Območna enota Maribor

Stopimo odločno do družbe brez tobaka

Območna enota Maribor

Svetovni dan brez tobaka vsako leto obeležujemo 31. maja z namenom opozarjanja na hude posledice uporabe tobaka ter spodbujanja kadilcev k opustitvi kajenja.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 30.05.2024
Objavljeno: 30.05.2024

Tobak je potrošniški izdelek, ki je odgovoren za največ nepotrebnih in prezgodnjih smrti. Približno polovica kadilcev umre zaradi posledic kajenja, ki v povprečju izgubijo okoli 10 let življenja, dolga leta pred smrtjo pa je kakovost življenja na zelo nizki ravni. V Sloveniji vsako leto zaradi bolezni in stanj, povezanih s kajenjem, umre več kot 3000 ljudi ali več kot 8 na dan. Kajenje tobaka lahko škoduje vsakem organu v človeškem telesu. Povzroča rakava obolenja (pljučni rak, rak dihalnih poti, rak ustne votline, rak želodca, rak debelega črevesa in danke idr.), bolezni srca in ožilja (srčni infarkt, možganska kap, ateroskleroza idr.), bolezni dihal (astma, pljučnica, pogostejši kašelj, povečano izločanje sluzi in oteženo dihanje idr.), sladkorno bolezen, impotenco pri moških in zmanjšano plodnost pri ženskah  ter spremembe na koži, na zobovju in v ustni votlini.

Razširjenost kajenja se v Sloveniji zmanjšuje, a vendarle kadi skoraj vsak peti odrasli prebivalec Slovenije. Podatki raziskav opozarjajo, da po elektronskih cigaretah, ogrevanih tobačnih izdelkih, nikotinskih vrečkah in brezdimnih tobačnih izdelkih še posebej posegajo mladostniki in mladi odrasli. To je zlasti zaskrbljujoče, ker je v tem starostnem obdobju uporaba izdelkov z nikotinom povezana s pomembnimi tveganji kot so zasvojenost, motnje v razvoju možganov, bolj zgodnji začetek kajenja ter večja intenziteta kajenja v odrasli dobi. Po najnovejših podatkih elektronske cigarete uporablja 11 % dijakov 2. letnikov, ogrevane tobačne izdelke 6 %, nikotinske vrečke pa 5 %.

Zaradi vsega prej omenjenega na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje – Območna enota Maribor svetujemo, da posamezniki, ki potrebujejo pomoč pri opuščanju kajenja ob tem uporabijo preizkušene in znanstveno dokazano učinkovite metode. V Sloveniji obstaja več vrst brezplačnih in plačljivih virov pomoči pri opuščanju kajenja. Brezplačni svetovalni telefon 080 27 77 deluje vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro. Brezplačni so tudi programi opuščanja kajenja, bodisi skupinski ali individualni, ki potekajo v zdravstveno-vzgojnih centrih in centrih za krepitev zdravja v zdravstvenih domovih po vsej Sloveniji. Kadilcem, ki želijo opustiti kajenje, je prav tako na voljo brezplačno svetovanje na forumu Med.Over.Net.

Plačljivi viri pomoči pri opuščanju kajenja sta nikotinsko nadomestno zdravljenje (žvečilni gumi, obliži, pršila) in ne-nikotinska zdravila, ki jih zdravnik predpiše na recept OZZ. Le popolna opustitev kajenja pomembno zmanjša tveganje za zdravje.

Naj bo letošnji Svetovni dan brez tobaka spodbuda k opustitvi kajenja in ustvarjanju bolj zdrave družbe – družbe brez tobaka.

Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Program cepljenja in zaščite z zdravili

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje legioneloz v Sloveniji

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno