Aktualno
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Spletno mesto NIJZ predstavlja vir podatkov in informacij, ki so podlaga za odločanje in ukrepanje posameznikov, strokovnjakov in zdravstvene politike.
Čelada občutno zmanjša tveganje za resne poškodbe glave in možganov, ker absorbira energijo, ki nastane ob udarcu v glavo. Da bi dobro ščitila pred poškodbami, mora čelada ustrezati velikosti naše glave in biti pravilno pripeta. Poleg tega je treba izbrati pravo čelado za določeno vrsto športne aktivnosti ali načina transporta.
Kolesarjenje je priljubljena oblika rekreacije za odrasle in otroke, pa tudi zdrav in okolju prijazen način transporta. Žal se kolesarji pogosto poškodujejo in poškodbe so lahko zelo resne, še posebej ob trčenju z motornim vozilom.
Otroci komaj čakajo pustni čas, da se lahko pokažejo v novi maski. Da se pustno rajanje ne bi končalo v solzah, se z otrokom prej dogovorimo o spoštovanju pravil, ki bodo zmanjšala tveganje otrok za različne poškodbe.
V preteklih dneh sta se v Sloveniji zgodili dve nezgodi otrok na smučiščih, ki ponovno opozarjata na pomen varne smuke in ustrezne zaščite. Smučanje je priljubljena zimska aktivnost, ki otrokom prinaša veselje in številne zdravstvene koristi, vendar je pomembno, da poskrbimo za njihovo varnost ter zmanjšamo tveganje za poškodbe.
Predstavljamo vam video, ki prikazuje ključne korake, kako poskrbeti za malčka, ko začne hoditi. S temi praktičnimi nasveti lahko preprečimo morebitne resne poškodbe in omogočimo otroku varno raziskovanje sveta okoli sebe.
Predstavljamo vam video, ki prikazuje, kako poskrbimo za varnost otrok v prvih mesecih življenja in preprečimo resne poškodbe.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo pripravili video, ki prikazuje, kako poskrbimo za varnost otrok, ko začnejo samostojno sedeti in se plaziti, ter kako preprečimo resne poškodbe.
V decembru prižgemo prvo svečo na adventnem venčku, vendar moramo biti pazljivi, saj so goreče sveče eden najpogostejših vzrokov za požare v gospodinjstvu. Upoštevamo nekaj varnostnih pravil, da se majhna lučka ne bo spremenila v požar.
Včasih smo prepričani, da se nezgode »preprosto dogajajo« in da ni mogoče storiti ničesar, da bi jih preprečili, vendar ni tako. Možnosti, da se poškodujemo, lahko zmanjšamo že s tem, da skrbimo za svoje zdravje, smo aktivni in izboljšamo varnost svojega doma.
Otroci se že veselijo, da se bodo za noč čarovnic oblekli v čim bolj strašljive kostume in maske. Da se rajanje »čarovnic« in »duhov« ne bi končalo v solzah, se z otroki prej dogovorimo o spoštovanju pravil, ki bodo zmanjšala njihovo tveganje za različne poškodbe.
Doma lahko zmanjšamo nevarnost požara tako, da redno pregledujemo in smo pazljivi pri uporabi električnih in grelnih naprav (električne blazine, kaloriferji, likalniki, peči ipd.), ki so pogosti povzročitelji požarov, če ne delujejo pravilno. Pogost vzrok za požar je tudi dotrajana, poškodovana ali preobremenjena električna napeljava. Odkrite napake je treba čim prej odpraviti.
S hrano se lahko zaduši vsak otrok, vendar so še posebej ogroženi otroci, mlajši od treh let. Majhni otroci imajo ozke dihalne poti, ki se zlahka zamašijo, in ker nimajo veliko izkušenj z žvečenjem, lahko vdihnejo cele koščke hrane.
Železniški promet je eden najvarnejših in najbolj zanesljivih načinov prevoza, vendar železniški prehodi in proge niso brez nevarnosti. Vlaki so danes tišji in hitrejši kot kdaj koli prej in se ne morejo ustaviti zlahka, zato moramo pešci, kolesarji in vozniki motornih vozil poznati varnostna pravila.
Resne poškodbe otrok se lahko zgodijo tudi na domačem dovozu, dvorišču ali v garaži, ko voznik pri vzvratnem speljevanju nehote povozi otroka, ki ga iz avtomobila ne vidi. Tragično je, da je voznik največkrat družinski član ali prijatelj. Take nezgode zlahka preprečimo z upoštevanjem nekaj preprostih nasvetov
Začetek šolskega leta pomeni, da se na ceste vrača večje število otrok in mladostnikov, ki se vsakodnevno odpravljajo v šolo. V okviru kampanje “Slovenija gre v šolo 2024” želimo poudariti pomen varnosti v prometu, s posebnim poudarkom na uporabi zaščitnih čelad. Čelade so ključno varnostno sredstvo za vse udeležence v prometu, zlasti za otroke, ki […]