Območna enota Ravne na Koroškem

November-mesec preprečevanja zasvojenosti

Območna enota Ravne na Koroškem

Letošnji mesec preprečevanja zasvojenosti je potekal pod skupnim geslom Skupaj zmoremo več: starši kot temelj zdrave družbe. Osrednji dogodek je bila že 18. nacionalna konferenca v organizaciji NIJZ, ki se je odvila 7. novembra v Mislinji in kjer smo naslovili tudi velik pomen podpore lokalnih skupnosti v preventivnem delu.

Zadnje posodobljeno: 13.11.2024
Objavljeno: 12.11.2024

V času, ko smo priča ekstremno hitremu razvoju sodobnih tehnologij, ki nam na eni strani omogočajo komunikacijo z ljudmi, ne glede na to, kje na svetu se nahajajo, se na drugi strani soočamo s težavami v osnovni medosebni komunikaciji, tudi med starši ter otroki in mladostniki.

Kakorkoli nam sodobne tehnologije olajšajo marsikatero vsakodnevno opravilo, pa s sabo prinašajo tudi številne izzive v vzgoji naših najmlajših in najranljivejših članov družbe. Žal otrok in mladostnikov danes z vidika tveganj za zdravje in razvoj zasvojenosti ne ogrožajo »zgolj« različne psihoaktivne snovi, (pre)pogosto so izpostavljeni tudi pastem elektronskih naprav.

Pri preprečevanju uporabe psihoaktivnih snovi (dovoljenih in nedovoljenih drog) pri otrocih in mladostnikih je vloga staršev oz. skrbnikov še vedno neprecenljiva in ključnega pomena, pri tem je ne more nadomestiti nobena inštitucija ali aplikacija. Kako starši rešujemo svoje težave, na kak način komuniciramo med sabo in z drugimi, kakšne so naše družinske vrednote in lasten odnos do uporabe drog ali drugega tveganega vedenja,…vse to vpliva na vedenjske vzorce naših otrok in mladostnikov. Naše preventivno delo se začne že, ko se pripravljamo na rojstvo novega družinskega člana. Z lastnim zgledom, podporo, ljubeznijo, pristnim stikom in postavljanjem jasnih meja, ki smo se jih zmožni držati tudi sami, ustvarjamo starši ali drugi skrbniki varno okolje, ki bo otroke usmerjalo k zdravim in varnim življenjskim izbiram.

Če se znajdemo v stiski, ko nismo več kos vzgojnim izzivom kot starš; če opazimo spremembe pri svojem otroku, ki lahko kažejo na to, da uporablja katero izmed psihoaktivnih snovi (najpogostejše droge so še vedno alkohol, tobačni in povezani izdelki- vejpi, snus,…) ali je razvil težave zaradi pretirane in nekontrolirane uporabe sodobnih tehnologij, je izjemno pomembno, da čim prej poiščemo ustrezno strokovno pomoč, naj bo to pri šolski svetovalni službi, Centru za duševno zdravje otrok in mladostnikov, Regijskem sprejemnem centru Koroške društva Projekt človek na Ravnah na Kor. ali drugje. Stopnjevanje težav ali celo razvoj zasvojenosti je precej lažje reševati, če naslovimo težave v začetni fazi.

Številne vire pomoči, tako v regiji kot širše po Sloveniji, lahko najdete na spletnih straneh:
Program Mira – Nacionalni program duševnega zdravja
SOPA – Skupaj za dgovoren odnos do pitja alkohola 
Preventivni program Skupaj za zdravje

Za dobro javno zdravje
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno
Cepljenje

Cepiva proti posameznim boleznim – Tetanus

Podrobno
Cepljenje

Odpravimo raka materničnega vratu – ključno je cepljenje proti HPV

Podrobno