Območna enota Maribor

Marec – mesec boja proti raku debelega črevesa in danke

Območna enota Maribor

Program Svit je na dobri poti!

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 11.03.2024
Objavljeno: 11.03.2024

Marec je mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ki ga vsako leto obeležujemo z namenom preprečevanja in zgodnjega odkrivanja te bolezni.

Rak debelega črevesa in danke je peti najpogostejši rak v Sloveniji. Za tem rakom v Sloveniji na leto zboli okoli 1.300 ljudi. Žal približno polovica jih tudi umre, saj bolezen odkrijejo prepozno. Ta rak se namreč v telesu razvija več let brez opaznih bolezenskih znakov, ko pa se pojavijo zaznavne težave, je bolezen pogosto že v zelo napredovali fazi. Ne le, da je rak na debelem črevesu ali danki v primeru dovolj zgodnje odkritosti lahko povsem ozdravljiv, lahko tudi preprečimo, če ga odkrijemo in odstranimo predrakave spremembe na sluznici črevesa – polipe. Za pravočasno odkrivanje znakov bolezni imamo v Sloveniji na voljo Program Svit.

Program Svit je državni program presejanja ter zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki, ki je namenjen in dostopen vsem prebivalcem Slovenije, moškim in ženskam, starim od 50 do 74 let, ki imajo urejeno osnovno zdravstveno zavarovanje. Ustanovitelj in upravitelj programa je Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Osebe iz ciljne populacije dobijo po pošti na dom vabilo k sodelovanju v program. Oseba z vrnjeno in izpolnjeno izjavo o sodelovanju pristopi k presejanju. V okviru le–tega prejme komplet testerjev za odvzem dveh vzorcev blata, s pomočjo katerih v Programu Svit ugotovijo morebitno prikrito krvavitev v blatu, ki bi lahko pomenila prisotnost predrakavih sprememb na črevesni sluznici (polipov).

Če je imunokemični test na prikrito krvavitev negativen, pomeni, da v vzorcih blata z laboratorijsko preiskavo niso zasledili krvi in bolezen najverjetneje ni prisotna. Pozitiven izvid ne pomeni nujno raka na debelem črevesu ali danki, vendar pa bo v primeru pozitivnega izvida oseba napotena na nadaljnjo preiskavo – kolonoskopijo, ki pojasni vzrok prikrite krvavitve. Če zdravnik gastroenterolog med kolonoskopijo odkrije črevesne polipe, jih lahko s pomočjo endoskopa tudi odstrani. Taki posamezniki so v program znova povabljeni čez dve leti (in nato na vsake dve leti vse do dopolnjenega 74. leta starosti).

Še posebej nas veseli, da nam je po dolgoletnih naporih uspelo zvišati udeležbo v Program Svit, ki po najnovejših podatkih iz leta 2023 znaša 65,26% na državni ravni ter 62,21% v Podravju. Pri tem vztraja trend višje odzivnosti pri ženskah (70,68%) v primerjavi z moškimi (59,51%). Odkritih je bilo 211 karcinomov in 1.826 napredovalih adenomov.

Večja udeležba v Program Svit nedvomno prispeva k večjemu številu odkritih predrakavih in rakavih sprememb debelega črevesa in danke v zgodnji fazi, kar nam zagotavlja boljše pogoje za uspešno zdravljenje le-teh. Zato vas želimo spodbuditi, da se za varovanje lastnega zdravja, vabilu za Program Svit tudi odzovete.

Iskreno se zahvaljujemo vsem, ki s svojimi aktivnostmi prispevate k boljšemu razumevanju koristi udeležbe v program, kajti z ohranjanjem pozitivnega trenda zvišanja udeležbe se izboljšuje splošno zdravje prebivalcev in prebivalk Podravja.

O vseh morebitnih spremembah in novostih/dogodkih glede delovanja presejalnega programa Svit je na voljo na naslednji povezavi.

 

Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Program cepljenja in zaščite z zdravili

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje legioneloz v Sloveniji

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno