24. april 2024 – mednarodni dan ozaveščanja o hrupu
Zadnjo sredo v mesecu aprilu vsako leto obeležujemo mednarodni dan ozaveščanja o hrupu.
Zadnjo sredo v mesecu aprilu vsako leto obeležujemo mednarodni dan ozaveščanja o hrupu.
Hrup je neželen in/ali škodljiv zvok. Prav vsak zvok lahko v določenem trenutku in v določenem okolju postane moteč.
Da bi negativne vplive hrupa čim bolje obvladovali, je pomembno da poznamo zakonodajo in znanstvene izsledke, ki nam pomagajo razumeti način delovanja hrupa na naše počutje in zdravje. Glede na okolje, v katerem smo hrupu izpostavljeni, in glede na vire hrupa ločimo pet področij, ki so urejena s posebnimi pravnimi akti: delovno okolje, javne prireditve, varovanje javnega reda in miru, bivalno okolje, ko hrup povzročajo obrati, naprave in/ali infrastruktura ter bivalno okolje, ko hrup povzročajo ostali viri kot so prezračevalne naprave, toplotne črpalke, kosilnice in druga orodja.
Z izboljšanjem zakonodaje, z učinkovitimi ukrepi za zmanjševanje hrupa in z dobrim prostorskim načrtovanjem bi lahko obremenjenost okolja s hrupom v veliki meri zmanjšali in zagotovili vsem prebivalcem zdravo bivalno okolje.
Na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja posvečamo posebno pozornost hrupu v bivalnem okolju. Preučujemo tudi zvočno okolje v vrtcih in šolah. Hrup na otroke v njihovem najbolj občutljivem obdobju razvoja lahko negativno vpliva na njihovo vedenje in kognitivni razvoj ter s tem na razvoj dobrih medsebojnih odnosov.
SZO je izdala več smernic o vplivih hrupa na zdravje in počutje ljudi, ki jim pri svojem delu sledimo. Ocena Svetovne zdravstvene organizacije je, da samo hrup prometa negativno vpliva na zdravje skoraj vsake tretje osebi v evropski regiji SZO. Eden od petih Evropejcev je v nočnem času stalno izpostavljen hrupu, ki lahko pomembno škoduje zdravju. Hrup prometa torej predstavlja veliko breme bolezni v našem okolju, kar pomeni tudi velike stroške zdravljenja.
Uredba o načinu uporabe zvočnih naprav, ki na shodih in prireditvah povzročajo hrup
Ta uredba določa kritične obremenitve okolja zaradi občasne emisije hrupa v okolje, ki jih povzročajo zvočne naprave na shodih in prireditvah, način in pogoje njihove uporabe ter način in pogoje uporabe zvočnih naprav ter druge ukrepe, ki jih morajo za njihovo uporabo izpolnjevati organizatorji shodov in prireditev, z namenom, da med shodom ali prireditvijo zaradi uporabe zvočnih naprav hrup ne presega kritičnih obremenitev okolja, določenih s to uredbo. Določbe te uredbe se uporabljajo pri uporabi zvočnih naprav na shodu ali prireditvi, ki poteka oziroma se izvaja na prostem, v odprtem prostoru stavbe ali na odprti ali nepokriti površini objekta oziroma stavbe, razen kadar gre za shod ali prireditev v objektu za športne ali druge javne prireditve, za katerega je bilo v skladu s predpisi s področja varstva okolja, ki urejajo hrup v okolju, izdano okoljevarstveno dovoljenje za obratovanje.
Pravilnik o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti hrupu pri delu
Ta pravilnik določa zahteve za varovanje delavcev pred tveganji za varnost in zdravje, ki so ali bi lahko bila posledica izpostavljenosti hrupu, in zlasti pred tveganji za poškodbe sluha. Ta pravilnik določa tudi obveznosti delodajalca v zvezi z varovanjem delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti hrupu pri delu. Določbe tega pravilnika se uporabljajo za dejavnosti, v katerih so ali bi lahko bili delavci zaradi svojega dela izpostavljeni tveganjem zaradi hrupa.
Stvarnopravni zakonik (73. člen Prepoved medsebojnega vznemirjanja)
Stvarnopravni zakonik se upošteva v primeru, ko gre za vire hrupa, ki niso naveden v Uredbi o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju. Zaradi sosedstva ali prostorske povezanosti nepremičnin, morajo lastniki teh nepremičnin svojo lastninsko pravico izvrševati tako, da se medsebojno ne vznemirjajo in da si ne povzročajo škode. Pravice, ki omejujejo lastninsko pravico lastnika sosednje ali prostorsko povezane nepremičnine (sosednje nepremičnine), se morajo izvrševati pošteno v skladu s krajevnimi običaji in na način, ki najmanj obremenjuje lastnika nepremičnine.
Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju
Ta uredba določa zaradi varstva okolja pred hrupom: stopnje varstva pred hrupom, mejne vrednosti kazalcev hrupa v okolju, ukrepe varstva pred hrupom, ocenjevanje kazalcev hrupa, podrobnejšo vsebino vloge za pridobitev okoljevarstvenega dovoljenja, podrobnejšo vsebino okoljevarstvenega dovoljenja, vsebino strokovne ocene skladnosti obratovanja virov hrupa in vsebino ocene obremenjenosti okolja s hrupom. Določbe te uredbe se uporabljajo za hrup v okolju, ki ga povzročajo stalne ali občasne emisije hrupa enega ali več virov obremenjevanja okolja s hrupom.
Viri onesnaževanja okolja s hrupom, ki jih obravnava za uredba so naslednji:
Uredba o ocenjevanju in urejanju hrupa v okolju
Ta uredba določa ukrepe za zmanjšanje obremenjenosti okolja s hrupom, zlasti v zvezi z:
Pomembno je, da se na nacionalni in občinski ravni izdelajo strateške karte hrupa predvsem za cestni in železniški promet. Na ta način ocenimo območja, kjer so mejne vrednosti kazalcev hrupa v okolju presežene. Na teh območjih mora država oziroma občina izdelati Operativni program varstva pred hrupom z navedbo ukrepov za zmanjšanje hrupa. Napredek oziroma stanje se preverja vsakih pet let. Strateške karte nacionalnega pomena so dostopne na spletnem omrežju Agencije RS za okolje (ARSO)
Uredba o ocenjevanju in urejanju hrupa v okolju tudi navaja, da se za vire hrupa s posebnimi lastnostmi (občasna aktivnost hrupa, zastopanost nizkih frekvenc v spektru je velika, hrup vsebuje poudarjene tone, mirna območja na prostem, idr.) uporabljajo dodatni kazalci hrupa in z njimi povezane mejne vrednosti.
Zakon o varstvu javnega reda in miru
Ta zakon ureja varstvo javnega reda in miru ter določa ravnanja, ki pomenijo kršitev javnega reda in miru na javnem kraju ali v zasebnem prostoru ter sankcije za taka ravnanja. Namen tega zakona je uresničevanje pravice ljudi do varnosti in dostojanstva z varovanjem pred dejanji, ki posegajo v telesno in duševno celovitost posameznika ali posameznice, ovirajo izvrševanje pravic in dolžnosti ljudi, državnih organov, organov samoupravnih lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil.
Povzročanje hrupa, ki se kaznuje z globo, je opredeljeno v 8. členu tega zakona:
Preverite izdane publikacije in druga gradiva na področju hrupa.