Nalezljive bolezni

V maju dva primera ošpic, skupaj letos 11

Nalezljive bolezni

V letošnjem letu je bilo v Sloveniji potrjenih 11 primerov ošpic, od tega v maju dva primera. V obeh primerih je šlo za necepljena otroka oz. mladostnika.

Zadnje posodobljeno: 24.05.2024
Objavljeno: 24.05.2024

V maju 2024 so bile ošpice potrjene pri 7-letnemu otroku iz celjske regije in pri 15-letnemu mladostniku iz ljubljanske regije. Noben od njiju ni bil cepljen. Skupno je bilo identificiranih 58 kontaktov.

Pri kontaktih se v skladu z algoritmom ukrepanja preveri cepilni status oz. dovzetnost za okužbo z ošpicami. Potrebno je cepljenje dovzetnih kontaktov ali, zaščita z imunoglobulini (pri huje imunsko oslabljenih bolnikih, dojenčkih in nosečnicah).
Kontakti, pri katerih se pojavijo bolezenski znaki, podobni ošpicam, morajo ostati doma in se po telefonu posvetovati s svojim zdravnikom o nadaljnjih ukrepih.

Za omejevanje širjenja okužbe in preprečevanje bolezni je ključnega pomena cepljenje, zato je izjemnega pomena, da otroci prejmejo vsa cepljenja v skladu s programom cepljenja. Za zaščito sta potrebna dva odmerka cepiva.

Precepljenost predšolskih otrok s 1. odmerkom cepiva proti ošpicam, mumpsu in rdečkam

*preliminarni podatki

Bolezen se prenaša neposredno ali posredno s kužnimi kapljicami izločkov nosu in žrela okužene osebe (kihanje, kašljanje). Bolnik z ošpicami je kužen že približno štiri dni pred pojavom izpuščaja in še štiri dni po pojavu. Bolezen se najhitreje prenaša v okoljih, kot so vrtci, šole, množične prireditve. Osebe, ki prebolijo ošpice, so trajno zaščitene proti tej bolezni.

Največje tveganje za zaplete in tudi smrt je pri dojenčkih in imunsko oslabljenih osebah. Zapleti se pojavijo pri približno 30 odstotkih primerov. Bolezen pri novorojenčkih in dojenčkih lahko povzroči hudo drisko z dehidracijo. Pri otrocih se kot zaplet lahko pojavi vnetje srednjega ušesa ali pljučnica, ki je najpogosteje vzrok za smrt. Redkeje se kot zaplet lahko razvije tudi vnetje osrednjega živčevja.

Inkubacija in potek bolezni

Od okužbe do prvih znakov bolezni traja približno 10 dni, lahko od 7 do 18 dni. Začetek bolezni je nenaden, z visoko vročino, hudim glavobolom, utrujenostjo, nahodom, vnetjem očesnih veznic in kašljem. Sledi pojav izpuščaja v ustih na mehkem nebu, jezičku, po nebnicah. Drugi in tretji dan bolezni se pojavijo značilne t. i. Koplikove pege, to so majhne bele pege, ki jih najdemo na sluznici nasproti kočnikov. Štirinajsti dan po okužbi se pojavi izpuščaj na koži, ki traja do sedem dni. Bolniki so ob nastajanju izpuščaja močno prizadeti in imajo visoko vročino.

Zdravljenje

Na voljo je le podporno zdravljenje, bolnik mora počivati in piti dovolj tekočine, da prepreči dehidracijo.  Antibiotiki so potrebni le pri bakterijskih zapletih ošpic (vnetje srednjega ušesa, pljučnica …).

Pojavljanje ošpic

Cepljenje proti ošpicam se je v Sloveniji začelo leta 1968. Pojavnost bolezni se je po tem letu bistveno zmanjšala. V letu 1974 je bila v program cepljenja uvedena revakcinacija proti ošpicam za otroke v 4. ali 5. letu starosti, ki so že bili enkrat cepljeni. Tako so osebe, rojene 1969 in pozneje, praviloma prejele dva odmerka cepiva proti ošpicam.

Od uvedbe cepljenja pojavnost ošpic ves čas pada, razen v letih 1973, 1976/1977, 1984 in 1994/1995, ko so bili vnovič zabeleženi prehodni epidemični skoki. V zadnjih desetletjih je bila pojavnost ošpic v Sloveniji zelo nizka, od leta 2000 do 2009 pa ni bil zabeležen noben primer.

*do 20. maja 2024

Preprečevanje

V zadnjem letu se ošpice spet pogosteje pojavljajo v več evropskih državah, zato je pričakovati posamezne primere tudi v Sloveniji. Ob tej priložnosti prosimo zdravstvene delavce, da so pri obravnavi svojih pacientov pozorni na morebitne simptome in znake, značilne za ošpice: zvišana telesna temperatura (38°C), makulopapulozni kožni izpuščaj, kašelj, nahod, vnetje očesne veznice.

Morebitne bolnike je treba obravnavati v skladu z algoritmom ukrepanja ob pojavu ošpic. O vsakem sumu na ošpice je treba takoj obvestiti območnega epidemiologa.

S pravilnim ravnanjem v primeru suma in z ustrezno obravnavo zbolele osebe pomembno prispevamo k preprečevanju nadaljnjega širjenja bolezni.

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno