V metodoloških navodili SZBO PZVO so zajete samo tiste storitve in podatki, ki se navezujejo na področje preventivnega zdravstvenega varstva odraslih v dejavnosti splošne in družinske medicine, vezane na delo diplomirane medicinske sestre, zaposlene v ambulanti družinske medicine in zdravstvene storitve, ki so vezane na delo osebnega izbranega zdravnika.
Preventivno zdravstveno varstvo odraslih v dejavnosti splošne medicine (PZVO) se v Sloveniji izvaja sistemsko in je opredeljeno v Pravilniku za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni (Uradni list RS, št. 19/98, 47/98, 26/00, 67/01, 33/02, 37/03, 117/04, 31/05, 83/07, 22/09 in17/15, 47/18, 57/18 in 57/18).
Od leta 2002 do leta 2011 se je izvajal Nacionalni program primarne preventive srčno-žilnih bolezni, v sklopu katerega so se izvajali preventivni pregledi pri osebnem izbranem zdravniku v ambulanti družinske medicine. Leta 2011 se je začel izvajati projekt Referenčne ambulante (RADM), ki se je končal 31.12.2018. V tem obdobju se je izvajanje integriranega preprečevanja in obravnave kronično nenalezljivih bolezni (KNB) preneslo na diplomirano medicinsko sestro v sodelovanju z izbranim zdravnikom. Preventivno zdravstveno varstvo odraslih se je razširilo s področja srčno-žilnih bolezni na nekatere preostale kronične nenalezljive bolezni (kronična obstruktivna bolezen pljuč, astma, depresija, sladkorna bolezen tip 2, osteoporoza, benigna hiperplazija prostate). Ob zaključku projekta RADM je bil s 1.1.2019 ponovno prevzet naziv ADM. V letu 2022 v Sloveniji obstajata še dva ločena sistema preventivnega zdravstvenega varstva odraslih. Cilj je sistem preventivnega varstva poenotiti in kadrovsko okrepiti vse ambulante družinske medicine z diplomirano medicinsko sestro.
Metodološka navodila za sprejem podatkov za spremljanje preventivnega zdravstvenega varstva ter zbiranja podatkov odraslih v dejavnosti splošne in družinske medicine imajo podlago v zakonu o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva. Nastala so z namenom opredeliti koncepte spremljanja zunajbolnišničnih obravnav in področje spremljanja preventivnega zdravstvenega varstva. Podatki, ki nastajajo znotraj omenjenih zdravstvenih storitev pri diplomirani medicinski sestri ali izbranem osebnem zdravniku so natančno opredeljeni z ustreznim naborom podatkov, kontrole podatkov, obveznosti poročanja, strukturo zapisa podatkov in načina poročanja.