Patronažno varstvo

Patronažno varstvo

Najnovejše

Članki

Cepljenje

Katera cepljenja priporočamo v obdobju nosečnosti

Ženske lahko že v času nosečnosti pred nekaterimi nalezljivimi boleznimi zaščitijo svojega dojenčka v prvih mesecih življenja, ko je najbolj ranljiv. Nosečnicam se priporoča cepljenje proti oslovskemu kašlju, RSV in gripi. S slednjim zaščitijo tudi sebe pred težkim potekom gripe.

Patronažno varstvo

Prva objava: Porodi v letu 2024

Po neuradnih podatkih je bilo v letu 2024 16.735 porodov, kar je 130 ali 0,8% manj kot v letu 2023.

Cepljenje

Gripa je lahko zelo nevarna za nosečnico, plod in novorojenčka

Nosečnica s cepljenjem proti gripi zaščiti sebe pred težkim potekom gripe, pa tudi svojega dojenčka v prvih šestih mesecih življenja, ko je najbolj ranljiv.

Cepljenje

Cepljenje nosečnic proti oslovskemu kašlju

Cepljenje v nosečnosti je najboljši način za zaščito dojenčka v prvih tednih življenja. Cepljenje proti oslovskemu kašlju se svetuje v vsaki nosečnosti, čim prej po 24. tednu.  

Patronažno varstvo

Spremljanje obravnav v patronažnem zdravstvenem varstvu (PATR)

Patronažno varstvo

Pričakujemo dojenčka

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo v sodelovanju s priznanimi slovenskimi strokovnjaki pripravili vodnik z naslovom Pričakujemo dojenčka, ki je namenjen bodočim staršem in staršem dojenčkov in majhnih otrok.

Cepljenje

Cepljenje nosečnic proti RSV

Respiratorni sincicijski virus (RSV) je najpogostejši vzrok za težko potekajoče vnetje najmanjših dihalnih poti pri majhnih otrocih (bronhiolitis). Cepljenje proti RSV v nosečnosti zmanjša tveganje, da bi se dojenček z virusom okužil oziroma imel težko potekajoč bronhiolitis.

Patronažno varstvo

Navodilo za izvajanje, beleženje in obračunavanje storitev v patronažnem varstvu

Navodilo za izvajanje, beleženje in obračunavanje storitev v patronažnem varstvu (Navodilo) je namenjeno dipl. m. s. v patronažni dejavnosti za izvajanje nadgrajenih preventivnih obravnav od 1. 1. 2021 dalje.

Patronažno varstvo

Navodilo za izvedbo cepljenja pacientov z zmanjšano pokretnostjo na domu

Namen navodila je zagotoviti varno in enotno izvajanje cepljenja na domu z vključitvijo patronažne službe. Navodilo je namenjeno medicinskim sestram v patronažni dejavnosti, ki bodo cepljenje na domu izvajale, osebnim zdravnikom, ki presodijo, ali je pacient sposoben za cepljenje in izdajo delovni nalog ter osebju v ambulantah osebnih zdravnikov in cepilnih ambulantah, ki zagotavlja ostale […]

Mediji

Babištvo priporočeno za vpis na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine

Nominacijo babištva v Sloveniji je vodila Špela Spanžel z Ministrstva za kulturo skupaj z dr. Zalko Drglin iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter v sodelovanju s posameznimi nosilkami, skupinami in skupnostmi, ki so sodelovali v procesu oblikovanja besedila nominacije in priprave predloga filma ter fotografij.

Patronažno varstvo

Kakovost zdravstvene oskrbe mater in dojenčkov v porodnišnicah

Izsledki mednarodne raziskave IMAgiNE EURO: Izboljšanje zdravstvene oskrbe mater in novorojenčkov v evropski regiji. Izid posebne priloge v ugledni mednarodni reviji International Journal of Gynecology and Obstetrics z dvema uvodnikoma in desetimi samostojnimi članki.

Patronažno varstvo

Navodilo za izvedbo cepljenja pacientov z zmanjšano pokretnostjo na domu proti covid – 19 z vključitvijo patronažne službe

Navodilo je namenjeno medicinskim sestram v patronažni dejavnosti, ki bodo cepljenje na domu izvajale, osebnim zdravnikom, ki presodijo, ali je pacient sposoben za cepljenje in izdajo delovni nalog ter osebju v cepilnih centrih, ki zagotavlja ostale podporne in koordinativne aktivnosti v skladu z navodilom. Tudi pri izvajanju cepljenja je zelo pomembno dobro medpoklicno sodelovanje vseh izvajalcev zdravstvenega varstva, ki je pogoj za celostno, na pacienta osredotočeno obravnavo.

Patronažno varstvo

Spolno življenje po porodu: dragoceni intimni trenutki, pred tem pa nujni premislek o kontracepciji

Ob Svetovnem dnevu kontracepcije, ki ga obeležujemo 26. septembra, letos na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje posvečamo nekaj več pozornosti rabi kontracepcije po rojstvu otroka. V Sloveniji kar nekaj žensk preseneti nova nosečnost že v obdobju, ko njihov dojenček še niti ne dopolni enega leta.

Moje okolje

Brošura Varnost živil v prehrani nosečnic

Brošura Varnost živil v prehrani nosečnic je nadgradnja brošure Varnost živil v prehrani nosečnic, otrok in starostnikov, ki smo jo izdelali na takratnem Inštitutu za varovanje zdravja Republike Slovenije in območnih zavodih za zdravstveno varstvo leta 2012 (zdaj Nacionalni inštitut za javno zdravje – NIJZ).

Duševno zdravje

Depresija v nosečnosti in po porodu

Ste noseči ali ste pred kratkim rodili? Vam nosečnost ali materinstvo ne prinašata prijetnih občutkov?

Duševno zdravje

Obporodne duševne stiske

Rojstvo otroka je ena od zelo vznemirljivih življenjskih izkušenj, saj prinese mnogo veselja, zadovoljstva in drugih prijetnih občutkov. Nekatere ženske pa so po porodu lahko nerazpoložene, nemirne, jokave, žalostne ali jezne. To je lahko nekaj povsem normalnega, lahko pa se iz tega razvijejo različne duševne stiske.

Za dobro javno zdravje
Območna enota Ljubljana

Regijska koordinacija Slovenske mreže Zdravih šol (SMZŠ)

Podrobno
Mediji

Zlorabe imena Programa Svit

Podrobno
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno