V gore dobro pripravljeni
Poletje je čas, ko številni Slovenci in obiskovalci iz tujine množično zahajajo v gore. A gora ni nikoli brez tveganj.
Poletje je čas, ko številni Slovenci in obiskovalci iz tujine množično zahajajo v gore. A gora ni nikoli brez tveganj.
Planinarjenje je čudovit način za povezanost z naravo, sprostitev in ohranjanje zdravja. Da bo izlet v gore kar najbolj varen in prijeten, smo pripravili nekaj pomembnih nasvetov, ki jih je priporočljivo upoštevati pred, med in po pohodu.
• Preden se odpravimo na pohod pridobimo informacije o planini in poti.
• Oblecimo se udobno in večplastno. Prav pride nepremočljiva jakna s kapuco.
• Obujmo si pohodne ali planinske čevlje.
• V nahrbtniku imejmo rezervne nogavice in spodnje perilo.
• Telo se ob vzponu prepoti, zato se je potrebno preobleči.
• Upoštevajmo vremensko napoved.
• Vedno izberemo pot in tempo, skladno z našo telesno pripravljenostjo.
• Na pot vzamemo vodo, brezalkoholno pijačo in hrano.
Več o tem, kako se varno odpravimo v gore lahko poslušate v podkastu, kjer smo se pogovarjali s specialistom družinske in urgentne medicine, alpinistom in gorskim reševalecem Iztokom Tomazinom. Govoril je o pomenu priprave, odgovornosti in spoštovanja narave. V pogovoru je delil izkušnje z več desetletij delovanja na področju gorskega reševanja in poudari: “Vsaka tura se začne doma – z dobro pripravo, preverjanjem razmer in zavedanjem lastnih zmožnosti. Gora ne odpušča lahkomiselnosti.”
Pojasnil je, kaj storiti ob nevihti, koliko časa ostati v zavetju oziroma kam se zateči, če v bližini ni koče. Omenil je pravilo, ki ga mnogi ne poznajo, in opozori, česa ne počnemo ter kam pospravimo mobilni telefon. Ta naj bo zaradi morebitne stiske poln, 112 pa je številka, ob klicu na katero bo intervencija najhitreje stekla. Temeljni Tomazinov napotek pohodnikom niti ni konkreten, do gora je, kot pravi, treba imeti spoštovanje. Spregovoril je tudi o obvezni opremi ter dobri telesni in psihični pripravljenosti.
Želimo vam prijetno poslušanje.