Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Osnovna dejstva o UV sevanju, vplivih na zdravje in možnosti zaščite so prikazana v sklopu infografik in plakatov:
Bližajo se topli meseci leta, zato želimo ob Dnevu Sonca, ki ga obeležujemo 28. maja, opozoriti na pomen zaščite pred prekomernim izpostavljanjem soncu.
Ultravijolično (UV) sevanje je del elektromagnetnega sevanja, ki ga poleg vidne svetlobe in toplote oddaja Sonce. Sonce ima poleg koristnih učinkov (nastanek vitamina D, dobro počutje, svetloba, toplota) tudi škodljive učinke na zdravje ljudi. Prekomerno izpostavljanje UV žarkom lahko povzroči akutne in kronične škodljive učinke na koži, očeh, imunskem sistemu.
Pojavnost rakavih bolezni kože in drugih bolezni zaradi UV-sevanja in visokih temperatur v Sloveniji narašča, zato so strokovnjaki na današnji novinarski konferenci opozorili na pomen preprečevanja izpostavljenosti soncu. Dogodek pod sloganom Varno na soncu je organiziralo Ministrstvo za zdravje v sodelovanju s Kliničnim inštitutom za medicino, dela, prometa in športa UKC Ljubljana, Nacionalnim inštitutom za […]
Število novih primerov raka kože v zadnjih desetletjih narašča tako v Sloveniji kot drugod po svetu. Glavni dejavnik tveganja za razvoj kožnega raka je izpostavljanje UV sevanju, bodisi naravnega bodisi umetnega izvora. Sončne opekline v otroštvu so dokazano dejavnik tveganja za pojav melanoma v kasnejših letih. S preventivnim zaščitnim delovanjem je treba začeti že v […]
S pravilnim samozaščitnim ravnanjem lahko zmanjšamo ali preprečimo pojav škodljivih učinkov UV sevanja na naše telo in ostanemo zdravi.
Pojav škodljivih učinkov UV sevanja na naše telo lahko s pravilnim samozaščitnim ravnanjem zmanjšamo ali preprečimo in ostanemo zdravi
Radon (Rn) je žlahtni plin naravnega izvora, brez barve, vonja in okusa. Nastane iz radija z radioaktivnim razpadom v zemeljski skorji in materialih, ki vsebujejo radon.
Zavod za varstvo pri delu je po naročilu Uprave RS za varstvo pred sevanji za leto 2015 izvedel meritve radona in njegovih razpadnih produktov in pripravil poročilo z naslovom Sistematično pregledovanje delovnega in bivalnega okolja 2015
Ob letošnjem dnevu sonca želimo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozoriti na nevarnosti ultravijoličnega (UV) sevanja, saj so škodljivi učinki prekomernega izpostavljanja številni ter se odražajo na očeh, koži in imunskem sistemu.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) smo spomladi 2015 izvedli spletno anketo »Uporaba solarijev med dijaki«. Z anketo smo želeli ugotoviti, kakšen je odnos dijakov srednjih šol v Sloveniji do zagorelosti in uporabe solarijev.
Zaradi počitnic, dopustov, dolžine dneva in višjih temperatur poleti več časa prebijemo na prostem, še zlasti ob sončnih dneh. Žal pa ima sonce poleg koristnih učinkov (nastanek vitamina D, dobro počutje, svetloba, toplota), tudi škodljive učinke na naše zdravje.
Uporabo solarijev v kozmetične namene odsvetujemo vsem, še zlasti pa mlajšim od 18 let!
Pozimi je zaščito pred UV sevanjem treba izvajati na prostem zlasti na smučanju oziroma v hribih in visokogorju. Moč sončnega UV sevanja namreč z nadmorsko višino narašča, večja pa je tudi zaradi odboja UV žarkov od snega, leda in drugih trdnih površin (npr. skal).