Hvala, ker si odgovoren voznik
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje začetki programa Otroci za varnost v prometu segajo 20 let nazaj, na Gorenjskem pa obeležujemo 10. leto aktivnosti na terenu.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje začetki programa Otroci za varnost v prometu segajo 20 let nazaj, na Gorenjskem pa obeležujemo 10. leto aktivnosti na terenu.
V Sloveniji je alkohol prisoten ob različnih priložnostih, še posebej v času večjih praznovanj, kot je martinovo, ki se ga pri nas obeležuje predvsem kot praznik vina. Sem lahko uvrstimo tudi bližajoči se “Veseli december”, saj je to obdobje, ko se poveča tveganje za prometne nezgode pod vplivom alkohola, zato je nujno potrebno, da splošno javnost ozaveščamo o tem, da alkohol ne sodi v promet.
HVALA, KER VOZITE 0’0 IN S TEM VARUJETE TUDI OTROKE V PROMETU
Vožnja pod vplivom alkohola je eden od glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometnih nezgod, tako pri voznikih kot tudi pri kolesarjih in pešcih. Alkohol negativno vpliva na sposobnost za vožnjo pri mnogih ljudeh že v manjših količinah. Pri dolgotrajnem in čezmernem pitju alkohola pa ogrožamo naše zdravje, saj ima škodljive posledice na telo in tudi širše – vpliva na osebne odnose (nasilje v družini, pogostejši konflikti ipd.) in družbo (prometne nezgode, nesporazumi, odsotnost z dela idr.)
Več o posledicah pitja alkohola najdete na letaku SOPA.
Tudi, če oseba pri sebi tega ne zazna, alkohol vpliva na:
Alkohol pomembno vpliva na delovanje naših možganov in na naše duševno ter čustveno stanje (poveča se nemir, jeza, slabše razpoloženje, impulzivno vedenje idr.)
POMEMBNO JE, DA V DRUŽBI VZPOSTAVIMO NIČELNO TOLERANCO DO PITJA ALKOHOLA MED VSEMI UDELEŽENCI V PROMETU, TUDI MED KOLESARJI IN PEŠCI
Preventivni program Otroci za varnost v prometu na Gorenjskem poteka že deseto leto, v sodelovanju NIJZ z regijskimi osnovnimi šolami in policijskimi postajami. Aktivnosti se začnejo v začetku šolskega leta, ko se učenci nižjih razredov osnovnih šol pogovarjajo s svojimi mentorji – učitelji o varnosti v prometu in pomembnosti tega, da so vozniki za volanom in tudi drugi udeleženci v prometu, vedno trezni. V času martinovanja se izvede ulični del akcije, ko policisti ustavljajo voznike in preverijo količino alkohola v izdihanem zraku. Kadar alkotest pokaže 0,0 ‰, k vozniku ob spremstvu policista, pristopi učenec in izroči risbico z letakom o vplivih alkohola na posameznika ter mu zaželi varno vožnjo. Letos smo pripravili tudi letake za tiste voznike, ki jim ob akciji alkotest pokaže prisotnost alkohola v telesu, saj je pomembno, da tudi ti vozniki dobijo ustrezne informacije, le-te jim predajo policisti sami.
Letaka si lahko ogledate tukaj: OVP Potrdilo/Priznanje in Letak SOPA).
Tudi v tem letu so otroci in njihove mentorice pokazali svojo ustvarjalnost.
Iz 8 šol v regiji je sodelovalo čez 500 otrok, ki so pod vodstvom 33 mentoric izdelali risbice oz. različne izdelke za voznike. Ulične akcije so bile razpršene po Gorenjski – od Jesenic, Bohinja, Tržiča, Šenčurja, Kranja do Škofje Loke. Otroci so ob tej priložnosti spoznali delo policista, nekateri pa so se lahko preizkusili v vlogi policista – dobili so telovnik in kapo z napisom “Policaj za en dan”. Vsi sodelujoči, še posebej otroci, so bili nad akcijo navdušeni.
Vsi smo pomemben del družbe in z lastnimi odločitvami lahko skupaj prispevamo k temu, da bomo na cestah varni – tako mi sami, kot naši otroci.
Več o vplivu alkohola najdete na povezavah:
https://www.nijz.si/sl/podrocja-dela/moj-zivljenjski-slog/alkohol
Naša akcija je del širše nacionalne akcije. Več o njej lahko preberete tukaj.