Šeraj ljubezen, ne bolezen – akcija cepljenja študentov proti HPV
Cepilni dan za študente proti HPV bo potekal 4. marca 2025 v petih zdravstvenih domovih po Sloveniji pod sloganom Šeraj ljubezen, ne bolezen.
Cepilni dan za študente proti HPV bo potekal 4. marca 2025 v petih zdravstvenih domovih po Sloveniji pod sloganom Šeraj ljubezen, ne bolezen.
Nacionalni inštitutu za javno zdravje v sodelovanju z zdravstvenimi domovi v univerzitetnih mestih po državi vabi vse študente in mlade do 26. leta starosti k cepljenju proti HPV. Cepljenje bo potekalo v torek, 4. marca 2025 v Zdravstvenem domu za študente v Ljubljani in zdravstvenih domovih Maribor, Novo mesto, Nova Gorica in Koper.
Študenti, ki doslej še niso bili cepljeni proti HPV, bodo to lahko storili 4. marca 2025. Takrat bo v petih zdravstvenih domovih po državi – v Mariboru, Novem mestu, Novi Gorici, Kopru in Zdravstvenem domu za študente v Ljubljani – potekal cepilni dan.
Na ta dan sicer obeležujemo tudi mednarodni dan ozaveščanja o humanih papiloma virusih (HPV). Okužbe s HPV so ene najpogostejših spolno prenosljivih okužb v svetu in tudi v Sloveniji. S HPV se namreč vsaj enkrat v življenju okuži med 80 in 90 odstotkov ljudi, večina že kmalu po začetku spolne aktivnosti. Pogostost okužb je tako najvišja pri mladostnikih in mlajših odraslih, starih med 15 in 25 let. Pri 90 odstotkih bo okužba sama izzvenela, pri 10 odstotkih pa napreduje v dolgotrajno okužbo, ki lahko vodi v nastanek šest vrst rakov tako pri ženskah kot pri moških. Okužbe s HPV tako na leto povzročijo raka pri okoli 200 prebivalcih Slovenije.
Najboljši način preprečevanja okužb s HPV je cepljenje. V Sloveniji se od leta 2009 v skladu z nacionalnim programom cepljenja proti HPV cepi šestošolke, od leta 2021 tudi šestošolce. Cepljenje proti HPV je namreč najbolj učinkovito, če je opravljeno v obdobju zgodnjega mladostništva, še pred začetkom spolne aktivnosti.
Hkrati pa se cepljenje proti HPV priporoča vsem mladostnikom in mladim odraslim do 26. leta starosti. Mladostnikom in mladim odraslim do dopolnjenega 26. leta starosti cepljenje proti HPV krije obvezno zdravstveno zavarovanje.
S cepljenjem proti HPV lahko zaščitijo svoje zdravje, saj cepivo ščiti pred okužbo sedmimi nevarnejšimi genotipi HPV, ki povzročajo predrakave spremembe, različne vrste raka in pred manj nevarnima genotipoma, ki povzročata genitalne bradavice. Hkrati s cepljenjem pomagajo zmanjševati kroženje HPV med ljudmi. Je pa dejstvo, da cepljenje ne ščiti oz. ne zdravi že obstoječih okužb s HPV.
Kje in kdaj bo potekalo cepljenje za študente?
Kako naj se naročim?
Na cepljenje se lahko naročite od 18. februarja do 3. marca 2025 na naslednjih naslovih:
Pozor, pred cepljenjem ne pozabi na ….
Na cepljenje prinesite kartico zdravstvenega zavarovanja in cepilno knjižico. Če ste bolni, svetujemo, da se prenaročite na drug termin.
Kaj moram vedeti pred cepljenjem proti HPV?
Po 15. letu starosti so za ustrezno zaščito potrebni trije odmerki cepiva proti HPV. Shema cepljenja je 0 – 2 – 6 mesecev.
To pomeni, da je po prejemu prvega odmerka treba drugi odmerek prejeti po dveh mesecih, tretjega pa po šestih mesecih od prvega odmerka. Na primer: Če se cepite 4. marca, drugi odmerek prejmete v začetku maja, tretjega pa v začetku septembra. Pomembno je, da so vsi trije odmerki prejeti v enem letu.
Po cepljenju proti HPV se lahko pojavijo bolečina, rdečina in oteklina na mestu vboda, utrujenosti povišana telesna temperatura, slabost, glavobol ali omedlevica, vendar so ti učinki po navadi blagi in prehodni. Cepljenje proti HPV je zelo varno. Doslej je bilo po svetu razdeljenih več kot 500 milijonov odmerkov cepiv, resni neželeni učinki pa so zelo redki. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) se huda alergijska reakcija (anafilaksija) pojavi pri enem do dveh cepljenih na milijon cepljenj.
Več informacij o HPV in mladih lahko preberete na naslednji povezavi.
Slogan Šeraj ljubezen, ne bolezen je nastal v okviru komunikacijske kampanje, ki sta jo pripravila študenta Fakultete za družbene vede (FDV) Univerze v Ljubljani Vito Sedej in Gašper Povše, pod mentorstvom Dejana Verčiča. Njuna kampanja je bila maja 2024 nagrajena na natečaju Inkubator priložnosti, ki je potekal v sodelovanju med NIJZ in FDV. V pri akciji Šeraj ljubezen, ne bolezen sodelujejo tudi študentje medicine v Ljubljani in Mariboru, ki delujejo v okviru projektov Imuno in Vakcinet.