Območna enota Kranj

31. januar – dan brez cigarete

Območna enota Kranj

Naj bo dan brez cigarete spodbuda za (sprejem odločitve za zdrav življenjski slog) in opustitev kajenja.

Zadnje posodobljeno: 31.01.2024
Objavljeno: 30.01.2024

Uporabi tobaka in pasivnemu kajenju (izpostavljenosti tobačnemu dimu drugih) pripisujemo veliko breme bolezni in prezgodnjih smrti, zato na ta dan po vsem svetu opozarjamo na hude posledice obeh, spodbujamo k opustitvi uporabe tobačnih izdelkov, zmanjševanju pasivnega kajenja ter spomnimo na ukrepe, ki zmanjšujejo uporabo tobaka in tako varujejo zdravje ljudi.

Kajenje škoduje tako rekoč vsakemu organu v človeškem telesu in je na prvem mestu med vzroki umrljivosti in obolevnosti, ki bi se jih dalo preprečiti (številne vrste raka, bolezni srca in ožilja ter bolezni dihal). Tobak ostaja eden izmed vodilnih preprečljivih dejavnikov tveganja za smrt in izgubljena zdrava leta življenja. Približno polovica kadilcev umre zaradi posledic kajenja, v povprečju izgubijo okoli 10 let življenja, že leta pred smrtjo pa imajo slabo zdravje.

Težave z zdravjem in zasvojenost z nikotinom nista povezana le s kajenjem cigaret, temveč tudi z uporabo drugih izdelkov, ki vsebujejo to substanco (elektronske cigarete in tobačni izdelki, v katerih se tobak segreva).

Podatki kažejo, da tisti, ki po tobačnih izdelkih posežejo prej, pogosteje nadaljujejo s kajenjem v kasnejših starostnih obdobjih in imajo več težav ob opustitvi.

Opustitev kajenja prinese številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju. Zahteva trdno voljo, motivacijo,  psihosocialno podporo okolja in okolje brez pasivnega kajenja.

Opustitev kajenja je dober zgled otrokom in zmanjša verjetnost, da bodo kasneje v življenju kadili.

 Različne vrste pomoči pri opustitvi kajenja:

  • Brezplačni svetovalni telefon 080 27 77.
  • Brezplačni programi opuščanja kajenja, skupinski in individualni v zdravstveno-vzgojnih centrih in Centrih za krepitev zdravja v zdravstvenih domovih po vsej Sloveniji. Za udeležbo ni potrebna napotnica.
  • Plačljivo nikotinsko nadomestno zdravljenje (žvečilni gumi, obliži, pršila) in ne-nikotinska zdravila, ki jih zdravnik predpiše na recept.

Uporaba elektronskih cigaret ali novih tobačnih izdelkov, v katerih se tobak segreva, NISO vrsta pomoči pri opuščanju kajenja.

 

Vir: NIJZ in Ministrstvo za zdravje

 

Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Program cepljenja in zaščite z zdravili

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje legioneloz v Sloveniji

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno