Razvijanje partnerstev je še posebej pomembno v lokalni skupnosti, kjer ljudje živijo in delajo. Pri zagotavljanju blaginje prebivalstva morajo sodelovati tako odločevalci kot strokovnjaki iz različnih sektorjev in nevladnih organizacij. K boljšemu zdravju lahko med drugim prispevajo s celovito promocijo zdravja in zagotavljanjem ugodnejših življenjskih pogojev.
Na 11. evropski konferenci o javnem zdravju bodo strokovnjaki iz vse Evrope naslovili širok nabor izzivov na različnih področjih javnega zdravja, vse od vpliva digitalizacije na zdravje do nalezljivih bolezni in zdravja socialno ogroženih skupin.
Ob konferenci so sodelujoči sprejeli Ljubljansko izjavo, ki poziva k političnemu ukrepanju za zmanjšanje neenakosti v zdravju. V izjavi je izražena potreba, da vsi akterji, ki se ukvarjajo s politiko javnega zdravja v Evropi in zunaj nje, sprejmejo naslednje zaveze:
- Nikogar pustiti ob strani – z zmanjševanjem neenakosti v zdravju v državah in med njimi, z zagotavljanjem splošnega dostopa do zdravstvenega varstva in s krepitvijo zdravstvenih sistemov;
- Izražanje znanja – z zagotavljanjem, da so zdravstveni podatki znanstveno utemeljeni in široko dostopni;
- Prenos dokazov v politiko – z upoštevanjem politične razsežnosti dela javnozdravstvene skupnosti;
- Krepitev zmogljivosti – z vlaganjem v odpravo ovir pri razvoju zdravstvene pismenosti ter s spodbujanjem in omogočanjem zdravstvene pismenosti vsakega posameznika; in
- Vključevanje zdravja v vse politike s krepitvijo medsektorskega sodelovanja.
Video Dosežki javnega zdravja v Sloveniji