Območna enota Maribor

Obeležitev Dneva brez alkohola in Svetovnega dneva zdravja na Ptuju

Območna enota Maribor

Nacionalni inštitut za javno zdravje - Območna enota Maribor je v torek, 8.aprila 2025 organiziral dogodek »Dan brez alkohola«, letos v sodelovanju s Centrom za krepitev zdravja ZD Ptuj.

Zadnje posodobljeno: 11.04.2025
Objavljeno: 11.04.2025

Dan brez alkohola smo začeli obeleževati pred 7 leti, saj želimo javnosti približati naša prizadevanja na tem področju. Temu dogodku se je pridružila tudi obeležitev svetovnega dneva zdravja, ki ga tradicionalno  obeležujemo 7.aprila, letos s sloganom »Zdravi začetki, upanja polna prihodnost«.

Na stojnicah smo predstavljali zdrave življenjske izbire v našem vsakdanu in spodbujali k razmisleku o izboljšanju kakovosti življenja. V sklopu svetovnega dneva zdravja smo s tiskanimi gradivi informirali o preventivnih zdravstvenih programih, možnostih strokovne pomoči v primeru težav v duševnem zdravju in drugih priporočilih za zdrav življenjski slog. Obiskovalci so lahko pridobili veliko informacij tudi na temo tveganega in škodljivega pitja alkohola, nekateri niso bili seznanjeni z vsemi tveganji, ki jih prinaša pitje alkohola ter z vsemi možnimi posledicami. Obiskovalce so na stojnici čakali zdrava pogostitev in praktične nagrade.

Registrirana poraba alkohola je v Sloveniji namreč  v vrhu evropske in svetovne porabe alkohola. V letu 2023 je za Slovenijo znašala 9,7 l čistega alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let. To pomeni, da je prebivalec Slovenije v povprečju spil kar 88 litrov piva, 35,5 litrov vina in 3,5 litre žganih pijač. Kar 55 % odraslega prebivalstva, v starosti od 17-74 let vsaj enkrat letno pije čezmerno (raziskava CINDI, leto 2020). V Podravski regiji beležimo še višji odstotek (43,7 %) visoko tveganega opijanja kot je slovensko povprečje ( 42,8 %). Vsak dan se v Sloveniji zgodita vsaj dve smrti zaradi pitja alkohola, to pomeni v povprečju 850 smrti na leto. Alkohol je že nekaj let uvrščen med rakotvorne snovi, kar pomeni, da je povezava med pitjem alkohola in nastankom nekaterih vrst raka nedvomna- predvsem rakom ustne votline, žrela, požiralnika, želodca, jeter, tudi rakom dojke. Že pitje zmernih količin alkohola lahko poškoduje zgradbo celic in vpliva na hormonsko neravnovesje, kar se odraža v nastanku raka ali drugih boleznih. Z alkoholom neposredno povezljivih je kar 200 bolezenskih stanj in poškodb.

Na dogodku smo obiskovalcem predstavljali tudi zdrave alternative, ki lahko prinesejo veliko koristi za zdravje in življenje posameznika in možnosti opore pri opuščanju nezdravega življenjskega sloga. Brezplačna svetovanja in podpora v primeru težav zaradi pitja alkohola so na voljo vsem prebivalcem Podravja v vseh podravskih zdravstvenih domovih v okviru Centrov za krepitev zdravja. Svetovanje poteka v podpornem in ne obsojajočem vzdušju in je namenjeno temu, da lahko posameznik ob strokovni podpori pridobi poglobljen vpogled v svoje navade glede pitja alkohola in raziskuje, kje so njegove zmožnosti, da glede tega nekaj spremeni.

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Nenalezljive bolezni

Marcos Tavares je nov ambasador Programa Svit!

Podrobno
Pitna voda

Podaljšan čas obratovanja telefonskih linij

Podrobno

Išči