Območna enota Maribor

18. evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu 2024

Območna enota Maribor

Rak materničnega vratu je edina vrsta raka, pri kateri lahko preprečimo skoraj vsak nov primer, a je kljub temu še vedno četrti najpogostejši rak na svetu, hkrati pa eden najpogostejših rakov pri mladih ženskah.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 29.02.2024
Objavljeno: 24.01.2024

Slovenija se sicer uvršča med evropske države z najmanjšim bremenom raka materničnega vratu (starostno standardizirano stopnja – 5,5 novih primerov na 100 000 žensk), predvsem zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb materničnega vratu visoke stopnje v okviru državnega presejalnega programa ZORA, kar v zadnjih letih dodatno dopolnjuje tudi cepljenje proti humanemu papiloma virusu (HPV).

Preprečevanje je izjemno učinkovito, saj je za rak materničnega vratu značilno, da se pojavi skoraj izključno zaradi okužbe s HPV, zato lahko z omejevanjem prenosa virusa ta rak skoraj izkoreninimo. Okužba s HPV je sicer najpogostejša spolno prenosljiva okužba, s katero pride v stik skoraj vsak spolno aktiven posameznik in jo pogosto prebolimo brez simptomov (90 % posameznikov), vendar pa se lahko pri približno 10 % posameznikih razvije dolgotrajna okužba, ki lahko vodi v nastanek genitalnih bradavic in določenih vrst rakov.

Verjetnost za okužbo s HPV lahko zmanjšujemo na več načinov. Začnemo lahko z upoštevanjem principov varne in zdrave spolnosti, ki jih označujemo tudi iz angleščine izpeljano kratico ABC (abstinenca, bodi zvest, kondom). Pri tem je potrebno opozoriti, da z uporabo kondoma okužbe v celoti ne moremo preprečiti, saj je HPV prisoten tudi na drugih mestih kože in sluznic. Ravno okužbe na drugih sluznicah, pa so povezane z raki, ki jih redkeje povezujemo s HPV, kot so raki zadnjika, glave in vratu ter rak penisa. Posledica spremenjenih spolnih praks in nizke precepljenosti so s HPV povezani raki ustnega dela žrela. Njihova pogostost narašča v zadnjih letih in se pojavljajo pri mlajših sicer zdravih posameznikih, za razliko od ostalih rakov glave in vratu pa niso posledica dolgotrajnega kajenja in pitja alkoholnih pijač.

Na srečo se lahko pred okužbo zaščitimo tudi s cepljenjem, ki tako predstavlja najučinkovitejši ukrep pri preprečevanju s HPV povezanih rakov. V Sloveniji je na voljo 9-valentno cepivo, ki varuje pred sedmimi najpogostejšimi nevarnejšimi genotipi HPV, ki povzročajo okrog 90 % raka materničnega vratu ter nekatere druge rake spolovil, danke in ustnega dela žrela, pa tudi pred dvema manj nevarnima genotipoma HPV, ki povzročita do 90 % genitalnih bradavic. Cepivo proti HPV je eno najvarnejših in najučinkovitejših. Zaradi načina prenosa je najpriporočljivejše cepljenje mladih, preden postanejo spolno aktivni, saj s cepljenjem žal ne moremo zdraviti že obstoječih okužb.

Ravno zato je v Sloveniji na voljo priporočeno (prostovoljno) cepljenje v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki se izvaja ob sistematskem pregledu pri dekletih in fantih, ki obiskujejo 6. razred osnovne šole, v šolskem letu 2023/24 pa kot dobrodošla novost tudi pri fantih, ki obiskujejo 1. in 3. letnik srednje šole. Cepljenje v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja se opravi tudi pri zamudnicah in zamudnikih (dekleta, ki so obiskovala 6. razred v šolskem letu 2009/10 ali kasneje in fantje, ki so obiskovali 6. razred v šolskem letu 2021/22 ali kasneje in še niso bili cepljeni), za vse ostale pa je cepljenje samoplačniško.

Glede na preliminarne podatke iz elektronskega registra cepljenih oseb (eRCO) je do septembra 2023 dva odmerka cepiva proti HPV prejelo 37,8 % deklic in 20,4 % dečkov, rojenih leta 2011. V Podravju je precepljenost z dvema odmerkoma nekoliko višja, in sicer 48,2 % pri deklicah in 26,1 % pri dečkih, kar našo regijo uvršča na drugo mesto v Sloveniji (višjo precepljenost ima le Koroška regija). Podatki za podravsko regijo so tako vzpodbudni, še vedno pa precej zaostajamo za ciljno vrednostjo globalne strategije za odpravo raka materničnega vratu, kjer si želimo 90 % precepljenost deklic in čim višjo precepljenost dečkov.

Kot že omenjeno, se v Sloveniji že vrsto let izvaja presejalni program za raka materničnega vratu ZORA, ki omogoča odkrivanje tistih žensk, ki imajo predstopnjo ali začetno stopnjo raka materničnega vratu in kjer je še možno zdravljenje s preprostimi ambulantnimi posegi. V zadnjem triletnem obdobju je (2020-2023) je pregledanost ciljne populacije v Sloveniji dosegla 74,4 %, kar je najvišja vrednost od vzpostavitve programa. Prav tako smo lahko zelo zadovoljni s pregledanostjo v Podravju, ki je sicer v prejšnjih letih nekoliko zaostajala za državnim povprečjem, v zadnjem opazovanem obdobju pa se mu je s 74,2 % skoraj popolnoma približala in ponovno presega 70%, kar je tudi ciljna vrednost programa ZORA.

Kadar upoštevamo vse predstavljene ukrepe, ki vključujejo preventivno vedenje, cepljenje proti HPV in redno udeleževanje presejalnih pregledov, je verjetnost za pojav raka materničnega vratu izredno majhna, hkrati pa zmanjšujemo verjetnost drugih rakov in zapletov, povezanih z okužbo s HPV tako pri ženskah kot tudi pri moških.

Ob tej priložnosti zato pozivamo:

  • Ne odlašajte s preventivnim pregledom z brisom materničnega vratu pri svojem izbranem osebnem ginekologu.
  • Ne odlašajte s klicem izbranemu osebnemu ginekologu, če posumite, da imate znake, sumljive za raka materničnega vratu.
  • Odločite se za cepljenje svojih otrok in sebe proti okužbi s HPV.

Več informacij tudi na spletni strani Programa ZORA.

  Pripravila: Aljaž Brlek, Milan Stojanović (NIJZ – Območna enota Maribor)

Za dobro javno zdravje
Preprečevanje poškodb

Nasveti za varno in veselo noč čarovnic

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje kampilobakterioz in salmoneloz

Podrobno