Nenalezljive bolezni

Ste dobili vabilo? Odzovite se in zmanjšajte tveganja za razvoj raka želodca

Nenalezljive bolezni

Rak želodca je peta najpogosteje diagnosticirana vrsta raka in četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka na svetu. V Sloveniji letno odkrijemo 450 novih primerov bolezni, 350 oseb letno umre zaradi tega raka. Preprečevanje razvoja bolezni je najboljša metoda za zmanjševanje umrljivosti zaradi raka želodca.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 21.03.2024
Objavljeno: 21.03.2024

Nacionalni inštitut za javno zdravje in Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor v okviru evropskega projekta EUROHELICAN izvajata pilotno preventivno presejalno testiranje na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori (H. pylori). V raziskavo je bilo povabljenih 4000 pacientov ZD dr. Adolfa Drolca Maribor med 30-34 let starosti.  S pilotno raziskavo želimo pridobiti čim več podatkov o tem, kako razširjena je okužba in kako naj učinkovito organiziramo testiranje, da bi bilo kasneje lahko omogočeno po celotni Sloveniji.

Okužba s H. pylori povzroča 89 odstotkov raka želodca, brez raka na prehodu v požiralnik. Približno 80 odstotkov vseh okuženih je brez simptomov, zato je pravočasno odkritje in zdravljenje okužbe ključno za zmanjšanje pojavnosti raka želodca (do 63 odstotkov).

S sodelovanjem v raziskavi lahko zmanjšate možnost za razvoj raka želodca in drugih resnih zdravstvenih težav ter prispevate k odločitvam Slovenije in EU glede vključitve populacijskega presejalnega programa testiranja in zdravljenja H. pylori med državne preventivne programe.

Če ste prejeli vabilo Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor na preventivno presejalno testiranje na okužbo z bakterijo H. pylori, vas spodbujamo, da se vabilu odzovete.

Testiranje v ZD Maribor že poteka, do zdaj se je zanj prijavilo že 1200 povabljenih v raziskavo. Vsem, ki ste se na raziskavo že prijavili, se zahvaljujemo. Za dogovor o nadaljnjih korakih raziskave vas bo kontaktirala sestra iz ambulante vašega izbranega osebnega zdravnika.

V okviru drugega evropskega projekta TOGAS poteka raziskava tudi v ZD Ljubljana.

Zmanjšajte tveganje za razvoj raka na želodcu – Odkrijte in zdravite bakterijo H. pylori

 

Eurohelican ikona

 

Več o projektu EUROHELICAN si lahko preberete na naslednji povezavi.

 

Zvočna izjava - prim. Tatjana Kofol Bric, dr. med, spec. javnega zdravja, koordinatorica Delovnega paketa 4 v projektu EUROHELICAN (NIJZ)

Za dobro javno zdravje
Nekemične zasvojenosti

Razumevanje nekemičnih zasvojenosti v današnji družbi: od vzrokov do posledic

Podrobno
Cepljenje

Cepljenje proti gripi v sezoni 2024/25

Podrobno
NIJZ

Moje zdravje, moja izbira, moja pravica

Podrobno