Območna enota Celje

Na Celjskem tudi letos ozaveščanje v okviru akcije Otroci za varnost v prometu

Območna enota Celje

Martinovanja in nazdravljanje z (mladim) vinom  predstavljajo eno od tradicij, ki je zakoreninjena v slovenskem prostoru.  V dneh okoli Martinovega območne enote NIJZ, skupaj s šolami in vrtci ter policijskimi postajami, organiziramo ulične akcije, s katerimi nagovarjamo udeležence v prometu in jih ozaveščamo o škodljivih učinkih alkohola.

Zadnje posodobljeno: 21.11.2023
Objavljeno: 21.11.2023

Širimo sporočilo, da je varen udeleženec v prometu samo trezen udeleženec – brez prisotnosti alkohola in ostalih psihoaktivnih snovi.


Na Celjskem je letos v akciji Otroci za varnost v prometu sodelovalo 15 osnovnih šol in vrtcev, izdelanih je bilo več kot 620 risb (predvsem v obliki malih rok) s sporočili o nevarnosti alkohola v prometu. Akcija je potekala pod mentorstvom 35 šolskih in vrtčevskih delavcev.  V novembrskih dneh so bile izvedene štiri ulične akcije v sodelovanju s policisti, ko so otroci izročili rokice naključnim voznikom. V uličnih akcijah so sodelovali: vrtec Ringaraja pri OŠ Artiče in OŠ Artiče, OŠ Dramlje, POŠ Loka pri Žusmu in OŠ Slivnica pri Celju.


Alkohol je droga, ki vpliva na presojo, zmanjša samokritičnost, vodi v precenjevanje lastnih sposobnosti, poveča pripravljenost za tveganje, podaljša odzivni čas in zmanjšuje sposobnost usklajenega gibanja. Njegov vpliv na psihofizične sposobnosti posameznika je odvisen od količine popitega čistega alkohola, pri tem pa ni pomembno, ali gre za pitje vina, piva ali žgane pijače. Ista količina čistega alkohola (10 gramov) je namreč v 1 dcl vina, 2,5 dcl piva ali 0,3 dcl žgane pijače. Na vozniške sposobnosti in slog vožnje ter s tem na tveganje za nastanek prometne nezgode in tudi težo poškodbe vplivajo že majhne količine alkohola. To je lahko že pri količini alkohola v krvi (oz. izdihanem zraku), ki je nižja od tiste, kot je trenutno dovoljena z zakonom. Alkohol pa je po pitju še dolgo prisoten v telesu pivca, saj zdrava jetra odrasle osebe za razgradnjo 10 gramov alkohola (popitega npr. z 1 dcl vina) potrebujejo eno do dve uri, za razgradnjo alkohola, popitega z 2 dcl vina, pa kar od dve do štiri ure. Alkohol ima v Sloveniji pomembno vlogo pri prometnih nezgodah, saj po podatkih policije botruje kar tretjini tistih s smrtnim izidom in mnogim poškodbam.

Čeprav ob naših aktivnostih v okviru akcije Otroci za varnost prometu opozarjamo predvsem na nezdružljivost pitja alkohola in vožnje, pa želimo širiti tudi zavedanje, da z vidika zdravja varne količine alkohola ni. Alkohol ni le droga, ki povzroča zasvojenost, škodljivo vpliva tudi na večino organov in tkiv v telesu, je tudi dokazano rakotvoren (z njim je vzročno povezanih vsaj sedem rakov) ter teratogen (kar pomeni, da lahko povzroči nepopravljive poškodbe pri še nerojenem otroku). Posledice pitja alkoholnih pijač pa se ne kažejo samo na varnosti in zdravju posameznika, ki pije, temveč tudi v njegovi družini in širše. Poveden je podatek iz nacionalne raziskave o tobaku, alkoholu in drugih drogah (2018), da je imel že vsak peti prebivalec Slovenije, star 15–64 let, v zadnjem letu vsaj eno negativno izkušnjo zaradi pitja nekoga drugega; bodisi je bil deležen verbalnega ali fizičnega nasilja, je bil sopotnik voznika, ki je vozil pod vplivom alkohola, bodisi je ob pitju nekoga drugega občutil ogroženost ali sram ipd. Alkohol tako predstavlja veliko socialno in finančno breme celotni družbi.

Za dobro javno zdravje
Preprečevanje poškodb

Nasveti za varno in veselo noč čarovnic

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje lymske borelioze in klopnega meningoencefalitisa

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje kampilobakterioz in salmoneloz

Podrobno