Območna enota Murska Sobota

Strokovno srečanje ob 20. obletnici programa Otroci za varnost v prometu v Pomurju

Območna enota Murska Sobota

S strokovnim srečanjem v organizaciji NIJZ OE Murska Sobota in Policijske uprave MS  smo 15. 11.  obeležili 20. obletnico izvajanja programa Otroci za varnost v prometu v Pomurju. Udeležba na srečanju je bila izjemna. Udeležili so se ga  predstavniki zdravstvenih in vzgojno-izobraževalnih ustanov, policije, Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), nevladnih organizacij ter gostje iz Hrvaške in Madžarske.

Zadnje posodobljeno: 17.11.2023
Objavljeno: 17.11.2023

Dogodek je potekal v dveh delih. Prvi del je bil namenjen predvsem predstavitvi programa »Otroci za varnost v prometu v Pomurju«, ter vpogledu v 20 let izvajanja programa v Pomurski regiji. Ob tej pomembni obletnici so bile podeljene zahvale pomembnim posameznikom in ustanovam, ki so svoje delo povezali s programom in so ključnega pomena za njegov uspeh. Priznanja so dobili tudi vrtci in osnovne šole za izjemno udeležbo v programu.  Seveda, kot se za vsak slavnostni dogodek pritiče, tudi ta ni minil brez čudovitega kulturnega programa.  Prekmurska pevka Dorina Gujt je navdušila prisotne udeležence srečanja s svojo uspešnico “Moja Sobota«, nato pa so oder zasedli učenci Osnovne šole I Murska Sobota z izvrstnim programom.

Drugi del srečanja je bil strokovno obarvan. Maja Roškar, doktorica psiholoških znanosti, iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje deluje predvsem na področju raziskovanja in javnozdravstvenih vidikov preprečevanja tveganega in škodljivega pitja alkohola. V svojem predavanju z naslovom “Alkohol – kaj deluje in kaj ne” je osvetlila področje preventive pitja alkohola in ustreznosti pristopov za naslavljanje tega področja. Po besedah dr. M. Roškar :«Slovenija sodi med države sveta, kjer je poraba alkohola visoka. V raziskavi CINDI – Z zdravjem povezan vedenjski slog iz leta 2020  smo ugotovili, da večina prebivalcev Slovenije (79 %; 81 % v Pomurski zdravstveni regiji) pije alkohol, približno polovica (55 %; 60 % v Pomurski zdravstveni regiji) pa jih vsaj enkrat na leto pije tvegano ali škodljivo. Med prebivalci različnih slovenskih regij beležimo razlike v pitju alkohola. Pomurska regija se uvršča med regije z najvišjimi deleži deležih oseb, ki vsaj enkrat na leto alkohol pijejo tvegano ali škodljivo.

Pitje alkohola je pogosto tudi med slovenskimi mladostniki. V raziskavi HBSC – Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju iz leta 2022 smo ugotovili, da je o pitju alkohola kadarkoli v življenju (več kot majhno količino ali požirek) poročal približno vsak peti 11-letnik (21 %), med 17-letniki pa večina (84 %). Približno vsak peti 15-letnik (23 %) in skoraj vsak drugi 17-letnik (45 %) pa je bil že vsaj 2-krat opit. Deleži pitja alkohola med mladostniki upadajo, a še vedno velja, da so zaradi razvojnih značilnosti mladostništva, le-ti ranljivejši za večino učinkov alkohola. Prej ko mladostnik začne piti alkohol, večja je verjetnost, da bo imel pozneje v življenju težave zaradi alkohola.«

Predavanju je sledila  okrogla miza z naslovom “Krepitev zdravja in zdravih navad v skupnosti«. Na okrogli mizi so sodelovali predstavniki NIJZ, Mestne občine Murska Sobota in policije. Poudarek je bil na vlogi skupnosti v smeri krepitve zdravja in zdravih navad iz več različnih vidikov. Vsaka od ustanov je predstavila svojo vlogo v tem procesu. Glede na tematiko srečanja je bil poseben poudarek tudi na bremenu alkohola v Sloveniji in trendih rabe alkohola med mladimi. Vsi sodelujoči so razmišljali v smeri predlogov ukrepanja, ki bi bili realni in uresničljivi.

Zaključki okrogle mize

Zdravje ni samo odgovornost zdravstvenega sistema ali posameznika, temveč vseh akterjev v skupnosti.

Skupnostni pristop k zdravju  pomeni aktivno, povezano in usklajeno vlogo vseh deležnikov in članov skupnosti za višjo kakovost življenja in boljše zdravje vseh pripadnikov in okolja; skupnost skozi mobilizacijo svojih virov krepi zmožnosti za soočanje in obvladovanje svojih specifičnih in konkretnih izzivov.

Identifikacija najpomembnejših zdravstvenih izzivov in najbolj primernih ukrepov ter intervencij je skozi aktivno obliko skupnostnega pristopa lažja, hkrati pa so tudi učinki boljši in pozitivni rezultati lažje dosegljivi.

Zato je potrebno spodbujati sodelovanje vseh članov skupnosti za doseganje sinergijskih učinkov-skupaj smo močnejši. Vsak zase, tudi država brez pomoči posameznikov in nevladnih organizacij, ne uspeva učinkovito odgovoriti na izzive moderne družbe in vsakdanjega življenja.

Vsak posameznik bodisi kot aktivni državljan bodisi kot nosilec družbene funkcije lahko po svojih močeh in znanju prispeva k bolj prijetnemu in  varnemu življenju v svoji skupnosti.

Občina kot nosilka družbenega življenja lokalne skupnosti ima odločilno vlogo v krepitvi zdravja. Občina soustvarja pogoje v katerih se ljudje rodijo, odraščajo, živijo , se izobražujejo, delajo in umirajo. Zato je pomembno, da krepi sodelovanje vseh akterjev skupnosti, krepi aktivno participacijo občanov v odločitvah, ki vplivajo na njihovo življenje ter pri vsaki odločitvi upošteva njen vpliv na okolje in zdravje občanov.

V TC Maximus je postavljena razstava »20 let programa Otroci za varnost v prometu v Pomurju”, ki  si jo bodo  obiskovalci lahko ogledali v času od 10. 11. do konca novembra 2023.

 

Za dobro javno zdravje
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Odpornost proti antibiotikom pri povzročiteljih invazivnih okužb v Sloveniji

Podrobno