Podatki

Prva objava: BOLNIŠKA ODSOTNOST V LETU 2024

Podatki

V letu 2024 se je večina kazalnikov bolniške odsotnosti povišala – v povprečju je bilo več primerov bolniške odsotnosti, izgubljenih več koledarskih dni, zaposleni so bili bolniško odsotni večkrat v letu, vendar pa je posamezna odsotnost trajala krajši čas, če vrednosti primerjamo z letom 2023.

Zadnje posodobljeno: 15.05.2025
Objavljeno: 15.05.2025

Začasna odsotnost z dela iz zdravstveno upravičenih razlogov je eden od pomembnih kazalnikov zdravstvenega stanja delovno aktivnih prebivalcev.

Vodilni vzroki bolniških odsotnosti so predvsem bolezni mišično-skeletnega sistema in vezivnega tkiva, poškodbe in zastrupitve izven dela, nalezljive bolezni in težave v povezavi z duševnim zdravjem ter rakava obolenja.

Ženske so bile upravičeno odsotne z dela približno dvakrat pogosteje kot moški, hkrati pa je posamezna odsotnost pri moških v povprečju trajala štiri dni dlje kot pri ženskah.

 

Pri mlajših zaposlenih so vodilni vzroki bolniške odsotnosti poškodbe in zastrupitve izven dela ter nalezljive bolezni, pri starejših zaposlenih pa prevladujejo bolezni mišično-skeletnega sistema in vezivnega tkiva ter rakava obolenja. Povprečna dolžina posamezne bolniške odsotnosti narašča z višanjem starosti zaposlenih, medtem ko se pogostost koriščenja bolniške odsotnosti z višanjem starosti zaposlenih znižuje.

 

DEFINICIJE:

 

  • Primer bolniške odsotnosti z dela je zaključena neprekinjena bolniška odsotnost v opazovanem letu za eno diagnozo, ne glede, kdaj se je bolniška odsotnost začela.
  • Primer dolgotrajne bolniške odsotnosti z dela nad 42 dni je neprekinjena bolniška odsotnost za eno diagnozo v trajanju 43 dni ali več, zaključena v opazovanem letu, ne glede na to, kdaj se je bolniška odsotnost začela.
  • Primer dolgotrajne bolniške odsotnosti z dela nad 356 dni je neprekinjena bolniška odsotnost za eno diagnozo v trajanju 366 dni ali več, zaključena v opazovanem letu, ne glede na to, kdaj se je bolniška odsotnost začela.
  • Število izgubljenih koledarskih dni vključuje vse dnevne odsotnosti z dela za eno zaključeno diagnozo v opazovanem obdobju.
  • Odstotek bolniškega staleža (%BS) je odstotek izgubljenih koledarskih dni v opazovanem letu na enega zaposlenega na leto.
  • Indeks onesposabljanja (IO) je število izgubljenih koledarskih dni na enega zaposlenega na leto.
  • Indeks frekvence (IF) je število primerov odsotnosti z dela zaradi bolniške odsotnosti na 100 zaposlenih v enem letu.
  • Resnost (R) je povprečno trajanje ene odsotnosti z dela zaradi bolezni, poškodbe ali drugega zdravstvenega vzroka.

Opomba: Vsi izračuni, objavljeni na NIJZ podatkovnem portalu se nanašajo na polni delovni čas.
Podrobnejši podatki o bolniški odsotnosti zaposlenih prebivalcev v Sloveniji, za leto 2024, ter daljše časovne vrste, so objavljeni na NIJZ Podatkovnem portalu (Zdravstveno stanje – Bolniška odsotnost).

Prva objava Bolniške odsotnosti 2024 (prenesi .pdf datoteko)

Za dobro javno zdravje
Podatki

Prva objava: BOLNIŠKA ODSOTNOST V LETU 2024

Podrobno
Območna enota Novo mesto

Prekomeren stres in izgorelost na delovnem mestu

Podrobno
Nalezljive bolezni od A do Ž

Tetanus

Podrobno

Išči