Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pripravlja navodila, priporočila in mnenja za upravljavce vodovodnih omrežij ter lastnike objektov, priključenih na vodovodno omrežje.
Parni vlažilniki so naprave, ki s sproščanjem vodne pare vlažijo zrak. Vodo v parnih vlažilnikih segrevamo s plinom ali elektriko do vretja. Pri tem nastaja para (in ne aerosol – drobne kapljice velikosti do 5 µm) (1), ki izhaja iz naprave v prostor bodisi neposredno ali preko prezračevalnega sistema. Parni vlažilniki so za dotok vode […]
Sistemi za megljenje oziroma za hlajenje z megljenjem so naprave, ki hladijo zrak s pršenjem vodnih kapljic – aerosola. Uporabljajo jih v trgovskih centrih, industriji in kmetijstvu npr. za nadzor smradu (v živalskih vrtovih, hlevih), pred hoteli, na hišnih dvoriščih, v telovadnicah, v šotorih; sistemi za megljenje se uporabljajo tudi za pršenje pesticidov (1, 2). […]
Priporočila obravnavajo hladilne stolpe in hlapilne kondenzatorje prednostnih prostorov, opredeljenih v Uredbi o pitni vodi, smiselno pa se lahko uporabijo tudi za druge sisteme hlapilnega hlajenja.
Nekaj najpogostejših vprašanj in odgovorov s področja pitne vode.
Mag. Eva Grilc, dr. med. iz Centra za nalezljive bolezni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je danes dopoldne ob 11. uri (29. 4. 2025) predstavila zadnje podatke epidemiološke službe, ki je od 17. 4. do 25. 4. izvedla obsežno epidemiološko preiskavo v povezavi z osebami, ki so se okužile z uživanjem onesnažene pitne vode ali […]
Epidemiološka služba na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) je v sredo, 16. aprila 2025, prejela obvestilo vodje službe za zdravstveno-higienski nadzor v podjetju JP VOKA SNAGA, da so iz družbe Mercator, dan prej (15. aprila 2025) prejeli prve informacije o zdravstvenih težavah zaposlenih v poslovnem objektu Maximarket.
Težave s pitno vodo so bile potrjene v interni vodovodni napeljavi poslovnega objekta Maximarket (Trg republike 1, Ljubljana), kjer je bil izdan interni ukrep prepovedi uporabe pitne vode za prehrambne namene.
V sklopu raziskovalnega projekta smo zbrali in analizirali podatke o prisotnosti kemijskih onesnaževal v pitni vodi manjših in srednje velikih sistemov za oskrbo s pitno vodo (MSV SOPV, 50 -5000 uporabnikov) v obdobju med 1.1.2018 in 31.12.2023.
Svetovni dan voda obeležujemo vsako leto 22. marca od leta 1993, potem ko je bil izbran na konferenci Združenih narodov o okolju in razvoju v brazilskem mestu Rio de Janeiro leta 1992. Njegov namen je ozaveščanje o pomenu pitne vode ter trajnostne rabe vodonosnikov.
V Sloveniji se je v letu 2023 s pitno vodo iz sistemov za oskrbo s pitno vodo na oskrbovalnih območjih, ki so bila vključena v nadzor spremljanja kakovosti pitne vode – monitoring, oskrbovalo 1.957.945 oziroma 92,3 % prebivalcev, na 861 oskrbovalnih območjih.
Glede na določbe Uredbe o pitni vodi (Uradni list RS, št. 61/2023 z dne 2.6.2023) določamo naslednje parametre: mikrobiološke, kemijske in indikatorske parametre.
Priloga I del B Uredbe o pitni vodi in izbrani parametri.
(Pravilnik o pitni vodi. Ur.l.RS št.19/04, 35/04, 26/06 in 92/06 - 9. člen)