Območna enota Novo mesto

Zdrav vrtec, zdrava šola

Območna enota Novo mesto

Zdrav začetek življenja in skrb za zdravje otrok in mladostnikov se uvršča med temeljne zdravstvene cilje. V Sloveniji so številne politike usmerjene v krepitev in ohranitev zdravja te populacije. Za dosego tega cilja so bili uvedeni številni programi, med katerimi sta tudi programa Zdravje v vrtcu in Slovenska mreža zdravih šol, ki ju vodi Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).

Zadnje posodobljeno: 23.08.2024
Objavljeno: 23.08.2024

Varovanje in krepitev zdravja je pomembno v vseh starostnih obdobjih, še posebej pa v obdobju otroštva in mladostništva. Izkušnje iz tega obdobja imajo pomemben vpliv na različne vidike zdravja kasneje v življenju. Stališča, prepričanja, življenjski slog in vedenja, povezana z zdravjem (npr. kajenje, uživanje alkohola, prehranjevalne navade), ki se razvijejo in utrdijo v otroštvu in mladostništvu, se zelo pogosto nadaljujejo v odraslost ter s tem močno vplivajo na prihodnje zdravje posameznikov, zdravje populacije in na ekonomski razvoj.

Na NIJZ se zavedamo, da je promocijo zdravja otrok in mladostnikov potrebno nenehno dograjevati, saj se s spremembami v družbenem okolju in življenjskem slogu pojavljajo drugačni dejavniki tveganja za njihovo zdravje ter nove obolevnosti. V oba omenjena programa se vključujejo vrtci in šole, ki so se odločili, da bodo z različnimi dejavnostmi spodbujali, omogočali in krepili zdravje vseh v njihovem okolju ter na vseh področjih – telesnem, duševnem, socialnem in okoljskem zdravju. Obenem pa programa zmanjšujeta neenakosti pri otrocih in mladostnikih, delujeta celostno in v aktivnosti vključujeta širšo lokalno skupnost. Poleg otrok in njihovih staršev oz. skrbnikov, vzgojiteljev, učiteljev in drugih zaposlenih v zavodih, vključujeta tudi neposredno lokalno skupnost – društva, nevladne organizacije ter ustanovitelja. V programih zagovarjamo tudi kontinuirano izvajanje aktivnosti v daljšem časovnem obdobju, več let, saj je dokazano, da smo tako uspešnejši.

Vrtci in šole sami določajo prednostne naloge, povezane z zdravjem, ki jih izvajajo glede na njihove potrebe, obenem pa tudi na NIJZ sledimo aktualnim željam in potrebam ter pripravljamo strokovna izobraževanja, kjer šole in vrtci pridejo do strokovnih, na znanosti temelječih verodostojnih informacij in usmeritev.

Vsako leto določimo tudi rdečo nit programa. V šolskem letu 2024/25 bomo v vrtcih v okviru rdeče niti »Jej zdravo, spoštuj hrano, varuj naravo« podprli prenovljene prehranske smernice za vzgojno – izobraževalne zavode, poudarjali pomen trajnostne, lokalno pridelane hrane ter zmanjševanje zavržkov hrane. V šolah bo tokrat rdeča nit povezana z vrstniškim nasiljem v vseh okoljih, saj šole poročajo, da se ta problematika v zadnjih letih stopnjuje, tudi na račun spletnega nasilja, ki se prenaša v šolsko okolje.

V programu Zdravje v vrtcu trenutno sodeluje slaba polovica vseh slovenskih vrtcev. Na dolenjskem je delež vključenih vrtcev nad slovenskim povprečjem, saj sodeluje kar 84 % vrtcev. V Slovenski mreži zdravih šol je 74% osnovnih in 46 % srednjih šol ter četrtina vseh slovenskih dijaških domov. V ZR Novo mesto je vključenih 92 % osnovnih, 55 % srednjih šol in oba dijaška domova, kar dokazuje, da vzgojno – izobraževalni zavodi v naši regiji prepoznavajo pomen programov.

Seveda je naš cilj, da bi bili vsi, tako vrtci, kot šole na dolenjskem, pa tudi  v Sloveniji zdravi in bi delovali na način, ki krepi in ohranja zdravje. Zato vrtce in šole vedno znova vabimo, da se pridružijo programoma. Vrtci se programu lahko priključijo že z novim šolskim letom.

Za dobro javno zdravje
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno
Območna enota Maribor

Čist zrak za zdravje

Podrobno