Kako pogoste so bolnišnične okužbe?
V letu 2023 smo izvedli že četrto slovensko nacionalno presečno raziskavo bolnišničnih okužb in uporabe protimikrobnih zdravil v bolnišnicah za akutno oskrbo (SNPRBO IV), ki je potekala v okviru evropske presečne raziskave okužb, povezanih z zdravstvom, in uporabe protimikrobnih zdravil v bolnišnicah za akutno oskrbo. Presečna raziskava je potekala na isti dan (v maju in juniju 2023) v vseh slovenskih bolnišnicah za akutno oskrbo. Cilji raziskave so bili oceniti skupno prevalenco BO in po posameznih vrstah BO ter opredeliti dejavnike, ki so povezani z BO. Protokol je dostopen na naslednji povezavi.
Več o SNPRBO IV, vključno z rezultati raziskave, najdete v poročilu o SNPRBO IV za Ministrstvo za zdravje na naslednji povezavi.
Prva slovenska presečna raziskava bolnišničnih okužb je bila izvedena leta 2001, sledili sta še druga in tretja slovenska presečna raziskava v letih 2011 in 2017, pri čemer sta slednji dve potekali tudi v okviru evropske presečne raziskave okužb, povezanih z zdravstvom, in uporabe protimikrobnih zdravil v bolnišnicah za akutno oskrbo.
Več o SNPRBO III iz 2017, vključno z rezultati raziskave, najdete v naslednji objavi: Klavs I, Serdt M, Korošec A, Lejko Zupanc T, Pečavar B; SNHPS III. Prevalence of And Factors Associated with Healthcare-associated Infections in Slovenian Acute Care Hospitals: Results of the Third National Survey. Zdr Varst. 2019;58(2):62-69. Dostopno na naslednji povezavi.
Več o SNPRBO II iz 2011, vključno z rezultati raziskave, najdete v naslednji objavi: Klavs I, Kolman J, Lejko Zupanc T, Kotnik Kevorkijan B, Korošec A, Serdt M; SNHPS Network. The prevalence of and risk factors for healthcare-associated infections in Slovenia: results of the second national survey. Zdr Varst. 2016;55(4):239-247. Dostopno na naslednji povezavi.
Več o SNPRBO I iz 2001, vključno z rezultati, najdete v naslednji objavi: Klavs I, Luznik T, Skerl M, Grgic-Vitek M, Zupanc T, Dolinsek M et al. Prevalance of and risk factors for hospital-acquired infections in Slovenia-results of the first national survey, 2001. J hospital infection. 54. 149-57. 10.1016/S0195-6701(03)00112-9.
Kako lahko kot bolnik pomagam preprečiti bolnišnično okužbo?

Kako preprečujemo in obvladujemo bolnišnične okužbe?
Pojavljanja bolnišničnih okužb ni mogoče popolnoma preprečiti, lahko pa zelo uspešno znižujemo njihovo pogostost z dobro organiziranimi programi preprečevanja in obvladovanja bolnišničnih okužb v bolnišnicah, ki so obvezni po Zakonu o nalezljivih boleznih (Uradni list RS, št. 33/06 – uradno prečiščeno besedilo, 49/20 – ZIUZEOP, 142/20, 175/20 – ZIUOPDVE, 15/21 – ZDUOP, 82/21 in 178/21 – odl. US) in Pravilniku o pogojih za pripravo in izvajanje programa preprečevanja in obvladovanja bolnišničnih okužb (Uradni list RS, št. 74/99, 92/06 in 10/11).
Vse slovenske bolnišnice imajo organizirane take programe, v okviru katerih zagotavljajo:
- izvajanje epidemiološkega spremljanja bolnišničnih okužb;
- ustrezno doktrino izvajanja vseh diagnostičnih, terapevtskih, negovalnih in ostalih postopkov;
- izvajanje sterilizacije, dezinfekcije, čiščenja in rokovanja z odpadki;
- ustrezno ravnanje z bolniki, zdravstvenimi delavci in sodelavci z okužbami;
- izvajanje programa zaščite zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev na delovnih mestih in
- usposabljanje zdravstvenih delavcev in drugih zaposlenih.
Izvajanje teh programov redno nadzira Ministrstvo za zdravje v sodelovanju z Nacionalno komisijo za obvladovanje in preprečevanje bolnišničnih okužb. Nacionalna komisija za obvladovanje in preprečevanje bolnišničnih okužb objavlja strokovne smernice za obvladovanje in preprečevanje okužb, ki so povezane z zdravstvom oz. zdravstveno oskrb, na spletnih straneh Ministrstva za zdravje.
Preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb je pomembna javnozdravstvena prednost v Evropski uniji. Priporočilo Sveta Evrope, z dne 9. junija 2009, o varnosti pacientov, vključno s preprečevanjem in obvladovanjem okužb, povezanih z zdravstveno oskrbo (2009/C 151/01), najdete na povezavi. Informacije glede bolnišničnih okužb so na voljo tudi na spletni strani Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) na naslednji povezavi.
Pomembnost preprečevanja in obvladovanja bolnišničnih okužb je prepoznana tudi na globalni ravni s strani Svetovne zdravstvene organizacije, ki na svoji spletni strani objavlja smernice, publikacije in ostale informacije glede bolnišničnih okužb.