Območna enota Ravne na Koroškem

Rožnati oktober – mesec ozaveščanja o raku dojk

Območna enota Ravne na Koroškem

Na pobudo Združenja Europa Donna smo tudi letos koroški zdravstveni domovi, Koroško društvo za boj proti raku, medgeneracijski centri, občine in Nacionalni inštitut za javno zdravje OE Ravne, pristopili k akciji ozaveščanja o raku dojk preko okraševanja dreves v rožnate dekoracije.

Zadnje posodobljeno: 02.10.2024
Objavljeno: 02.10.2024

Rožnati oktober je mednarodni mesec osveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli okoli 1500 žensk in do 15 moških. Rak dojk je dobro ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj, zato je za zmanjševanje umrljivosti pomembno predvsem ozaveščanje, zgodnje odkrivanje in takojšnje učinkovito zdravljenje. K odkrivanju manjših, netipnih sprememb (te so običajno manjše kot en centimeter) zagotovo pripomore organizirani državni presejalni program DORA, v katerega so vključene vse ženske med 50. in 69. letom v Sloveniji brez predhodne diagnoze raka dojk, ki jih vsaki dve leti vabijo na presejalno mamografijo, t. j. rentgensko slikanje dojk.

Za zgodnje odkrivanje raka dojk je pomembno redno mesečno samopregledovanje, ki pripomore k zgodnjemu odkrivanju raka dojk. Vsaka ženska bi morala že v mladosti začeti s samopregledovanjem in tako spoznati svoje dojke. Do menopavze naj bo to reden pregled vsaki deseti dan po začetku menstruacije, kasneje pa na izbrani dan v mesecu.

Pri samopregledovanju dojk je treba skrbno pregledati in pretipati obe dojki in biti pozoren na zatrdline, spremembe v velikosti in obliki dojk ter barvi kože, uvlečenost bradavice ali izcedek iz nje ali zatrdline. Pri spremembah se morate posvetovati z izbranim zdravnikom.

Video Redno mesečno samopregledovanje dojk – Europa Donna Slovenija

Pomembno je poudariti velik pomen pravočasnega, hitrega odkritja vseh sprememb na našem telesu in skrbi za naše zdravje, tudi ko smo zdravi.

Pri tem nam je lahko v pomoč Evropski kodeks proti raku, kjer najdemo dvanajst osnovnih  nasvetov proti raku: bodimo telesno aktivni,  uživajmo uravnoteženo prehrano, izogibajmo se kajenju in pitju alkohola (informacije o virih pomoči lahko najdete na SOPA), udeležujmo se preventivnih presejalnih programov (DORA, ZORA, SVIT).

 

Za dobro javno zdravje
Programi

Občina Razkrižje pristopila v program »Zdrava mesta«

Podrobno
Območna enota Ravne na Koroškem

Duševno zdravje na delovnem mestu

Podrobno
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno