Nalezljive bolezni

Mpox – preventiva in kaj je dobro vedeti

Nalezljive bolezni

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v skladu s priporočili Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) in vzpostavljenimi protokoli pozorno spremlja razvoj izbruha mpox (opičjih koz) v Afriki in prvega primera okužbe z novo različico mpox na Švedskem.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 16.08.2024
Objavljeno: 16.08.2024

Zaradi izbruha mpox, povzročenega z novo različico virusa, ki je bolj nalezljiv in verjetno povezan z večjim porastom težjega poteka bolezni in večjo umrljivostjo, je Svetovna zdravstvena organizacija v sredo 14. avgusta 2024 razglasila najvišjo mednarodno javnozdravstveno stopnjo pozornosti, saj bi se lahko okužbe z virusom mpox prvič po letu 2022 znova razširile po svetu in predstavljale tveganje v več državah.

Zaradi možnosti širjenja tega virusa je pomembno, da je javnost seznanjena s tveganji in možnostmi okužbe, kljub temu da je tveganje za okužbo z virusom mpox v Sloveniji nizko.

Okužba se lahko prenese ob neposrednem stiku s kožnimi spremembami ali telesnimi tekočinami okužene osebe, kapljično ob dolgotrajnejšem tesnem stiku z okuženo osebo ter ob stiku z okuženimi predmeti (npr. oblačila, posteljnina in druge potrebščine obolelega). Virus se lahko prenese tudi ob stiku z okuženo živaljo (največkrat prek glodavcev ali primatov). Več informacij o mpox je na voljo na naslednji povezavi.

Klinični potek mpox je običajno blag. Simptomi bolezni so zvišana telesna temperatura, glavobol, bolečine v mišicah, otekle bezgavke, mrzlica in izčrpanost. Običajno se razvije tudi izpuščaj. Ta se pogosto začne na obrazu, nato pa se razširi na druge dele telesa, vključno z genitalijami. Izpuščaj gre skozi različne faze in je podoben noricam ali sifilisu, preden se končno oblikuje krasta, ki kasneje odpade. Inkubacijska doba bolezni je običajno 6 do 16 dni, lahko pa tudi do 21 dni. Ko krasta odpade, oseba ni več kužna. Večina zbolelih ozdravi v nekaj tednih.

Tveganje za težji potek bolezni je večje pri majhnih otrocih, nosečnicah in imunsko oslabljenih osebah.

Med skupine z večjim tveganjem za okužbo v Evropi spadajo osebe, ki imajo spolne odnose s priložnostnimi partnerji in osebe, ki imajo več spolnih partnerjev.

V Sloveniji je proti mpox na voljo cca. 2.000 odmerkov cepiva Jynneos, ki je namenjeno cepljenju oseb starih 18 let in več. Priporočila za cepljenje so dostopna na naslednji povezavi:

Navodila za okužene in izpostavljene osebe

Primeri okužbe z mpox so bili v letu 2022 potrjeni tudi v Sloveniji. Od potrditve prvega primera 18. 5. 2022 do zadnjega, 20. 9. 2022, smo v Sloveniji zabeležili 47 primerov mpox.

Navodila za strokovno javnost bodo pripravljena v tednu od 19. avgusta 2024 dalje.

Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Mpox – preventiva in kaj je dobro vedeti

Podrobno
Moje okolje

Napotki prebivalcem za ravnanje v vročih dneh

Podrobno
Območna enota Nova Gorica

Najvišja odzivnost vabljenih v program SVIT v zdravstveni regiji Nova Gorica

Podrobno