Nalezljive bolezni

Raka na materničnem vratu bi lahko preprečili

Nalezljive bolezni

Praktično vsi primeri raka materničnega vratu so posledica okužbe s humanimi papilomavirusi (HPV), zato bi lahko vse rake na materničnem vratu preprečili s kombinacijo treh ukrepov – cepljenje, presejanje in zdravljenje predrakavih sprememb in zgodnjih oblik raka materničnega vratu.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 01.02.2024
Objavljeno: 22.01.2024

Cepljenje proti HPV priporočamo tako dekletom kot fantom, saj poleg raka na materničnem vratu preprečuje tudi pet drugih vrst rakov. Zaradi okužb s HPV namreč na leto zboli za rakom okoli 150 žensk in več kot 40 moških.

Cepljenje proti HPV je najboljši način za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo skoraj 100 % raka materničnega vratu, 88 % raka zadnjika, 78 % raka nožnice, 25 % raka vulve, 50 % raka penisa, 31 % raka ustnega dela žrela ter okoli 90 % vseh primerov genitalnih bradavic in večino papilomov grla pri obeh spolih. Dejstvo je, da s HPV pride v stik večina spolno aktivnih oseb, tako v Sloveniji kot tudi drugje po svetu

Podatki o precepljenosti fantov in deklet v obdobju po pandemiji niso vzpodbudni. Preliminarni podatki za lansko leto kažejo, da je dva odmerka cepiva proti okužbam s HPV prejelo le 37,8 odstotkov šestošolk in 20,4 odstotka šestošolcev. To je najmanj od začetka izvajanja cepljenja proti HPV v Sloveniji. Najvišja precepljenost je bila v šolskem letu 2018/19, ko je bilo proti HPV cepljenih skoraj 60 odstotkov šestošolk.

Slika 1: Precepljenost z drugim odmerkom cepiva proti HPV pri dekletih in fantih v Sloveniji, v šolskih letih 2009/10 – 2022/23


Raka materničnega vratu lahko odpravimo. A je za to potrebna vsaj 90-odstotna precepljenost proti HPV. Takšno precepljenost že dosegajo v nekaterih evropskih državah, denimo na Norveškem.


Najvišjo precepljenost so tako, kot že vrsto let, tudi v šolskem letu 2022/23 zabeležili v ravenski regiji, in sicer tako pri dekletih (67,8 %), kot tudi pri fantih (41,8 %). Najnižjo precepljenost pa so v šolskem letu 2022/23 zabeležili pri dekletih v koprski regiji (25,7 %), pri fantih pa v mursko soboški regiji (13,8 %) .

Kdo se lahko cepi proti HPV?

Cepljenje proti HPV je v Slovenij na voljo od leta 2006, v program cepljenja pa je bilo uvedeno v šolskem letu 2009/10. Sprva se je cepljenje v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja (OZZ) izvajalo pri dekletih, na sistematskem pregledu v šestem razredu osnovne šole. Od šolskega leta 2021/22 so v program cepljenja proti HPV vključeni tudi fantje, ki obiskujejo 6. razred osnovne šole.

Cepljenje proti HPV je brezplačno (torej v breme OZZ) tudi za zamudnice in zamudnike. To so dekleta do dopolnjenega 26. leta starosti (ki so obiskovala 6. razred osnovne šole leta 2009/10 ali kasneje), ki še niso bila cepljena proti HPV, ter fantje, ki so obiskovali 6. razred leta 2021/22 ali kasneje in še niso bili cepljeni proti HPV.

Poleg tega je cepljenje proti HPV v šolskem letu 2023/24 v breme OZZ na voljo tudi dvema dodatnima generacijama fantov, ki obiskujejo 1. in 3. letnik srednje šole. Fantje, ki v šolskem letu 2023/24 obiskujejo 9. razred osnovne šole in 2. letnik srednje šole, se bodo proti HPV v breme OZZ lahko cepili v naslednjem šolskem letu (2024/25), na sistematskem pregledu v 1. in 3. letniku srednje šole.

