Območna enota Maribor

4. regijsko strokovno srečanje centrov za krepitev zdravja in timov v ambulantah družinske medicine ter patronažnega varstva v Podravju

Območna enota Maribor

Na mariborski območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje smo v torek, 12.12.2023 organizirali in izvedli 4. regijsko strokovno srečanje centrov za krepitev zdravja in timov v ambulantah družinske medicine ter patronažnega varstva v Podravju,  z naslovom “Izmenjava znanj in izkušenj nas krepi”. Na srečanje, ki je tokrat potekalo v živo, smo povabili izvajalce v centrih za krepitev zdravja in timih ambulant družinske medicine ter izvajalke v patronažnem varstvu v Podravju.

Zadnje posodobljeno: 18.12.2023
Objavljeno: 18.12.2023

 

Srečanje je z uvodnimi besedami otvoril Christos Oikonomidis, dr. dent. med., specialist javnega zdravja, vodja Oddelka za nenalezljive bolezni na NIJZ OE Maribor ter regijski odgovorni zdravnici za Podravje, dr. Suzana Kert, dr. med., spec. ter Metka Petek Uhan, dr. med., spec.

V prispevku “Javnozdravstveni pogled na obravnavo debelosti pri odraslih na primarni ravni in ključne novosti na tem področju v prihodnje“  je dr. Rok Poličnik predstavil stanje na področju debelosti odrasle populacije ter nekatere specifike v slovenskem prostoru in razlike pri izvajanju delavnic zdravega hujšanja. Opozoril je na potrebe po enotnosti pristopa, spremembah v terminologiji ter na nekatere ključne razlike v stališčih med klinično in javnozdravstveno stroko.

Nato je doc. dr. Tanja Rupnik Vec  izvedla dvourno predavanje z naslovom: »Delavnica samorefleksije – pot do bolj racionalnih odločitev in trajnejših sprememb v doživljanju in ravnanju posameznika«.

Po kratkem teoretičnem uvodu, naravnanem na predstavitev koncepta (kaj je samorefleksija, vrste, proces) ter utemeljitvi pomena le-te v procesu učenja in trajnem spreminjanju vedenja posameznika v odraslosti, je sledila vrsta samorefleksivnih vaj. Namen teh vaj je bil prikaz samorefleksivnih tehnik, bodisi za samo-uporabo pri sprejemanju ključnih tudi zdravstvenih odločitev ali uporabo v izobraževanju odraslih, usmerjenem na preventivo na področju zdravja, s ciljem preseči informiranje (ki pogosto ne vodi v trajno spreminjanje vedenja) v smeri trajnejših sprememb.

Po odmoru smo izvedli okroglo mizo z naslovom: “Centri za krepitev zdravja v Podravju: Kaj deluje in kaj ne na področju obvladovanja debelosti, kaj imamo na voljo in kaj potrebujemo?” ter prikaz filmčka: “Tudi ZVC Ptuj se je pridružil CKZ-jem!” Udeleženci omizja so bili: Dušanka Velec, oseba z izkušnjo udeležbe v delavnici Zdravega hujšanja;  dr. Suzana Kert – regijska odgovorna zdravnica, ZD dr. Adolfa Drolca Maribor; Marjana Vrhovski, dipl. m. s., s spec. znanji, Ambulanta družinske medicine Amigdala; Valerija Rotar, dipl. diet., vodja CKZ Ormož; Janja Mišič, univ. dipl. psih., CKZ Slovenska Bistrica;  Tomaž Crnjac, mag. kin., CKZ Maribor; Uroš Železnik, mag. zdr. nege, vodja CKZ Ptuj in Breda Čuš, dipl. m. s., s spec. znanji, regijska koordinatorica ZVO, NIJZ OE Maribor.

Srečanje sta moderirali doc. dr. Olivera Stanojević Jerković, dr. med., spec. in Breda Čuš, dipl. m. s. s spec. znanji.

Srečanja se je udeležilo 50 strokovnjakov iz različnih področij javnozdravstvene stroke.

Vsem predavateljem se iskreno zahvaljujemo za svoj doprinos k srečanju, vsem udeležencem pa za svoj čas in aktivno sodelovanje na srečanju.

Za dobro javno zdravje
Čakalne dobe

Tedenska poročila o čakalnih dobah

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Nalezljive bolezni

Odpornost proti antibiotikom pri povzročiteljih invazivnih okužb v Sloveniji

Podrobno