Nenalezljive bolezni

Svetovni dan hepatitisa 2025: Zlomimo hepatitis

Nenalezljive bolezni

Svetovni dan hepatitisa, ki ga obeležujemo danes z namenom ozaveščanja o virusnih hepatitisih, letos poteka pod sloganom »To je hepatitis. Spoznaj ga. Ukrepaj«. V Sloveniji je epidemiološka situacija glede hepatitisa B in C – virusnih oblik hepatitisa, ki pogosto potekata brez znakov, hkrati pa lahko vodita v odpoved jeter ali raka, razmeroma ugodna, nismo ju pa še odpravili. Med ključnimi ukrepi za preprečevanje hepatitisa B je cepljenje.

Zadnje posodobljeno: 28.07.2025
Objavljeno: 28.07.2025

 

Hepatitis pomeni vnetje jeter, ki ga lahko povzročijo različni virusi (najpogosteje A, B, C, D in E), pa drugi dejavniki, kot je alkohol, nekatera zdravila ali avtoimunske bolezni. Virusna hepatitisa B in C sta najnevarnejši obliki, saj pogosto potekata brez simptomov in lahko vodita v cirozo jeter, odpoved jeter ali raka na jetrih.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) je na svetu več kot 350 milijonov ljudi okuženih s hepatitisom B ali C, a jih večina tega sploh ne ve. Kronični virusni hepatitis vsako leto povzroči 1,3 milijona smrti, večinoma zaradi raka jeter in ciroze. To pomeni 3500 smrti vsak dan.

Hepatitisa B in C se širita tiho – vsak dan se pojavi 6000 novih okužb. Kljub temu da sta preprečljiva in obvladljiva, breme bolezni še naprej narašča, zlasti v regijah z omejenim dostopom do zdravstvene oskrbe.

 

 

V Sloveniji je epidemiološka situacija glede hepatitisa B in C razmeroma ugodna. A kljub temu se še pojavljajo primeri okužb s hepatitisom B in C.  A kljub temu se še pojavljajo primeri okužb s hepatitisom B in C. V letu 2024 je bilo NIJZ prijavljenih 117 (5,5/100.000 prebivalcev) primerov hepatitisa B in 107 (5,0/100.000 prebivalcev) primerov hepatitisa C.

Cepljenje proti hepatitisu B

Za preprečevanje hepatitisa B je na voljo učinkovito in varno cepljenje, ki je od leta 1998 del rednega programa cepljenja za otroke v Sloveniji. Otroci, rojeni od oktobra 2019, so proti hepatitisu B cepljeni s šestvalentnim cepivom – prvi odmerek prejmejo pri 3 mesecih, drugi pri 5 mesecih, tretji pa med 11. in 18. mesecem starosti.

Otroci, rojeni pred oktobrom 2019, pa začnejo s cepljenjem proti hepatitisu na sistematskem pregledu pred vstopom v osnovno šolo.

Cepljenje se priporoča tudi določenim skupinam odraslih (zdravstveni delavci, osebe s kroničnimi boleznimi jeter, osebe z večjim tveganjem zaradi življenjskega sloga).

Za hepatitis C cepiva ni, zato je še toliko pomembnejše testiranje in preprečevanje prenosa.

Skupaj za odpravo hepatitisa

Svetovna zdravstvena organizacija si je zastavila cilj: do leta 2030 odpraviti virusni hepatitis kot javnozdravstveno grožnjo. To pomeni 90 % zmanjšanje novih okužb in 65 % zmanjšanje števila smrti. Da bi to dosegli, so ključni: dostopno testiranje, zdravljenje, cepljenje in ozaveščanje.

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Mediji

Svetovni dan hepatitisa 2025: Zlomimo hepatitis

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje kampilobakterioz in salmoneloz

Podrobno

Išči