Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Glede na lokacijo delimo požare na požare v bivalnem okolju, požare v industrijskih in obrtnih objektih in požare v naravnem okolju (gozdni požari, travniški požari, požari na poljih itd.)
Vročina v okolju lahko povzroči številne škodljive vplive na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo.
Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju. Plinom in delcem, ki nastajajo pri požaru, smo neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje pa lahko tudi preko hrane in vode.
V članku so na enem mestu zbrane in sistematično predstavljene informacije o snoveh, ki se najpogosteje sproščajo pri požarih, ter njihovi škodljivi učinki na zdravje ljudi.
Dim požara v naravi je mešanica na tisoče posameznih spojin, vključno z delci, ogljikovim dioksidom, vodno paro, ogljikovim oksidom, ogljikovodiki in drugimi organskimi kemikalijami, dušikovimi oksidi itd. Največjo grožnjo zdravju predstavljajo delci.
Pred nami so topli meseci leta, ko ima onesnaženost zraka z ozonom v Sloveniji, še zlasti na Primorskem in Obali, lahko pomembne vplive na zdravje ljudi.
V sredo, 16. aprila 2025, je v Škocjanu potekalo strokovno srečanje »Čist zrak za zdravje« na Dolenjskem, namenjeno osveščanju splošne in strokovne javnosti o vplivih onesnaženega zraka na zdravje ter iskanju učinkovitih rešitev za izboljšanje kakovosti zraka.
Onesnaženost zraka z delci ima lahko pomembne vplive na zdravje ljudi. Povišane ravni delcev v zraku se pojavljajo predvsem pozimi, ko se prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, priključijo še dodatni viri - kurišča in neugodni klimatski pogoji.
Danes je Agencija republike Slovenije za okolje (ARSO) izdala opozorilo o pričakovanem preseganju dnevne mejne vrednosti delcev PM10 v večjem delu Slovenije. Visoke ravni so posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržujejo onesnažen zrak v nižinah. Izboljšanje kakovosti zraka je pričakovano v četrtek.
Onesnažen zrak predstavlja enega od največjih okoljskih tveganj za zdravje ljudi. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije povzroči na globalni ravni sedem milijonov prezgodnjih smrti letno. Kakovost zraka v Evropi se zadnja leta sicer postopno izboljšuje, vendar smo še daleč od ravni onesnaževal v zraku, ki ne bi pomembno vplivale na zdravje ljudi.
V reviji Zdravniški vestnik je bila pred kratkim objavljena raziskava “Povezanost med vročinskimi valovi in obiski na Internistični prvi pomoči Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana v obdobju 2013–2017”.
Bioaerosol so različne spojine v zraku in/ali mikrofragmenti rastlinskih ali živalskih snovi ter mikroorganizmov, ki lahko vključujejo tudi cele žive ali mrtve patogene in/ali nepatogene mikroorganizme.
V dokumentu Slovar strokovnih izrazov s področja zraka so zbrani in razloženi najpogostejši izrazi, ki se uporabljajo pri obravnavanju te tematike. Gre za živ dokument, ki ga bomo posodabljali.
V preteklosti smo onesnaženosti notranjega zraka posvečali precej manj pozornosti kot onesnaženosti zraka na prostem, zlasti onesnaženosti zaradi izpustov iz industrije in prometa. V zadnjih letih tveganje zaradi izpostavljenosti onesnaženemu zraku v zaprtih prostorih pridobiva na pomenu.
Onesnažen zrak predstavlja največje okoljsko tveganje za zdravje ljudi. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije povzroči na globalni ravni sedem milijonov prezgodnjih smrti letno. Kakovost zraka v Evropi se zadnja leta sicer postopno izboljšuje, vendar smo še daleč od ravni onesnaževal v zraku, ki bi bila sprejemljiva za zaščito zdravja ljudi.
Saharski pesek sestavljajo drobni delci (PM10 in PM2,5) ki vsebujejo različne minerale. Občasno se pojavi tudi v naših krajih. Kadar so koncentracije večje, nas o tem opozarja Agencija RS za okolje (ARSO).