Javni pozivi

Javni poziv za izbor zunanjega strokovnjaka, ki bo sodeloval pri izvedbi evalvacije projekta v okviru pogodbe »Supporting Health Data Access Bodies in Slovenia – SI-SUD«

Javni pozivi

Nacionalni inštitut za javno zdravje, Trubarjeva cesta 2, 1000 Ljubljana, ki ga zastopa doc. dr. Branko Gabrovec, generalni direktor, v vlogi upravičenca za izvajanje projekta  »Supporting Health Data Access Bodies in Slovenia – SI-SUD« na podlagi:

Zadnje posodobljeno: 11.12.2023
Objavljeno: 11.12.2023

Pogodbe št. 101128877 o sofinanciranju operacije »Supporting Health Data Access Bodies in Slovenia – SI-SUD«, z dne 1.12.2023

objavlja

Javni poziv za izbor zunanjega strokovnjaka, ki bo sodeloval pri izvedbi evalvacije projekta v okviru pogodbe »Supporting Health Data Access Bodies in Slovenia – SI-SUD«

 

  1. Podatki o naročniku

Naročnik javnega poziva je Nacionalni inštitut za javno zdravje, Trubarjeva cesta 2, 1000 Ljubljana (v nadaljevanju: NIJZ).

 

  1. Namen in cilj poziva

S pozivom želi NIJZ pridobiti neodvisno zunanjo evalvacijo uspešnosti projekta »Supporting Health Data Access Bodies in Slovenia – SI-SUD« (v nadaljevanju: SI-SUD), pri čemer je potrebno evalvirati potek projekta ter projektne izdelke. NIJZ namreč ne zaposluje vseh potrebnih profilov strokovnjakov s potrebnimi praktičnimi izkušnjami za izvedbo predmeta javnega poziva, prav tako pa mora biti evalvacija strokovna in neodvisna.

 

  1. Osnovni podatki o projektu

Skupni evropski prostor zdravstvenih podatkov (EHDS) bo spremenil krajino sekundarne uporabe zdravstvenih podatkov v EU in Sloveniji. Slovenija je med več presojami v zadnjih letih dokazala, da je zdravstveni informacijski sistem visoko centraliziran, interoperabilen, kljub temu pa v celoti ne dosegamo načela FAIR (Findability, Accessibility, Interoperability, Reusability). Najpomembnejša izziva ostajata najdljivost in dostopnost. Projekt bo obravnaval izzive, povezani s sekundarno uporabo podatkov, pa tudi povezovanje Slovenije z EU infrastrukturo in postavitev slovenskih zdravstvenih podatkov na zemljevid evropskih raziskovalcev in drugih deležnikov. Slovenija sodeluje ali sledi več pomembnim projektom EU in skupnih ukrepov na tem področju (TEHDAS in TEHDAS2, EHDS2, PHIRI, QUANTUM), zato bodo rezultati teh projektov prav tako uporabljeni v razvoju projekta SI-SUD. Projekt bo razvil infrastrukturo, razdeljeno na štiri glavne digitalne poslovne zmogljivosti, in sicer: izgradnja metapodatkovnega kataloga podatkovnih virov, razvoj platforme za dostope do podatkov, razvoj varnega okolja za obdelavo podatkov ter izboljšanje kakovosti podatkov in metapodatkov.

V projektu sodelujejo vsi večji upravljavci zdravstvenih podatkov v Sloveniji. Rezultati tega projekta bodo omogočili boljšo uporabniško izkušnjo za raziskovalce in druge deležnike, ter čim boljšo implementacijo zahtev EHDS za sekundarno uporabo zdravstvenih podatkov.

Cilji projekta so sledeči:

  • Vzpostavitev Slovenskega organa za dostop do zdravstvenih podatkov (SI-HDBA – Health Data Access Body) in vzpostavitev procesa sprejema, obdelave vlog za sekundarno rabo podatkov ter priprave odgovorov in podatkov na vloge;
  • Vzpostavitev infrastrukture, da bo SI-HDBA lahko uporabnikom podatkov zagotovila vpogled v vrste podatkov ter oceno primernosti obstoječih naborov zdravstvenih podatkov za predvideni namen uporabnikov podatkov;
  • Z namenom zagotavljanja močne tehnične in varnostne zaščite elektronskih zdravstvenih podatkov bo SI-HDAB omogočal dostop do teh podatkov v varnem obdelovalnem okolju, skladno z visokimi tehničnimi in varnostnimi standardi;
  • Povezovanje z infrastrukturo HealthData@EU za omogočanje čezmejnih tokov za sekundarno uporabo elektronskih zdravstvenih podatkov na ravni EU;

 

Delovni paket 3:  EVALVACIJA

Cilj delovnega paketa je spremljanje uspešnosti in učinkovitosti razvoja in implementacije vseh štirih digitalnih poslovnih zmogljivosti.  Delovni paket ima tri naloge:

T3.1 Spremljanje delovanja

Podrobna strategija za ocenjevanje projekta, vključno s posebnimi cilji, s podrobnimi kazalniki postopka, učinka in rezultata.

T3.2 Vmesno poročilo o oceni napredka

Poročilo bo povzelo napredek razvoja vseh digitalnih poslovnih zmogljivosti. Poročilo bo kritično ovrednotilo vse vidike razvojnih procesov in opisalo izzive. Za vsak delovni paket (DP6-DP9) bodo ocenjeni kazalniki učinka in izida. Poročilo lahko vključuje tudi morebitne korektivne ukrepe, ki jih je sprejela projektna skupina, in komentar o doseganju ciljev projekta SI-SUD. Vmesno ocenjevalno poročilo mora zajemati vse kazalnike v predlogu iz vseh delovnih skupin, vključno s kazalniki, specifičnimi za razpise, povezanimi s splošnim ciljem SI-SUD.

