Aktivno staranje in preprečevanje padcev

Aktivno staranje in preprečevanje padcev

Active ageing for fall prevention

Ne spreglejte
Najnovejše
Tjaša Knific

Telesna dejavnost je zaščitni dejavnik pred mnogoterimi kroničnimi boleznimi starejših, kot so bolezni srca in ožilja, možganska kap, sladkorna bolezen in nekatere vrste raka; izboljšuje duševno zdravje, lahko odloži pojav demence ter izboljša splošno kakovost življenja in dobro počutje.

Tjaša Knific, mag. fiziot., vodja projekta na NIJZ

Opis projekta

Projekt Erasmus + Šport Active ageing for fall prevention opredeljuje aktivno staranje kot ohranjanje in skrb za posameznikovo dobro počutje, dobro telesno, socialno in duševno zdravje z vključenostjo starejšega v družino in skupnost med celotnim procesom staranja. Pomen redne telesne dejavnosti na zdravje starejših je jasno opredeljen v mnogih znanstvenih delih. Ob sedanjem napredku znanosti pričakujemo podaljševanje človekove življenjske dobe, zato je naša osrednja skrb, da dodanim letom pripišemo tudi zdrava in aktivna leta  življenja in s tem spodbujamo visoko, z zdravjem povezano kakovost življenja v starosti.

Dodana vrednost

NIJZ bo sodeloval pri vseh delovnih paketih (DP) in bo vodil DP3 – Razvoj programa vadbe za starejše za preprečevanje padcev in razvoj učnih materialov. NIJZ bo sodeloval pri več nalogah, vključno s pregledom literature, testiranjem vadbenega programa v lokalnih skupnostih in diseminacijskih aktivnostih.  Za razvoj orodij za krepitev zmogljivosti bo uporabljen model ADDIE.

Dodana vrednost za Slovenijo:

Izvedba pilotnega testiranja vadbenega programa (preverjanje izvedljivost in učinkovitosti) v 4 državah EU; implementacija post pilotnega vadbenega programa Zdrava vadba ABC+ v aktivnosti s področja telesne dejavnosti programa Skupaj za zdravje; implementacija vadbenega programa na primarno raven zdravstvenega varstva za primarno preventivo sarkopenije, starostne krhkosti in padcev pri odraslih. (55+); prenos kompetenc na sodelavce v športu (športna društva) in nevladne organizacije, ki podpirajo izvajanje preventivnega programa Skupaj za zdravje v lokalnih skupnostih.

Rezultati in gradiva

Rezultati projekta bodo pripomogli k spodbujanju starejših za udeležbo pri telesni dejavnosti in športu, spodbujanju enakih možnosti starejših odraslih pri telesnem udejstvovanju in krepitvi zmogljivosti organizacij za mednarodno in medsektorsko delovanje pri promociji telesne dejavnosti za zdravje.

V okviru projekta bomo razvili učno gradivo za opolnomočenje izvajalcev s področja telesne dejavnosti in športa. Oblikovali bomo progresivni, 3- mesečni vadbeni program za starejše osredotočen na primarno preventivo padcev starejših odraslih. Program vadbe bo vključeval vadbo za mišično zmogljivost, ravnotežje in funkcionalne gibalne vzorce. Pripravili bomo digitalni priročnik vadbenega programa za starejše in gradiva za usposabljanje po modelu “train the trainers”; Pripravili bomo smernice za športne in nevladne organizacije kako pripraviti in izvesti določen vadbeni program (vsa orodja za krepitev zmogljivosti bodo objavljena v odprtem dostopu na ciljni strani projekta).

Trajanje projekta: 01. 01. 2024 – 01. 01. 2026

Nosilna organizacija: Športna unija Slovenije (ŠUS), Slovenija

Projektni partnerji: International sport and culture association – ISCA, Danska; Urho kekkosen kuntoinstituuttisaatio (ukk institut), Finska; Azur sport sante (AZURO), Francija; Centro Universitario Sportivo Palermo (CUSP), Italija;  Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Slovenija.

Financiranje: Evropska komisija

 

Za dobro javno zdravje
Prehrana

Praznična prehrana in zdravje

Podrobno
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno