj je to novo strokovno področje s hitrim razvojem.

Rezultati in gradiva

Rezultati projekta EU-WISH, ki se bodo večinsko nanašali na navodila in priporočila spremljanja in algoritme pripravljenosti in odzivanja, bodo nastali v sodelovanju z Evropskim centrom za preprečevanje in obvladovanje bolezni, Svetovno zdravstveno organizacijo in drugimi ustreznimi nacionalnimi, evropskimi in mednarodnimi deležniki.

Trajanje projekta: 1. 11. 2023 – 31. 10. 2026.

Nosilna organizacija: Statens Serum Institut (SSI), Danska.

Projektni partnerji: Ethnikos Organismos Dimosias Ygeias (EODY), Grčija; Österreichische Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit (AGES), Avstrija; Sciensano (WIV-ISP), Belgija; Hrvatski zavod za javno zdravstvo (CIPH), Hrvaška; Ministry of Health of the Republic of Cyprus (MPHS-CY), Ciper; Statni zdravotni ustav (SZU), Češka; Terviseame (HB), Estonija; Terveyden ja Hyvinvoinnin Laitos (THL), Finska; Ministere des Affaires Sociales et de la Sante (DGS-FR), Francija; Robert Koch-Institut (RKI), Nemčija; Nemzeti Nepegeszsegugyi Kozpont (NNK), Madžarska; Health Service Executive (HSE), Irska; Istituto Superiore di Sanita (ISS), Italija; Slimibu profilakses un kontroles centrs (SPKC), Latvija; Nacionalinis visuomenes sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC-LT), Litva; Luxembourg Institute of Science and Technology (LIST), Luksemburg; Ministry for Health – Government of Malta (IDCU), Malta; Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), Nizozemska; Folkehelseinstituttet (FHI), Norveška; Instituto Nacional de Saude Doutor Ricardo Jorge (INSA), Portugalska; Institutul National de Sanatate Publica (INSP), Romunija; Nacionalni institut za javno zdravje (NIJZ), Slovenija; Instituto de Salud Carlos III  (ISCIII), Španija; Folkhalsomyndigheten (FOHM), Švedska; Center for Public Health of the Ministry of Health of Ukraine, Ukrajina.

Financiranje: Sofinancirano s strani Evropske unije (Grant Agreement No. 101140460). Program sofinancira Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije.

 

 


Skupinska fotografija udeležencev začetnega sestanka (kick-of meeting) projekta EU-WISH v Atenah, februar 2024.

Za dobro javno zdravje
Duševno zdravje

Zdrave šole na Celjskem v luči aktivnosti za preprečevanje medvrstniškega nasilja

Podrobno
NIJZ

Na mednarodni dan invalidov in ljudi s posebnimi potrebami opozarjamo na neenakosti v zdravju oseb z oviranostmi

Podrobno
Preprečevanje poškodb

Aktivno staranje in preprečevanje padcev v Ljubljani: utrinki srečanja in konference Moving people, Moving Europe

Podrobno