Območna enota Kranj

Gorenjska v znamenju duševnega zdravja 2024

Območna enota Kranj

Ob Svetovnem dnevu duševnega zdravja na Gorenjskem: združeni za dobrobit vseh generacij

Zadnje posodobljeno: 21.11.2024
Objavljeno: 20.11.2024

V oktobru je NIJZ OE Kranj ob Svetovnem dnevu duševnega zdravja na Gorenjskem organiziral vrsto dogodkov, katerih glavni cilj je bil ozaveščati javnost o pomenu duševnega zdravja, zmanjšati stigmo in spodbuditi iskanje pomoči, kadar se pojavijo duševne stiske.

Pod skupnim sloganom »Ejga, poskrb’ zase!« smo se organizacije, ki delujemo na področju duševnega zdravja, že drugič povezale in izvedle skupne aktivnosti v vseh petih gorenjskih upravnih enotah. Vsebina predavanj je obsegala osrednje teme, kot so obvladovanje prekomernega stresa, preprečevanje izgorelosti in pomen pravočasnega ukrepanja za ohranjanje duševnega blagostanja.

Otvoritveni dogodek v Škofji Loki

10. oktobra je potekala otvoritev v Škofji Loki. Andreja Hrašovec Lampret, specializantka otroške in mladostniške psihiatrije je mladostnikom predstavila strategije za obvladovanje vsakodnevnih izzivov. Predstavnice Centra za duševno zdravje odraslih (CDZO) so podelile dragocene izkušnje o prepoznavanju in obvladovanju izgorelosti pri svojem delu ter opisale delovanje centra. Psihologinja Maruša Pfajfar iz Centra za krepitev zdravja Kranj je predstavila različne brezplačne delavnice s področja duševnega zdravja, namenjene širši javnosti. Z letošnjim letom izvajajo tudi brezplačno predavanje z naslovom “Goreti, ne izgoreti”, s katerim ozaveščajo o prekomernem stresu in njegovih posledicah predvsem v delovnih organizacijah in šolah.

Radovljica, Tržič, Jesenice

Psihoterapevtka Tina Bončina jev Radovljici izvedla predavanje o mentalni prožnosti in obvladovanju stresa. V Tržiču je klinični psiholog, dr. Tristan Rigler v predavanju poudaril pomembnost zgodnjega prepoznavanja težav pri otrocih in mladostnikih in vlogi ter podpori staršev, da ustrezno ukrepajo ter ob tem poskrbijo tudi za svoje duševno zdravje. Na Jesenicah pa je psihiatrinja Dragica Resman spregovorila o vplivu kroničnega stresa na zdravje, pri čemer je izpostavila, da je uravnotežena obremenitev ključna za zdrav razvoj.

 Zaključni dogodek v Kranju

Dogajanje smo zaključili v Kranju, kjer smo organizirali voden sprehod po mestu, ki je udeležencem omogočil, da se ob tem razgibajo in hkrati odkrijejo lepote mestnega jedra. V nadaljevanju je Alenka Hafner zdravnica, specialistka javnega zdravja, predstavila aktualne podatke glede duševnega zdravja v gorenjski regiji. Psihologinja Maruša Pfajfar pa je ponovno poudarila pomen preventivnih ukrepov in aktivnosti Centra za krepitev zdravja Kranj.

Dogodke smo obogatili z raznolikim kulturnim programom, v katerem so nastopile članice folklorne skupine Bodeče neže, violinist Alexander Gushchin ter Samo, uporabnik iz Šenta, ki je predstavil svoje avtorske pesmi. V Škofji Loki, Tržiču in Kranju so nas z obiskom počastili tudi župani lokalnih občin, ki so izpostavili pomen osveščanja o duševnem zdravju in podprli prizadevanja za izboljšanje duševnega blagostanja v skupnosti.

Več kot 400 udeležencev smo nagovorili z vsebinami o pomembnosti duševnega zdravja. Odzivi so pokazali, da je potreb po tovrstnih temah veliko, zato bomo tudi v prihodnje nadaljevali z ozaveščanjem in spodbujanjem aktivne skrbi za duševno dobrobit vseh generacij v našem okolju.

 

Za dobro javno zdravje
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno
Območna enota Maribor

Čist zrak za zdravje

Podrobno