Območna enota Maribor

Naj šteje cel dan – svetovni dan gibanja 2024

Območna enota Maribor

Na Območni enoti NIJZ Maribor dosledno zagovarjamo dejstvo, da je redna telesna dejavnost eden ključnih dejavnikov zdravega življenjskega sloga.

Zadnje posodobljeno: 10.05.2024
Objavljeno: 10.05.2024

Prispeva k preprečevanju številnih kroničnih bolezni ter zmanjšuje tveganje za prezgodnjo smrt. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) je telesna nedejavnost na četrtem mestu med spremenljivimi dejavniki tveganja za umrljivost. Na telesno dejavnost posameznika vplivajo številni dejavniki, med katerimi so pomembni tudi socialno-ekonomski dejavniki, kot so izobrazba, zaposlitveni status, višina dohodka, bivalno okolje in družbeni sloj.

Po priporočilih SZO je za znatne koristi za zdravje odraslih potrebnih vsaj 150 – 300 minut zmerno intenzivne, aerobne telesne dejavnosti na teden ali vsaj 75 minut – 150 minut visoko intenzivne, aerobne telesne dejavnosti na teden oziroma ustrezna kombinacija obeh. Poleg tega je za odrasle priporočljivo, da vsaj dvakrat tedensko izvajajo vaje za mišično moč in vzdržljivost.

Za dodatne koristi za zdravje odraslih izvajajte več kot 300 minut zmerno intenzivne, aerobne telesne dejavnosti na teden ali več kot 150 minut visoko intenzivne, aerobne telesne dejavnosti na teden oziroma ustrezna kombinacija obeh.

Raziskava »Z zdravjem povezan vedenjski slog 2020« je pokazala, da znatne koristi za zdravje doseglo 84 % moških in 77 % žensk v starostni skupini 18-64 let ter 79 % starejših moških in 72 % starejših žensk v starostni skupini 65-74 let.

Vir: Zdravstveni statistični letopis Slovenije 2022

Dodatne koristi za zdravje je v letu 2020 doseglo 50 % moških in 44 % žensk v starostni skupini 18–64 let. Dodatne koristi za zdravje, z namenom preprečevanja padcev pa 41 % starejših moških in 43 % starejših žensk v starostni skupini 65–74 let.

Vir: Zdravstveni statistični letopis Slovenije 2022

Priporočila o telesni dejavnosti SZO poudarjajo, da je že nekaj telesne dejavnosti bolje kot nič, vendar več gibanja prinaša tudi več koristi za zdravje. Vsak gib šteje. Bodimo aktivni. Vsakdo. Vsepovsod. Vsak dan.

Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Program cepljenja in zaščite z zdravili

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje legioneloz v Sloveniji

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno