Javni pozivi

Javni poziv za izbor zunanjega strokovnjaka za nudenje strokovne in tehnične podpore pri naprednih statističnih analizah in modeliranju trendov širjenja povzročiteljev nalezljivih bolezni v odpadni vodi

Javni pozivi

Nacionalni inštitut za javno zdravje, Trubarjeva cesta 2, 1000 Ljubljana (v nadaljevanju: naročnik), ki ga zastopa generalni direktor doc. dr. Branko Gabrovec na podlagi Pravilnika o javnih pozivih objavlja Javni poziv za izbor zunanjega strokovnjaka za nudenje strokovne in tehnične podpore pri naprednih statističnih analizah in modeliranju trendov širjenja povzročiteljev nalezljivih bolezni v odpadni vodi.

Zadnje posodobljeno: 01.08.2024
Objavljeno: 01.08.2024
  1. Podatki o naročniku javnega poziva

Naročnik javnega poziva je Nacionalni inštitut za javno zdravje, Trubarjeva cesta 2, 1000 Ljubljana (v nadaljevanju NIJZ).

  1. Namen in cilj poziva

S pozivom želi NIJZ izbrati zunanjega strokovnjaka za nudenje strokovne in tehnične podpore pri naprednih statističnih analizah in modeliranju trendov širjenja povzročiteljev nalezljivih bolezni v odpadni vodi v sklopu projekta EU-WISH.

  1. Opis projekta:

NIJZ kot vodilni partner iz Slovenije sodeluje v projektu EU Wastewater Integrated Surveillance for Public Health (EU-WISH).

Namen projekta EU-WISH je izboljšanje nacionalnih zmogljivosti za spremljanje odpadne vode v javnem zdravju s krepitvijo izmenjave znanja in najboljših praks na podlagi znanstvenih dokazov. Osredotočili se  bomo na povezovanje in dopolnjevanje spremljanja odpadnih voda z obstoječimi sistemi javnozdravstvenega spremljanja s ciljem krepitve pripravljenosti in odziva na čezmejne nevarnosti za zdravje. Sodelovali bomo pri uskladitvi epidemioloških in tehničnih metod za doseganje javnozdravstvenih ciljev tega spremljanja. Z aktivnostmi projekta bomo podpirali krepitev zmogljivosti Evropske unije za preprečevanje resnih čezmejnih nevarnosti za zdravje, pripravljenost in hitro odzivanje nanje. Projekt EU-WISH sestavlja močan konzorcij partnerjev z vizijo izboljšanja spremljanja odpadne vode ne le na evropski, temveč tudi na svetovni ravni.

Projekt EU-WISH bo realiziran preko sedmih delovnih sklopov:

  • delovni sklop 1: upravljanje in koordinacija projekta;
  • delovni sklop 2: komunikacija in diseminacija;
  • delovni sklop 3: ovrednotenje in vključenost v pripravljenost;
  • delovni sklop 4: trajnostni vidik in krepitev zmogljivosti spremljanja v odpadnih vodah;
  • delovni sklop 5: opredelitev obstoječih aktivnosti in prihodnjih prednostnih ciljev na področju spremljanja odpadnih voda;
  • delovni sklop 6: uporaba podatkov iz spremljanja odpadnih vod za javnozdravstvene namene;
  • delovni sklop 7: tehnični postopki spremljanja odpadnih voda, sheme vzorčenja in metode analitike za doseganje prednostnih ciljev.

Slovenija je vključena v vse delovne sklope, razen v delovni sklop 4.

Dejavnosti projekta so/bodo usmerjene v povezovanje spremljanja odpadne vode z drugimi sistemi spremljanja in v okrepitev sistema pripravljenosti in odzivanja na javnozdravstvena tveganja. Poleg tega si bomo/bodo države izmenjavale dobre prakse na tem področju, kar je za NIJZ izjemnega pomena, saj je to novo strokovno področje s hitrim razvojem.

Rezultati projekta EU-WISH, ki se bodo večinsko nanašali na navodila in priporočila spremljanja in algoritme pripravljenosti in odzivanja, bodo nastali v sodelovanju z Evropskim centrom za preprečevanje in obvladovanje bolezni, Svetovno zdravstveno organizacijo in drugimi ustreznimi nacionalnimi, evropskimi in mednarodnimi deležniki.

Trajanje projekta: 1. 11. 2023 – 31. 10. 2026.

  1. Predmet javnega poziva:

Predmet javnega poziva je izbor (1) enega zunanjega strokovnjaka za nudenja strokovne in tehnične podpore pri naprednih statističnih analizah in modeliranju trendov širjenja povzročiteljev nalezljivih bolezni v odpadni vodi.

  1. Zahtevani profil strokovnjaka:

Prijavijo se lahko strokovnjaki, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

  • imajo dosežen doktorat znanosti iz matematičnih in/ali naravoslovno-tehniških ved;
  • imajo najmanj deset (10) let izkušenj v praksi s strokovnega področja bio-statistike in modeliranja v javnozdravstvene namene;
  • imajo reference s področja bio-statistike in modeliranja v javnozdravstvene namene (najmanj 5 relevantnih referenc).

Dodatna leta izkušenj v praksi in dodatne reference se bodo dodatno točkovale skladno z Merili za ocenjevanje prijav, ki so v prilogi javnega poziva.

Prijavitelji lahko prijavnemu obrazcu priložijo naslednja dodatna dokazila

  • dokazila o letih izkušenj z izdelavo matematičnih modelov in napovedi v javnozdravstvene namene;
  • bibliografija iz strokovnega področja.

Dodatna dokazila niso pogoj za oddajo vloge, bodo pa dodatno točkovana skladno z Merili za ocenjevanje prijav, ki so v prilogi javnega poziva.

Strokovnjak bo sodeloval na naslednji način:

  1. SKLOP: Sodelovanje pri razvoju modelskih napovedi v povezavi z delovnim sklopom 6: Uporaba podatkov iz spremljanja odpadnih vod za javnozdravstvene namene, kar zajema:
    • Naloge delovnega sklopa povezane z modeliranjem podatkov iz sistema spremljanja nalezljivih bolezni v odpadnih vodah.
    • Razvoj metodologije in smernic za razvoj modelskih napovedi z uporabo naprednih metod (npr. strojno učenje, napredni statistični modeli).
    • Sodelovanje z drugimi člani projekta in zagotavljanje strokovnega mnenja pri modeliranju podatkov za ključne projektne odločitve.
  1. SKLOP: Opravljanje nalog skrbnika računskega strežnika za modeliranje, kar zajema:
    • Upravljanje strežnika: Konfiguriranje, upravljanje in spremljanje strojne in programske opreme strežnika za zagotovitev optimalne zmogljivosti, razpoložljivosti in varnosti.
    • Vzdrževanje in posodobitve: Redno posodabljanje in nadgrajevanje operacijskih sistemov strežnikov
    • Pomoč pri razvoju načrtov za integracijo različnih virov podatkov, zagotavljanje nemotenega pretoka podatkov in združljivosti.
    • Pomoč pri avtomatizaciji rutinskih nalog in procesov za izboljšanje učinkovitosti in zmanjšanje ročnega posredovanja.
    • Deljenje znanja in usposabljanje drugih članov ekipe na NIJZ za zagotovitev kontinuitete dela v njegovi odsotnosti.

Izvedbeni rok opravljanja navedenih nalog je redna in sprotna strokovna podpora skladno s potrebami projekta. Izvajalec bo pripravljal mesečna poročila o opravljenem delu do 5. dne v mesecu za pretekli mesec.

  1. Obdobje izvedbe

Pogodba z izbranim zunanjim strokovnjakom se bo podpisala za obdobje do najkasneje 31. oktobra 2026.

Predviden pričetek prvih aktivnosti je september 2024.

  1. Objava in rok za predložitev ponudb

Rok za predložitev vlog na tem javnem pozivu je 15 dni od objave poziva na predpisanem obrazcu, in sicer najkasneje do dne 16.8.2024, do 12. ure.

  1. Način oddaje vlog

Prijavitelj prijavo odda samostojno na predpisanem obrazcu.

Vsak strokovnjak lahko odda prijavo glede na navedene pogoje, v kolikor jih izpolnjuje.

Prijavnemu obrazcu je potrebno priložiti:

  • kratek CV prijavitelja;
  • dokazilo o najvišji doseženi izobrazbi;
  • dokazila o izkušnjah v praksi s strokovnega področja (najmanj deset (10) let)*;
  • reference s področja bio-statistike in modeliranja v javnozdravstvene namene (najmanj 5 relevantnih referenc)*.

*Dodatna leta izkušenj v praksi in dodatne reference se bodo dodatno točkovale skladno z Merili za ocenjevanje prijav, ki so v prilogi javnega poziva.

Dodatno se prijavnemu obrazcu priložijo dokazila, v primeru, da prijavitelj z njimi razpolaga in se bodo dodatno točkovala, vendar niso pogoj za oddajo vloge:

  • dokazila o letih izkušenj z izdelavo matematičnih modelov in napovedi v javnozdravstvene namene;

–      bibliografija iz strokovnega področja.

 

Merila za ocenjevanje prijav se nahajajo v prilogi objave javnega poziva.

Vloge se pošljejo na elektronski naslov info@nijz.si pri čemer morajo biti vse izjave in obrazci lastnoročno ali digitalno podpisani in pripeti k prijavi v pdf obliki.

Upoštevane bodo vloge, ki bodo na javni poziv prispele najkasneje do dne, 16.8.2024do 12. ure na elektronski naslov info@nijz.si.

Strokovna komisija lahko kandidate pozove k dopolnitvi vloge. Kandidat jo dopolni v roku 3 delovnih dni od posredovanega poziva. V nasprotnem primeru je njegova vloga izločena.

  1. Informacije o javnem pozivu

Dodatne informacije v zvezi z javnim pozivom so do zaključka na voljo na kontaktnem naslovu: info@nijz.si.

  1. Subjekti javnega poziva

Subjekti javnega poziva so fizične osebe in s.p. S posameznikom bo glede na vsebino dela, obseg in njegov status, sklenjena pogodba o sodelovanju ali avtorska ali podjemna pogodba.

  1. Obravnava, ocenjevanje in izbor prispelih vlog v javnem pozivu

Vse prijave, ki bodo popolne in ki bodo izpolnjevale prijavne pogoje za sodelovanje, bodo pregledane in obravnavane s strani komisije. Po pregledu prijav bo komisija strokovnjake, ki izpolnjujejo zahtevane pogoje, umestila v bazo strokovnjakov. Prijavitelji bodo o uvrstitvi v bazo strokovnjakov obveščeni po elektronski pošti. Podatki prijaviteljev, uvrščenih v nabor strokovnjakov, bodo po potrebi dostopni tudi prvostopenjski (Ministrstvo za zdravje) in drugostopenjski projektni kontroli.

  1. Objava javnega poziva

Javni poziv je objavljen na spletni strani NIJZ (www.nijz.si).

Za dobro javno zdravje
Prehrana

Praznična prehrana in zdravje

Podrobno
Območna enota Murska Sobota

Zimska gibanica 2025 – vabilo k sodelovanju

Podrobno
Duševno zdravje

V Celju je začela pilotno delovati mreža mladih prostovoljcev Pravi prijatelj

Podrobno