T3.3 Končno poročilo o oceni

Končno poročilo mora oceniti učinkovitost implementacije vseh digitalnih poslovnih zmogljivosti na podlagi rezultatov vmesnega poročila o oceni napredka. Končno ocenjevalno poročilo bo zajemalo vse kazalnike v predlogu iz vseh delovnih skupin, vključno s kazalniki za posamezne razpise, povezanimi s splošnim ciljem projekta SI-SUD.

Delovni paket 3 – Evalvacija mora zagotoviti tri izdelke:

  • D3.1: definicija kazalnikov učinkovitosti (rok: M16)
  • D3.2: poročilo o zadnjem stanju kazalnikov za SI-HDBA (rok: M36)
  • D3.3: končno evalvacijsko poročilo (rok: M36)

Prav tako mora v vmesni točki M6 (rok: M18) pripraviti vmesno evalvacijsko poročilo.

 

  1. Predmet javnega poziva

Predmet javnega poziva je izbor enega (1) zunanjega strokovnjaka, ki bo sodeloval pri izvedbi evalvacije projekta SI-SUD v skladu z zgoraj navedenimi zahtevami.

Zahtevani profil strokovnjaka:

Prijavijo se lahko strokovnjaki, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

  • imajo najmanj univerzitetno izobrazbo;
  • imajo najmanj petnajst (15) let izkušenj sodelovanja v projektih kot član projektnega tima;
  • imajo izkušnje z vodenjem projektov (najmanj 2 projekta nacionalnega ali evropskega pomena);
  • imajo izkušnje s projekti v okviru zdravstvenega programa EU, od tega pri vsaj enem projektu s področja zdravstvenih podatkov.

Dodatna leta izkušenj s projekti in dodatne reference se bodo dodatno točkovale skladno z Merili za ocenjevanje prijav, ki so v prilogi javnega poziva.

Število prostih mest za strokovnjake: 1

  1. Obdobje izvedbe

Pogodba z izbranim zunanjim strokovnjakom se bo podpisala za obdobje do najkasneje 30. 11. 2026.

Predviden pričetek prvih aktivnosti je januar 2024.

  1. Objava in rok za predložitev ponudb

Rok za predložitev vlog na tem javnem pozivu je 10 dni od objave poziva na predpisanem obrazcu, in sicer najkasneje do 20. decembra 2023 do 12. ure.

  1. Način oddaje vlog

Prijavitelj prijavo odda samostojno na predpisanem obrazcu.

Vsak strokovnjak lahko odda prijavo glede na navedene pogoje, v kolikor jih izpolnjuje.

Prijavnemu obrazcu je potrebno priložiti:

  • kratek CV prijavitelja;
  • dokazilo o najvišji doseženi izobrazbi;
  • dokazila o sodelovanju v projektih*;

*Dodatna leta izkušenj v praksi in dodatne reference se bodo dodatno točkovale skladno z Merili za ocenjevanje prijav, ki so v prilogi javnega poziva.

Merila za ocenjevanje prijav se nahajajo v prilogi objave javnega poziva.

Vloge se pošljejo na elektronski naslov si-sud@nijz.si , pri čemer morajo biti vse izjave in obrazci lastnoročno ali digitalno podpisani in pripeti k prijavi v pdf obliki.

Upoštevane bodo vloge, ki bodo na javni poziv prispele najkasneje do srede, 20. 12. 2023, do 10. ure na elektronski naslov si-sud@nijz.si .

Strokovna komisija lahko kandidate pozove k dopolnitvi vloge. Kandidat jo dopolni v roku 3 delovnih dni od posredovanega poziva. V nasprotnem primeru je njegova vloga izločena.

8.   Informacije o javnem pozivu

Dodatne informacije v zvezi z javnim pozivom so do zaključka na voljo na kontaktnem naslovu: si-sud@nijz.si.

9.   Subjekti javnega poziva

Subjekti javnega poziva so fizične osebe in s.p. .

S posameznikom bo glede na vsebino dela, obseg in njegov status, sklenjena pogodba o sodelovanju ali avtorska ali podjemna pogodba.

10.   Obravnava, ocenjevanje in izbor prispelih vlog v javnem pozivu

Vse prijave, ki bodo popolne in ki bodo izpolnjevale prijavne pogoje za sodelovanje, bodo pregledane in obravnavane s strani komisije. Po pregledu prijav bo komisija strokovnjake, ki izpolnjujejo zahtevane pogoje, umestila v bazo strokovnjakov. Prijavitelji bodo o uvrstitvi v bazo strokovnjakov obveščeni po elektronski pošti.

Podatki prijaviteljev, uvrščenih v nabor strokovnjakov, bodo po potrebi dostopni tudi prvostopenjski (Ministrstvo za zdravje) in drugostopenjski projektni kontroli.

11.   Objava javnega poziva

Javni poziv je objavljen na spletni strani NIJZ (www.nijz.si).

12.   Priloge javnega poziva:

 

Odgovorna oseba:

doc. dr. Branko Gabrovec

generalni direktor


 

Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Spremljanje okužb s SARS-CoV-2 (covid-19)

Podrobno
Spanje

Prekomerna dnevna zaspanost

Podrobno
Duševno zdravje

Ne molk, ampak ukrepanje

Podrobno