Območna enota Maribor

5. regijsko strokovno srečanje centrov za krepitev zdravja in timov v ambulantah družinske medicine ter patronažnega varstva v Podravju

Območna enota Maribor

Na mariborski območni enoti NIJZ smo v petek, 13.12.2024 organizirali in izvedli 5. regijsko strokovno srečanje centrov za krepitev zdravja in timov v ambulantah družinske medicine ter patronažnega varstva v Podravju z naslovom “Izmenjava znanj in izkušenj nas krepi”. Na srečanje, ki je potekalo v živo v Mariboru, smo povabili izvajalce iz centrov za krepitev zdravja in timov ambulant družinske medicine ter izvajalke v patronažnem varstvu v Podravju.

Zadnje posodobljeno: 16.12.2024
Objavljeno: 16.12.2024

 

Tokratno srečanje je bilo namenjeno problematiki mlajših odraslih, ki so manj odzivni v obstoječe preventivne programe in zdravstvene delavnice. Ozrli smo se na problematiko prehranjevanja te populacije v širšem smislu, komunikacijske vidike in novosti na področju cepljenja in povečanje njihove odzivnosti.

Srečanje so z uvodnimi besedami otvorili Christos Oikonomidis, dr. dent. med., specialist javnega zdravja, vodja oddelka za nenalezljive bolezni na OE Maribor NIJZ ter obe regijski odgovorni zdravnici za Podravje, dr. Suzana Kert iz ZD Maribor in Metka Petek Uhan iz ZD Ptuj.

Doc. dr. Evgen Benedik, univ. dipl. inž. živ. tehnol. iz pediatrične Klinike UKC Ljubljane je v svojem predavanju »Izzivi nezdravega prehranjevanja mlajših odraslih« poudaril pomen uravnoteženega prehranjevanja pri vseh starostnih skupinah in tveganja, ki jih prinašajo različne diete in odpovedovanje posameznim skupinam živil. Poudaril je pomen upoštevanja znanosti in dokazanih dejstev pri našem delu, česar ne moremo trditi za alternativne vidike prehrane – izključitvene diete. Izpostavil je tudi pomen hidracije in med prehranskimi dopolnili izpostavil učinkovitost vitamina D.

Vsebine na temo  »Energijske pijače v rokah otrok, mladih in mlajših odraslih.« nam je predstavila doc. dr. Urška Blaznik, univ. dipl. kem. iz CZE NIJZ predstavila je stanj na področju uživanja energijskih pijač, in pasti intenzivnega marketinga. Pojasnila je zakaj uporaba energijskih pijač pri omenjeni populaciji lahko prinaša pomembna tveganja za njihovo zdravje česar se sploh ne zavedajo.  Poudarila je moč tima v ambulanti družinske medicine zaradi neposrednega stika z mladimi odraslimi.

Marjeta Keršič Svetel, prof. zg. in dipl. etn. iz CK NIJZ je izvedla delavnico z naslovom »Zdravstvena komunikacija z mlajšimi odrasli; kako jih pridobiti za sodelovanje v programih preventive?« Opozorila je na pomen ustrezne komunikacije in pasti neustreznega odzivanja izvajalcev v populaciji, ki še nima dovolj življenjskih izkušenj in se pogosto odloča impulzivno. Predstavila je napake, ki jih delamo pri komunikaciji v zdravstvu in načine, kako si olajšati komunikacijo.

Martina Juder Kogler, dr. med., specialistka javnega zdravja  iz OE Maribor NIJZ je naredila pregled priporočenih cepljenj v tej populaciji in razloge za cepljenje. Opozorila je na zelo nizko precepljenost v Sloveniji, predvsem proti gripi in pnevmokoknim okužbam. Poudarila je pomen informiranja o možnostih cepljenja v nosečnosti.

Srečanje, ki se ga je udeležilo 60 izvajalcev/strokovnjakov iz različnih področij preventivne medicine je moderirala doc. dr. Olivera Stanojević Jerković, dr. med., spec. iz OE Maribor NIJZ.

Za dobro javno zdravje
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno
Območna enota Maribor

Čist zrak za zdravje

Podrobno