Iz gorenjske regije je bilo v raziskavo v vzorec izbranih 1706 prebivalcev, starih od 18 do 74 let.
Kot je pokazala raziskava, skoraj tri četrtine prebivalcev Gorenjske ocenjujejo svoje zdravje vsaj kot dobro. Štiri najpogostejše zdravstvene težave, ki so jih pestile v zadnjem mesecu, so bolečine v križu in vratu oz. ramenih, glavobol ter težave s spanjem. Potrjeno s strani zdravnika ima zvišane maščobe v krvi 25 % prebivalcev, zvišan krvni tlak 22 % prebivalcev, bolezni in okvare hrbtenice 15 % prebivalcev, po 11 % prebivalcev pa boleznih sklepov oziroma motnje spanja. Pri dobri petini prebivalcev je bila tudi že izmerjena zvišana koncentracija krvnega sladkorja. Več kot tretjina prebivalcev ima povišano telesno maso, debelost je prisotna pri dobrih 16 %. V zadnjem mesecu sta se skoraj dve tretjini prebivalcev večino časa počutili sproščene in umirjene ter dobra polovica srečne. O občutku napetosti, stresa ali velikega pritiska v zadnjih 14 dneh, ki je bil prisoten pogosto ali vsak dan, pa je poročalo skoraj 14 % prebivalcev. Zaradi duševnih stisk je strokovno pomoč v zadnjem letu iskalo dobrih pet odstotkov prebivalcev.
Da za svoje zdravje zelo oz. kar dobro skrbijo, menijo dobre tri četrtine prebivalcev. S pravico do preventivnega pregleda po 30. letu starosti sta seznanjeni dobri dve tretjini prebivalcev, skoraj polovica manj pa z delovanjem zdravstveno vzgojnih centrov (ZVC)/centrov za krepitev zdravja (CKZ) v zdravstvenih domovih.
Prebivalci Gorenjske v splošni oceni svojega zdravja pomembno ne odstopajo od slovenskega povprečja. So pa glede na področja, na katerih regija dosega slabše rezultate, priložnosti za izboljšanje, kot je redno spremljanje svojega krvnega tlaka, udeleževanje na aktivnostih ZVC/CKZ, v prehrani dajanje prednosti mlečnim izdelkom z manj maščobe, za ženske redno samopregledovanje dojk in za moške redno samopregledovanje mod.
Publikacija je na voljo na tej povezavi.
Na osnovi podatkov iz raziskave Z zdravjem povezan vedenjski slog odraslih prebivalcev Slovenije 2020 smo pripravili tudi infografiko s ključnimi poudarki o tem, kako odrasli prebivalci Gorenjske ocenjujejo svoje zdravje in skrb zanj – najdete jo na tej povezavi.