Hrup

Mednarodni dan ozaveščanja o hrupu

Hrup

Zadnjo sredo v mesecu aprilu vsako leto zaznamujemo mednarodni dan ozaveščanja o hrupu.

Zadnje posodobljeno: 29.04.2025
Objavljeno: 30.04.2025

Več kot polovica svetovnega prebivalstva živi v urbanih območjih, življenje v mestih pa je povezano z intenzivnim prometom, ki je glavni vir hrupa, na katerega smo se navadili in se nam ne zdi več moteč. Kljub temu pa ta vztrajno vpliva na naš organizem. Hrup v okolju predstavlja nevarnost za naše zdravje, počutje in kakovost bivanja. Izpostavljenost izjemno glasnemu hrupu lahko povzroči stalno šumenje v ušesih in trajno poškoduje sluh. Hrup, ki morda ni dovolj glasen, da bi poškodoval naš sluh, pa je lahko moteč, nas vznemirja, povečuje raven stresa in tesnobe.

Okoljski hrup najbolj vpliva na prebivalce, ki živijo ob prometnih cestah. S tem povezane in najbogostejše težave pa so: debelost, diabetes, kap, bolezni srca, kognitivne motnje, težave v duševnem zdravju. Na škodljive vplive hrupa so najbolj občutljivi otroci in mladostniki. Izpostavljenost hrupu v otroštvu ima namreč velik vpliv na nevrološki razvoj, rast, jezikovne sposobnosti, spanec, sluh, vedenje, učenje in dolgoročno zdravje.

Ob letošnjem mednarodnem dnevu ozaveščanja o hrupu sta Nacionalni inštitut za javno zdravje in Ministrstvo za zdravje pripravila strokovni posvet o vplivih okoljskega hrupa na zdravje ljudi, ki je potekal minuli teden na Brdu pri Kranju.

Več o tem najdete na naslednji povezavi.

Za dobro javno zdravje
Hrup

Mednarodni dan ozaveščanja o hrupu

Podrobno
Pitna voda

Epidemiološka preiskava NIJZ glede fekalnega onesnaženja v objektu Maximarket zaključena

Podrobno
Pitna voda

Fekalna onesnaženost pitne vode v poslovnem objektu Maximarket

Podrobno

Išči