EUDA (Agencija Evropske unije za droge)

EUDA (Agencija Evropske unije za droge)

Ne spreglejte
Najnovejše
Mateja Jandl

Nenehni zdravstveni in varnostni problemi, ki jih predstavljajo uveljavljene in novejše prepovedane droge, terjajo primeren odgovor na tveganja, povezana z uporabo prepovedanih drog. Celostno spremljanju omenjenega pojava omogoča medresorsko usklajeno in pravočasno ukrepanje na področju varnosti, preventive, zdravljenja, reintegracije in zmanjševanja škode za posameznika in za družbo kot celoto.

Mateja Jandl, dr. med, spec., vodja Slovenske osrednje točke Agencije EU za droge

 

 

 

Twitter: @EUDrugsAgency https://twitter.com/EUDrugsAgency

Facebook: @EUDrugsAgency https://www.facebook.com/EUDrugsAgency

LinkedIn:@EUDrugsAgency https://www.linkedin.com/company/eudrugsagency/mycompany/

Instagram: @EUDrugsAgency https://www.instagram.com/eudrugsagency/

YouTube: @EUDrugsAgency https://www.youtube.com/@EUDrugsAgency

 

Opis projekta

Ozadje

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje RS (NIJZ) domuje Slovenska osrednja točka Agencije EU za droge, ki je stičišče informacij in aktivnosti nacionalnih deležnikov na področju prepovedanih drog in je pooblaščena za prejemanje podatkov od vseh nacionalnih organov.

Slovenska osrednja točka Agencije EU za droge je del evropskega informacijskega omrežje o drogah in zasvojenosti z drogami, ki deluje na Agenciji Evropske unije za droge (EUDA). EUDA je osrednji organ za prepovedane droge v Evropski uniji. Agencija (prej znana kot EMCDDA) s sedežem v Lizboni, prispeva k pripravljenosti EU na droge z ukrepi, ki predvidevajo nevarnosti in opozarjajo nanje, hkrati pa se odziva na porajajoče se težave in se uči iz najboljših praks na tem področju, ter ocenjuje učinkovitost relevantnih intervencij.

V projektu EUDA redno spremljamo stanje na področju tveganih vedenj, povezanih z uporabo prepovedanih drog, identificiramo ključne probleme, osveščamo, obveščamo in izobražujemo različne javnosti ter predlagamo potrebne ukrepe in jih strokovno zagovarjamo. Zagotavljamo torej celovito spremljanje javnozdravstvenega problema uporabe prepovedanih drog v Sloveniji.

Hkrati se podatki v vseh državah članicah EU zbirajo po enotni metodologiji, zato se lahko po teh podatkih primerjamo z ostalimi državami članicami EU.

Podatki služijo načrtovanju aktivnosti na področju preprečevanja in zmanjševanja škode zaradi uporabe prepovedanih drog, za bolj informirane politike in ukrepe na področju drog, pri čemer si vsaka nacionalna osrednja točka prizadeva, da s pomočjo podatkov, ki jih zbira in analizira, prispeva k bolj zdravi in varni lastni državi.

Cilji

Poslanstvo agencije je prispevati k boljši pripravljenosti EU na droge s štirimi glavnimi ukrepi: predvidevanje, opozarjanje, odzivanje in »učenje«. Agencija poleg letnega Evropskega poročila o drogah, ki ga izdaja in predstavlja Evropskemu parlamentu ter javnosti, s pomočjo nacionalnih kontaktnih točk objavlja vrsto publikacij, ki so pomembne za izobraževanje strokovnjakov in laikov ter javnosti.

Poslanstvo Nacionalnih kontaktnih točk pri EUDA je spremljanje stanja na področju drog z uporabo skupnih metodologij in pristopov, tako da so podatki med državami primerljivi. Na ta način se v EU ustvarjajo primerljivi podatki, ki jih uporabljajo tudi Združeni narodi, Svetovna zdravstvena organizacija in druge mednarodne ustanove. Podatki so pomembni tudi za posamezne države in strokovnjake v teh državah, saj se lahko njihove vlade odločajo na podlagi znanstveno pridobljenih podatkov, kar vladam omogoča ustrezne ukrepe za zmanjšanje uporabe drog in posledic uživanja drog, raziskovalci pa se lahko vključijo v evropsko mrežo za raziskave drog.

Hkrati je ta projekt pomemben tudi zato, ker vzpostavlja spremljanje novih psihoaktivnih substanc, ki se pojavljajo v EU. Skupaj s kontaktnimi točkami, agencijo v Lizboni in Europolom, se oceni snovi in jih predlaga za uvrstitev na seznam prepovedanih drog.

Dodana vrednost:

Namen naloge je zagotavljati primerljive, preverjene epidemiološke podatke s področja drog za strokovno javnost in odločevalce v Sloveniji, ter zagotoviti ustrezne standardizirane podatke za Agencijo EU za droge (EUDA).

Podatki na področju prepovedanih drog služijo načrtovanju aktivnostim za bolj informirane politike in ukrepe na področju drog, pri čemer si slovenska nacionalna informacijska enota (Slovenska osrednja točka Agencije EU za droge ) prizadeva, da s pomočjo podatkov, ki jih zbira, analizira in zagotavlja informacije, prispeva k bolj zdravi in varni lastni državi.

Nacionalna kontaktna točka se nahaja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Slovenije (NIJZ) in je središče obveščanja o drogah v državi, ter vozlišče vseh nacionalnih deležnikov na področju prepovedanih drog.

Pričakovani rezultati in gradiva:

  • Izdaja Nacionalnega poročila RS o stanju na področju prepovedanih drog v angleščini za EUDA
  • Izdaja Nacionalnega poročila RS v slov. jeziku
  • Redno spremljanje ključnih indikatorjev po metodologiji EMCDDA
  • Izvedba Nacionalne raziskave o tobaku, alkoholu in drugih drogah (ATADD)
  • Izvedba Evropske spletne raziskave o uporabi drog (EWSD 2024)
  • Izvedba DRID presečne raziskave o okužbah med uporabniki, ki so v določenem letu obravnavani v CPZOPD
  • Spremljanje epidemiologije odpadnih vod
  • Koordiniranje sistema EWS – Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi (NPS)

Trajanje projekta: 1. 1. 2024 do 31. 12. 2024.

Nosilna organizacija: EUDA

Projektni partnerji: Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Financiranje: EUDA

Za dobro javno zdravje
Nekemične zasvojenosti

Razumevanje nekemičnih zasvojenosti v današnji družbi: od vzrokov do posledic

Podrobno
Cepljenje

Cepljenje proti gripi v sezoni 2024/25

Podrobno
NIJZ

Moje zdravje, moja izbira, moja pravica

Podrobno