Z vstopom v novo leto se pogosto odločimo za spremembe, za katere verjamemo, da bodo izboljšale kakovost našega življenja. Številni želijo več pozornosti nameniti skrbi za zdravje, bolj zdravi prehrani in izgubi odvečne telesne teže. Čeprav se za spremembe v življenjskem slogu lahko odločimo kadarkoli tekom leta, so prelomnice, kot je novo leto pogosto nekaj, kar nas dodatno motivira. Torej novo leto lahko predstavlja priložnost, da se zazremo v prihodnost in si zastavimo cilje, ki bodo osnova našega življenjskega sloga v novem letu. Uspešni bomo, če nam bo uspelo te načrte preoblikovati v navade.
Ker je vsaka sprememba težka, še toliko bolj spreminjanje prehranjevalnih navad, je pomembno, da s spremembami pričnemo postopno. Postopne spremembe, ki jih vpeljujemo korak za korakom je dolgoročno lažje vzdrževati. Pri spreminjanju prehranjevalnih navad je potrebno imeti v mislih, da morajo te spremembe postati del našega življenja, saj drugače ne bomo uspešni, vsaj dolgoročno ne.
Izgubo telesne teže marsikdo povezuje s trpljenjem in mučnim odrekanjem svojim najljubšim jedem, zato je pomembno, da izberemo način prehranjevanja, ki ga bomo lahko vzdrževali celo življenje. Ključno je, da nam je hrana všeč in da se ob njej dobro počutimo. Uravnotežen, hranljiv obrok naj bo pripravljen iz osnovnih, nepredelanih živil, pri čemer upoštevamo tudi bolj zdrave priprave jedi (npr. kuhanje v manjši količini vode, dušenje, …). Vsak obrok naj bo sestavljen iz sadja in zelenjave, ki naj bi predstavljala polovico obroka, četrtine beljakovin (meso, ribe, jajca, mleko in mlečni izdelki, stročnice) ter četrtine ogljikovih hidratov (če le lahko, dajemo prednost polnozrnatim žitom in žitnim izdelkom). Temu dodamo še kakovostne nenasičene maščobe.
Dnevni energijski in hranilni vnos se razlikuje od vsakega posameznika in je povezan z njegovo aktivnostjo, pa tudi starostjo in spolom. Pomemben je tudi ritem prehranjevanja. Dobro je, če se lahko organiziramo tako, da imamo obroke enakomerno razporejene preko dneva, saj se tako uredi naš bioritem, lažje kontroliramo velikost porcij in nadzorujemo apetit in navsezadnje se z rednimi obroki izognemo prenajedanju oz. številnim energijsko bogatim prigrizkom.
S pravilno kombinacijo prehrane, telesne dejavnosti in zadostnim kvalitetnim spancem bomo zagotovo lažje dosegli želene rezultate oz. zlahka vzdrževali telesno težo.