Cepljenje

Knjižica Dese Muck v podporo staršem pri odločanju o cepljenju proti HPV

Cepljenje

»So stvari, za katere moramo poskrbeti starši«, pravi pisateljica Desa Muck v svoji novi publikaciji Blazno resno o HPV, ki jo je predstavila javnosti na današnjem srečanju na Onkološkem inštitutu Ljubljana z mediji in strokovnjaki, ki se vsakodnevno srečujejo s posledicami okužbe s HPV. Zveza slovenskih društev za boj proti raku je namreč letos k sodelovanju pri ozaveščanju o hudih posledicah, ki jih lahko povzroči okužba s HPV, povabila priznano slovensko mladinsko pisateljico Deso Muck. V sodelovanju s strokovnjaki je nastala poučna publikacija, s katero avtorica na svoj hudomušen in svojevrsten način nagovori predvsem starše, ki morajo ob začetku šolskega leta sprejeti odločitev glede cepljenja proti HPV v šestem razredu osnovne šole.

Zadnje posodobljeno: 06.09.2023
Objavljeno: 05.09.2023

V šolskem letu 2021/2022 najnižja precepljenost deklet od uvedbe brezplačnega cepljenja

Nadja Šinkovec Zorko, dr. med., spec. javnega zdravja, NIJZ je izpostavila, da so v šolskem letu 2021/22 v Sloveniji zabeležili 43,7-odstotno precepljenost šestošolk proti HPV, kar je najnižja precepljenost deklet od uvedbe programa cepljenja proti HPV v Sloveniji. Precepljenost prve generacije fantov, ki je bila vključena v program cepljenja proti HPV, znaša 22,6 %. »Za zaščito zdravja mladostnikov in mladostnic in preprečevanja številnih rakov pri moških in ženskah je izredno pomembna čim večja precepljenost deklet in fantov pred pričetkom spolne aktivnosti, ko je cepivo najbolj učinkovito in lahko dosežemo najboljšo zaščito pred okužbami s HPV. Zato pozivamo vse starše mladostnic in mladostnikov, da omogočijo cepljenje proti HPV svojim otrokom in jih tako obvarujejo pred resnimi boleznimi kasneje v življenju«, je pozvala Nadja Šinkovec Zorko.

Brezplačno cepljenje uvedeno za dve dodatni generaciji fantov na sistematskem pregledu v 1. in 3. letniku srednje šole

Tako kot v vseh drugih evropskih državah se tudi v Sloveniji cepljenje po nacionalnem programu izvaja v starosti okrog 12 let, saj je cepljenje najbolj učinkovito, če se cepimo pred prvo okužbo. Pri mlajših je imunski odziv na cepljenje boljši, zato zadostujeta že dva odmerka, kasneje so potrebni trije. Nadja Šinkovec Zorko, dr. med., spec. javnega zdravja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je poudarila, da je cepljenje najboljša zaščita pred okužbami s HPV: »Z dobro precepljenostjo deklic in dečkov lahko zmanjšamo pojavnost določenih rakov in drugih bolezni, ki jih povzročajo okužbe s HPV pri moških in pri ženskah ter pripomoremo k odpravi raka materničnega vratu. Cepljenje proti HPV se v okviru programa cepljenja v Sloveniji izvaja pri dekletih in fantih, ki obiskujejo šesti razred osnovne šole, novost v šolskem letu 2023/24 pa je cepljenje proti HPV v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja za dve dodatni generaciji fantov na sistematskem pregledu v 1. in 3. letniku srednje šole. Prav tako se lahko brezplačno cepijo tudi zamudnice in zamudniki (dekleta, ki so obiskovala 6. razred v šolskem letu 2009/10 ali kasneje in fantje, ki so obiskovali 6. razred v šolskem letu 2021/22 ali kasneje in še niso bili cepljeni).«

 

Publikacija Blazno resno o HPV

Ob predstavitvi publikacije je Desa Muck izpostavila: »Doletela me je velika čast, da smem sodelovati v tako pomembnem projektu, kot je vzpodbujanje staršev k razmisleku o cepljenju otrok proti posledicam virusa HPV. Zame je privilegij, kadar lahko kakorkoli prispevam k napredku javnega zdravja in ozaveščanju. Privilegij je tudi, ker sem se ob delu srečala z izjemnimi ljudmi, ki so z vsem srcem v svojem poslanstvu. Glede na vse strokovne podatke, ki so mi bili na voljo, in glede na vse, kar so s tem cepljenjem v preteklosti dokazano že dosegli, zdaj tudi sama verjamem, da se na tem področju lahko stori ogromno in v največji meri zmanjša zbolevanje za rakom pri ženskah in moških, ki so jo slabše odnesli pri okužbi z virusom HPV. Če imate kakršnekoli dvome o upravičenosti cepljenja, se prej zares dobro poučite, preden boste cepivu rekli ne in ogrozili zdravje svojih otrok v prihodnosti.«

Strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana izr. prof. dr. Irena Oblak, dr. med.: »V šolskem letu 2021/22 smo v Sloveniji zabeležili najnižjo precepljenost deklet od uvedbe programa cepljenja proti HPV v Sloveniji. To skrb zbujajoče dejstvo nas opominja, kako nujno je stalno ozaveščanje o pomenu cepljenja proti HPV, za dosego visoke precepljenosti pa je ključno sodelovanje šolskih zdravnikov, pediatrov in ostalih zdravnikov skupaj s starši, mladostniki in učitelji. Danes želim tudi jasno povedati, da slovenska onkološka stroka podpira cepljenje proti HPV, saj bomo s tem preprečili nastanek številnih rakov, ki so povezani s to okužbo

Doc. dr. Urška Ivanuš, dr. med., spec. javnega zdravja, predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku in vodja Državnega programa ZORA, ki ga upravljajo na Onkološkem inštitutu Ljubljana, se je Desi Muck in številnim strokovnjakom ter ustanovam, ki so sodelovali pri različnih korakih priprave publikacije, zahvalila za izjemno sodelovanje: »Pretekli meseci so minili v posebnem vzdušju, čutiti je bilo nov zagon in novo upanje, da nam po pandemskem padcu s skupnimi močmi ponovno uspe skok za vsaj 10-odstotnih točk v precepljenosti proti HPV. S tem bo letošnja generacija šestošolk in šestošolcev ponovno bolje zaščitena proti zelo raznolikim in tudi zelo hudim boleznim, ki jih okužbe s HPV povzročajo.« 


Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno