Nenalezljive bolezni

Proti raku in drugim nenalezljivim boleznim z novim štiriletnim projektom JA Prevent NCD

Nenalezljive bolezni

Med 13. in 15. februarjem se v Oslu tudi uradno začenja nov štiriletni projekt skupnega ukrepanja na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni, imenovan Joint Action on Cancer and other NCDs prevention – Action on Health Determinants.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 25.09.2024
Objavljeno: 09.02.2024

Namen projekta, najbogatejšega doslej – tako finančno kot vsebinsko, je vnesti spremembe v javne politike, lokalna okolja in zavest posameznikov ter v odnos do tobaka, alkohola, gibanja, prehrane – da bi v dobro ljudi preprečevali in zmanjšali pojav raka in drugih nenalezljivih bolezni.

Nacionalni inštitut za javno zdravje bo odigral pomembno vlogo.

Ozadje & dejstva

Rak in druge nenalezljive bolezni predstavljajo več kot dve tretjini vseh bolezni v Evropi. Čeprav med državami obstajajo precejšnje razlike glede na socialni in ekonomski status, geografsko območje, starost, invalidnost, spol in etično pripadnost, je dobršen delež teh bolezni mogoče preprečiti.

Stroški zdravljenja raka in drugih nenalezljivih bolezni, že sicer vrtoglavi tako za posameznika kot družbo nasploh (EU stanejo 0,8 % BDP na leto), se bodo v prihodnje le še zviševali. Poleg tega imajo – zlasti ob porastu deleža starejših in upadu delovno aktivnega prebivalstva – tudi družbene posledice: od izgube produktivnosti in delovne sile, do pomanjkanja ustreznega, zlasti zdravstvenega in negovalnega kadra.

V OECD opozarjajo, da nekolikšnemu upadu navkljub rakava obolenja ostajajo uničujoča in zaznamovana z neenakostmi.

Opis projekta

V odgovor na vse našteto je Evropska komisija zagnala projekt skupnega ukrepanja na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni, katerega pomemben partner je tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Temeljna cilja JA-Prevent NCD sta:

  • podpreti strategije in politike za zmanjševanje bremen raka in drugih nenalezljivih bolezni ter dejavnikov tveganja za njihov razvoj – tako na ravni posameznika kot družbe
  • in opredelitev metod za presojo učinkovitosti teh strategij in politik,

specifični cilji pa so:

  • izboljšati skupne zmogljivosti držav pri načrtovanju in izvedbi politik in aktivnosti na področju preprečevanja raka in nenalezljivih bolezni na državni, regionalni in lokalni ravni,
  • izboljšati sisteme spremljanja raka in nenalezljivih bolezni ter skupnih dejavnikov tveganja
  • prispevati k zmanjšanju neenakosti pri obravnavi raka in nenalezljivih bolezni
  • sodelovanje s poglavitnimi deležniki na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni, tudi z odločevalci, civilno družbo, strokovnjaki, splošno javnostjo in združenji bolnikov v luči lažjega sodelovanja in skupnega ukrepanja.

Dodana vrednost

Projekt je odraz ambicioznih prizadevanj 25 držav in 98 partnerjev zagotoviti strateške smernice in predvsem usklajeno ukrepanje na področju preprečevanja raka in drugih nenalezljivih bolezni. Finančno – s kar 95 milijoni evrov – mu ni para, prav tako ne po vsebinski širini: 98 pilotnih projektov, 60 glavnih nalog in 113 manjših, 10 delovnih paketov, med njimi:

  • Regulacija in davčna politika
  • Zdravo življenjsko okolje
  • Socialne neenakosti
  • Spremljanje ukrepov
  • Zdravje v vseh politikah
  • Rizične osebe – prepreči in zdravi

Vseh šest navedenih sklopov se nanaša na politike in ukrepe, povezane z glavnimi dejavniki tveganja za pojav raka in nenalezljivih bolezni, kot so kajenje, uživanje alkohola, pomanjkanje telesne aktivnosti, nezdrava prehrana, debelost ter izpostavljenost onesnaženju, rakotvornim snovem in sevanju. Posebna pozornost bo namenjena tudi vplivu duševnega zdravja, genskim dejavnikom ter – na pobudo NIJZ, kar je konzorcij sprejel – vzorcem in pomenu spanja. Program stremi k pilotnemu testiranju novih, inovativnih praks ter k razširitvi že veljavnih najboljših, pogosto s poudarkom na posameznikovem matičnem, torej lokalnem okolju ter na ranljivih skupinah.

Politike, namenjene tako posameznikom kot družbi, bodo usmerjene v promocijo zdravega življenjskega sloga in vzpostavitev zdravega bivanjskega okolja, zmanjšanje socialnih neenakosti, ki hkrati povzročajo neenakost v zdravju, ter v preventivo, ki terja celosten pristop več sektorjev. JA Prevent NCD med drugim predvideva preučitev in prevetritev zakonodaje, povezane z obdavčitvijo tobaka in alkohola, ukrepe na področju zdravstvenega davka, označevanja živil, prehranskih oznak, preoblikovanja hrane, oglaševanja zdravju škodljivih izdelkov ter javnih naročil hrane za javne ustanove.

Namen sodelovanja med državami je okrepiti javno zdravstvo in preventivne zdravstvene storitve – v dobro ljudi: da bi jih zaščitili in ozavestili. Prav zato je eden od ciljev tudi poskrbeti, da bodo ukrepi in aktivnosti ostali trajni, torej da s končanjem JA Prevent NCD ne bodo ugasnili, pač živeli naprej – in da jih bomo naprej živeli tudi ljudje.

NIJZ bo sodeloval pri večini nalog; vodil bo delo na področju trajnosti (delovni paket 4: Sustainability) ter sodeloval pri vodenju dela na področjih zdravje v vseh politikah (delovni paket 9: Health in all policies) ter regulacije in obdavčitve (delovni paket 5: Regulation and taxation). V delovnem paketu 8 (Monitoring) bo sodelovala tudi Fakulteta za šport Univerze v Ljubljani.

Trajanje projekta: 1. 1. 2024 – 31. 12. 2027

Nosilna organizacija: Direktorat za zdravje, Norveška (Helsedirektoratet)

Projektni partner: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in Fakulteta za šport Univerze v Ljubljani

Financiranje: Evropska komisija, EU4Health Programme (EU4H)

Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Odpravimo raka materničnega vratu – ključno je cepljenje proti HPV

Podrobno
Podatki

Obravnave na rehabilitaciji

Podrobno
Moje okolje

Povišane ravni delcev v zraku – priporočila za prebivalce

Podrobno