Cepljenje priporočamo tudi zamudnicam in zamudnikom, a najbolj učinkovito je v zgodnjem mladostništvu

Podatki iz elektronskega registra cepljenih oseb (eRCO) kažejo, da razmeroma velik delež staršev odlaga cepljenje proti HPV v kasnejšo starost. Med dekleti, rojenimi leta 2009, se je od konca šestega razreda pa do dopolnjenega 14. leta starosti cepilo še več kot sedem odstotkov zamudnic.

Čeprav cepljenje priporočamo vsem zamudnicam in zamudnikom, pa je ob tem treba vendarle opozoriti na dejstvo, da je cepljenje proti HPV najbolj učinkovito, če je opravljeno v obdobju zgodnjega mladostništva, še pred začetkom spolne aktivnosti. Če se fantje in dekleta odločajo za cepljenje po 15. letu, privolitev staršev več ni potrebna.


V zadnjih letih v Sloveniji na leto zboli okoli 150 žensk in več kot 40 moških za rakom, ki je posledica okužbe z enim od nevarnejših genotipov HPV. Poleg tega se v Sloveniji na leto operativno zdravi več kot 1600 žensk zaradi predrakavih sprememb na materničnem vratu.


Raziskave kažejo, da s cepljenjem lahko preprečimo skoraj 90 odstotkov rakov materničnega vratu

Cepljenje proti HPV učinkovito in varno preprečuje raka materničnega vratu. To kažejo danes številne raziskave in podatki iz držav, ki dosegajo visoko precepljenost proti HPV. V britanski raziskavi so ocenili, da je pri ženskah, ki so bile cepljene dovolj zgodaj, pojavnost raka materničnega vratu za 87 odstotkov manjša v primerjavi z necepljenimi. Podobne rezultate je dala tudi Švedska raziskava. Študije kažejo tudi pomembno zmanjšanje pojavnosti genitalnih bradavic in predrakavih sprememb na materničnem vratu pri cepljenih proti HPV.

Tudi rezultati slovenske raziskave kažejo, da imajo dekleta, ki še niso bila vključena v program cepljenja proti HPV, večje tveganje za predrakave, kot enako stara dekleta, ki so že bila vključena v program cepljenja proti HPV. Če bi bila v Sloveniji precepljenost proti HPV višja, bi bili rezultati študije še bolj vzpodbudni.


Čeprav cepljenje proti HPV ne zdravi že obstoječih okužb s HPV in njihovih zapletov, pa nekatere študije kažejo, da se ženskam, ki so že bile zdravljene zaradi predrakavih sprememb, tveganje za ponovitev bolezni zmanjša, če se cepijo proti HPV.


Cepljenje proti HPV je izredno varno

Cepiva proti HPV so izredno varna in učinkovita, kažejo raziskave. Do sedaj je bilo po svetu razdeljenih že več kot nekaj sto milijonov odmerkov teh cepiv. Kot po drugih cepivih se tudi po cepljenju proti HPV lahko pojavijo neželeni učinki, ki pa so največkrat blagi in prehodni. Resni neželeni učinki so izjemno redki. Npr. huda alergična reakcija (anafilaksija) se lahko pojavi pri 1,7 primera na milijon opravljenih cepljenj.

V Sloveniji je bilo od začetka izvajanja programa cepljenja proti HPV pa do leta 2022 razdeljenih več kot 230.000 odmerkov cepiva proti HPV. V tem obdobju smo na NIJZ v register neželenih učinkov po cepljenju prejeli 225 prijav neželenih učinkov po cepljenju proti HPV in tri prijave po sočasnem cepljenju proti HPV in tetanusu. Najpogostejše poročani neželeni učinki po cepljenju proti HPV so bolečina, oteklina, rdečina na mestu cepljenja, povišana telesna temperatura, slabost, glavobol, utrujenost in omedlevica. Neželenih učinkov, kot so npr. anafilaktična reakcija, šok itd. pa do sedaj nismo zabeležili.

Za dobro javno zdravje
Cepljenje

Program cepljenja in zaščite z zdravili

Podrobno
Nalezljive bolezni

Spremljanje legioneloz v Sloveniji

Podrobno
Nalezljive bolezni

Integrirano mrežno spremljanje gripe, covid-19 in ostalih akutnih okužb dihal v sezoni 2024/2025

Podrobno