Mediji

Okužbe z virusom opičjih koz v Sloveniji

Mediji

V Evropi in Severni Ameriki od začetka maja beležijo več primerov okužb z virusom opičjih koz, ki se sicer pojavlja v tropskih gozdnatih predelih v Centralni in Zahodni Afriki. Primeri okužbe z virusom opičjih koz so bil potrjeni tudi v Sloveniji. Virus, ki povzroča mpox, je soroden virusu, ki je povzročal črne koze. Te smo s pomočjo globalne kampanje cepljenja uspeli izkoreniniti.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 26.09.2022
Objavljeno: 26.09.2022

Navodila za okužene in izpostavljene osebe


26. 9. 2022

V Sloveniji smo med našim prebivalstvom do danes zabeležili 47 potrjenih primerov okužb z virusom opičjih koz.

21. 9. 2022

V Sloveniji smo med našim prebivalstvom do danes zabeležili 46 potrjenih primerov okužb z virusom opičjih koz.

11. 8. 2022

V Sloveniji smo med našim prebivalstvom do danes zabeležili 43 potrjenih primerov okužb z virusom opičjih koz.


9. 8. 2022

V Sloveniji smo med našim prebivalstvom do danes zabeležili 41 potrjenih primerov okužb z virusom opičjih koz. Dobra tretjina primerov je bila vnesena iz tujine (Španija, Italija, BIH), dobra tretjina se je okužila v Sloveniji, za ostale pa kraja okužbe ni bilo mogoče opredeliti. Pri vseh primerih je bila opravljena epidemiološka poizvedba.


24. 5. 2022

V Sloveniji je bil potrjen prvi primer okužbe z virusom opičjih koz pri moškem, ki je pripotoval iz Španije. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je v tesnem sodelovanju s kliničnimi zdravniki izvedel epidemiološko poizvedovanje in podal navodila za obveščanje potencialnih tesnih stikov.

19. 5. 2022

Virus opičjih koz se na ljudi lahko prenese ob stiku z okuženo živaljo (največkrat prek glodavcev ali primatov) ali okuženim človekom ali s človeškimi telesnimi tekočinami, ki vsebujejo virus. Prenos med ljudmi je lahko tudi kapljičen. Okužba se širi med osebami, ki so med seboj v tesnem stiku.

opičje koze

V skupkih primerov, ki se trenutno pojavljajo v nekaterih evropskih državah, pa ne gre za uvožene primere, kar je nenavadno, pač pa največkrat za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi.

Klinični potek mpox je običajno blag. Simptomi bolezni so zvišana telesna temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost. Običajno se razvije tudi izpuščaj. Ta se pogosto začne na obrazu, nato pa se razširi na druge dele telesa, vključno z genitalijami. Pri nedavno odkritih potrjenih primerih, poročajo o pojavu izpuščajev na področju genitalij. Izpuščaj gre skozi različne faze in je podoben noricam ali sifilisu, preden se končno oblikuje krasta, ki kasneje odpade. Inkubacijska doba bolezni je običajno 6 do 16 dni, lahko pa tudi do 21 dni. Ko krasta odpade, oseba ni več kužna.

Večina zbolelih ozdravi v nekaj tednih. Tveganje za težji potek bolezni je večje pri majhnih otrocih, nosečnicah in imunsko oslabljenih osebah. Smrtnost pri zahodnoafriškem sevu, ki je bil doslej odkrit v primerih, o katerih so poročali v Evropi, je manj kot 1 %.

Med trenutno bolj ranljivimi skupinami oz. izpostavljenimi osebami za tveganje za okužbo v Evropi so moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, osebe, ki imajo spolne odnose s priložnostnimi partnerji in osebe, ki imajo več spolnih partnerjev. V primeru pojava značilnih simptomov (predvsem izpuščajev na spolovilih) okužbe z virusom opičjih koz se posvetujte z zdravnikom.

Za stroko

Za stroko

Na tem mestu so zbrane vse informacije o mpox za strokovno javnost.

Gradiva

Gradiva

Gradiva o opičjih kozah.

Za dobro javno zdravje
Zdravo staranje

Pokloni čas, polepšaj dan 2024

Podrobno
Nalezljive bolezni

Tedensko spremljanje respiratornega sincicijskega virusa (RSV)

Podrobno
Spremljanje nalezljivih bolezni

Tedensko spremljanje gripe in drugih akutnih okužb dihal v sezoni 2023/2024

Podrobno