Območna enota Celje

Ob tretji obletnici lansiranja globalne strategije za odpravo raka materničnega vratu je celjski Stari grad žarel v turkizni barvi

Območna enota Celje

Zavezo Slovenije k odpravi raka materničnega vratu tudi letos obeležujemo z osvetlitvijo slovenskih znamenitosti v turkizni barvi, ki je simbolična barva prizadevanj za preprečevanje raka materničnega vratu. Tako je bil 16. in 17. novembra 2023 s turkizno barvo osvetljen tudi celjski Stari grad. Strategijo odprave raka materničnega vratu smo letos z združenimi močmi podprli na Območni enoti Celje NIJZ v sodelovanju z Mestno občino Celje in Društvom za boj proti raku regije Celje.

Zadnje posodobljeno: 22.11.2023
Objavljeno: 20.11.2023

 

»V celjski zdravstveni regiji je odzivnost žensk v programu ZORA nad slovenskim povprečjem, so pa med občinami velike razlike,« je povedala prim. doc. dr. Alenka Trop Skaza, zdravnica epidemiologinja in predstojnica Območne enote Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ter pojasnila: »V obdobju od 2019-2022 se je vabilu na ginekološki pregled odzvalo 73,4 odstotka žensk. Odzivnost je najboljša v občini Laško, kjer se je ginekološkega pregleda udeležilo več kot 80 odstotkov  žensk, starih od 20 do 64 let. V štirih občinah v regiji pa je odziv žensk pod 70 odstotki. Glede starosti žensk, ki se ne odzovejo vabilu, izstopa starostna skupina od 50 do 64 let.«

Prizadevanja za odpravo raka materničnega vratu je podprla tudi Mestna občina Celje, župan Matija Kovač pa je ob tem povedal: »Mestna občina Celje se z veseljem pridružuje prizadevanjem Zveze slovenskih društev za boj proti raku in  Društva za boj proti raku regije Celje. Veseli me, da je pregledanosti žensk v Programu Zora v Mestni občini Celje nad slovenskim povprečjem. Skupaj smo lahko pri ozaveščanju, promociji zdravega načina življenja in preventivnega ravnanja ter preprečevanju nastanka raka materničnega vratu (in ostalih oblik raka) bolj uspešni. Hvala tudi območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje za preventivno delovanje.«

Tudi med pandemijo covida-19 smo v Sloveniji beležili uspehe na področju boja proti raku materničnega vratu. Ženske so se udeleževale preventivnih ginekoloških pregledov. Poleg tega smo v šolskem letu 2021/22 prvič pričeli s cepljenjem dečkov proti HPV, ki je pomembno zaradi zaščite pred boleznimi, ki jih povzročajo okužbe s HPV pri ženskah in moških.

Prizadevamo si, da bi bili čim uspešnejši v doseganju cilja Svetovne zdravstvene organizacije glede odprave raka materničnega vratu. Slovenija bi lahko na podlagi odličnih rezultatov, ki jih dosega s presejalnim programom ZORA, postala celo ena prvih evropskih držav, ki bi ji to uspelo. Dva od treh ciljev Svetovne zdravstvene organizacije za odpravo raka materničnega vratu Slovenija namreč že izpolnjuje; to sta več kot 70-odstotna udeležba žensk v programu ZORA in ustrezno zdravljenje več kot 90 odstotkov odkritih predrakavih sprememb materničnega vratu. Tretji cilj je doseči 90-odstotno precepljenost deklic proti HPV. Ta cilj še ni dosežen, so pa prvi rezultati glede populacijskega učinka cepljenja v Sloveniji spodbudni.

Več informacij na:

https://zora.onko-i.si/

https://www.protiraku.si/

https://www.blaznoresno.si/

 

Za dobro javno zdravje
Preprečevanje poškodb

Nasveti za varno in veselo noč čarovnic

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje kampilobakterioz in salmoneloz

Podrobno