Območna enota Maribor

»Otroci za varnost v prometu 2023« v Podravju

Območna enota Maribor

Nacionalni inštitut za javno zdravje - Območna enota Maribor vsako leto v tem času izvede preventivno akcijo »Otroci za varnost v prometu« v sodelovanju s podravskimi osnovnimi šolami in Policijsko upravo Maribor.

Zadnje posodobljeno: 21.11.2023
Objavljeno: 17.11.2023

Aktivnosti potekajo ves oktober in se zaključijo z ulično akcijo v mesecu novembru, mesecu preprečevanja zasvojenosti. V sklopu akcije se mentorji  z otroci pogovarjajo o alkoholu in varnosti v prometu, ustvarjajo izdelke na to temo, ki jih skupaj s ključnim sporočilom, da je »samo trezen udeleženec v prometu varen udeleženec v prometu« prenesejo v času martinovega svojim najbližjim. Alkohol je v Sloveniji namreč prisoten kar pri tretjini prometnih nezgod s smrtnim izidom, vendar jih lahko preprečimo s tem, da ne sedemo za volan, v primeru, da pijemo alkoholne pijače.

Risbice je s pomočjo 30 mentorjev ustvarjalo 677 učencev na 12 podravskih osnovnih šolah.

V letošnji preventivni akciji so sodelovale naslednje podravske osnovne šole:

  1. OŠ Anice Černejeve Makole
  2. OŠ Olge Meglič Ptuj
  3. OŠ Duplek
  4. OŠ Duplek, podružnica Dvorjane
  5. OŠ Partizanska bolnišnica Jesen Tinje, Zgornja Ložnica
  6. POŠ Marjeta na Dravskem polju
  7. OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica
  8. OŠ Voličina
  9. OŠ Lenart
  10. OŠ Martina Konšaka Maribor
  11. OŠ Miklavž na Dravskem polju
  12. OŠ Gustava Šiliha Laporje

Ulično akcijo smo letos izvedli z učenci 3.b razreda Osnovne šole Lenart in policijsko ekipo s Policijske postaje Lenart.

Čeprav ob naših aktivnostih v okviru akcije Otroci za varnost prometu opozarjamo predvsem na nezdružljivost pitja alkohola in vožnje, pa želimo širiti tudi zavedanje, da z vidika zdravja varne količine alkohola ni.

Pomembno je zavedanje, da alkohol vpliva na presojo, zmanjša samokritičnost, vodi v precenjevanje lastnih sposobnosti, poveča pripravljenost za tveganje, podaljša odzivni čas in zmanjšuje sposobnost usklajenega gibanja.

Prisotnost alkohola v prometu je odraz širšega odnosa družbe do pitja alkohola, do katerega vlada v Sloveniji velika toleranca in zaradi tega pitje alkohola predstavlja tudi veliko socialno in finančno breme celotni družbi.  Ta se kaže že v porabi čistega alkohola na odraslega prebivalca, po kateri se naša država uvršča med vodilne v Evropi. Le-ta je pri nas v letu 2022 znašala dobrih 10 litrov na prebivalca, starega 15 in več let, ali prevedeno v posamezne alkoholne pijače bi to pomenilo 35 litrov vina, 95 litrov piva in 3,5 litre žganih pijač na tako starega prebivalca letno.

Za dobro javno zdravje
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Odpornost proti antibiotikom pri povzročiteljih invazivnih okužb v Sloveniji

Podrobno