Pripravili smo stojnico in obiskovalcem na sproščen način predstavljali tveganja, ki jih prinaša pitje alkohola ter jih seznanjali s problematiko rabe alkohola v Sloveniji in v njihovem lokalnem okolju. Spregovorili smo tudi o tem zakaj nekateri miti o alkoholu ne držijo. Vsak obiskovalec je prejel tudi majhno uporabno darilce.
Registrirana poraba alkohola v Sloveniji je namreč v vrhu evropske in svetovne porabe alkohola. V letu 2022 je znašala 10 l čistega alkohola na prebivalca starejšega od 15 let, kar pomeni, da v povprečju Slovenci na leto spijemo 95 l piva, 35 l vina in 3,6 l žganih pijač. Kar 55 % odraslega prebivalstva, v starosti od 17-74 let vsaj enkrat letno pije čezmerno (raziskava CINDI). V Podravski regiji beležimo še višji odstotek (43,7 %) visoko tveganega opijanja kot je slovensko povprečje ( 42,8 %). Delež prometnih nesreč, kjer je povzročitelj pod vplivom alkohola, pa je v Podravski regiji po zadnjih podatkih nekoliko nižji (7,8 %) kot slovensko povprečje (8,5 %). Vsak dan se v Sloveniji zgodita vsaj dve smrti zaradi pitja alkohola, to pomeni v povprečju 850 smrti na leto. Alkohol je že nekaj let uvrščen med rakotvorne snovi, kar pomeni, da je povezava med pitjem alkohola in nastankom nekaterih vrst raka nedvomna- predvsem rakom ustne votline, žrela, požiralnika, želodca, jeter, tudi rakom dojke. Že pitje zmernih količin alkohola lahko poškoduje zgradbo celic in vpliva na hormonsko neravnovesje, kar se odraža v nastanku raka ali drugih boleznih. Z alkoholom neposredno povezljivih je kar 200 bolezenskih stanj in poškodb.
Na dogodku smo obiskovalcem predstavljali tudi zdrave alternative, ki lahko prinesejo veliko koristi za zdravje in življenje posameznika, in možnosti opore pri opuščanju nezdravega življenjskega sloga. Brezplačna svetovanja in podpora v primeru težav zaradi pitja alkohola so na voljo vsem prebivalcem Podravja v podravskih zdravstvenih domovih v okviru Centrov za krepitev zdravja.
Obeležitev dneva brez alkohola smo na povezali s svetovnim dnevom zdravja 2024, ki vsako leto poteka 7. aprila. V letošnjem letu je izbrano geslo »Moje zdravje, moja pravica«, ki je bilo izbrano, da bi zagovarjalo pravico vsakega posameznika, kjerkoli, do dostopa do kakovostnih zdravstvenih storitev, izobraževanja in informacij, kot tudi do varne pitne vode, čistega zraka, dobre prehrane, kakovostnega stanovanja, dostojnega dela in okoljskih pogojev ter svobode pred diskriminacijo. V ta namen smo obiskovalce s tiskanimi gradivi informirali o preventivnih zdravstvenih programih, možnostih strokovne pomoči v primeru težav v duševnem zdravju in drugih priporočilih za zdrav življenjski slog.
Pripravili: Breda Lukavečki Družovec, Anja Magajna (NIJZ OE Maribor)