Živo srebro v varčnih sijalkah
Varčne žarnice med drugim vsebujejo tudi živo srebro, ki se pri razbitju žarnice razlije po prostoru. Elementarno živo srebro je strupeno, zato je pomembno, da z njim ravnamo previdno.
Varčne žarnice med drugim vsebujejo tudi živo srebro, ki se pri razbitju žarnice razlije po prostoru. Elementarno živo srebro je strupeno, zato je pomembno, da z njim ravnamo previdno.
Direktiva 2011/65/EU Evropskega parlamenta in sveta z dne 8. junija 2011 o omejevanju uporabe nekaterih nevarnih snovi v električni in elektronski opremi (s spremembami) določa pravila o omejevanju uporabe nevarnih snovi v električni in elektronski opremi. S tem prispeva k predelavi in odstranitvi odpadne električne in elektronske opreme, ki je primerna za okolje.
Direktiva 2012/19/EU Evropskega parlamenta in sveta z dne 4. julija 2012 o odpadni električni in elektronski opremi (OEEO) (s spremembami) si prizadeva za preprečevanje ali zmanjševanje škodljivih vplivov odpadne električne in elektronske opreme. Direktiva spodbuja njeno zbiranje in recikliranje.
Zahteve Direktive 2012/19/EU v slovensko zakonodajo prenaša Uredba o odpadni električni in elektronski opremi (Ur. l. RS, št. 55/15). Uredba ureja ravnanje z varčnimi sijalkami, ki vsebujejo živo srebro.
Varčne sijalke oddajajo svetlobo z razelektrenjem živosrebrnih par. V cevki je mešanica uparjenega elementarnega živega srebra in plemenitega plina. Običajno je ta plin argon. Ko sijalko »prižgemo«, skozi plin stečejo elektroni in se zaletavajo v atome živega srebra. Pri tem nastajajo »bliski« ultravijolične (UV) svetlobe. UV svetlobo absorbira fosfor, ki je osrednji element plasti na notranji površini cevke (zmes fosforja in površinskih oksidov) in nato nastane vidna svetloba.
V strokovni literaturi so opisani primeri zastrupitev malih otrok z živim srebrom po razbitju običajnega termometra za merjenje telesne temperature. Leta 1978 sta bili dve sestrici, stari 2 in 3 leti, sprejeti v bolnišnico zaradi oteklin in velike količine beljakovin v krvi, kar je lahko značilna posledica zastrupitve z živim srebrom. Mlajša deklica je imela rožnato obarvane dlani in koncentracijo živega srebra v krvi 135 µg/l urina, starejša deklica pa koncentracijo 250 µg/l urina. Starši so se spomnili, da se je v sobi obolelih deklic nekaj tednov prej razbil živosrebrni termometer za merjenje telesne temperature. Deklici sta bili uspešno zdravljeni. Simptomi so izginili v tednu dni, pregled po pol leta je bil brez posebnosti.
Termometri za domačo uporabo vsebujejo približno 125-krat več živega srebra v primerjavi z varčnimi sijalkami. Varčne sijalke v povprečju vsebujejo od 2 do 4 mg živega srebra. Tveganje za zastrupitev z elementarnim živim srebrom je zato pri razbitju ene sijalke praktično zanemarljivo.
Predpostavke:
Iz tega sledi, da bo povprečna 8-urna koncentracija elementarnega živega srebra znašala 0,025 mg/m3, kar pri kratkotrajni izpostavljenosti ne predstavlja tveganja za zdravje.
Kratkotrajna (nekaj urna) izpostavljenost koncentraciji 0,2 mg/m3 zraka ne predstavlja tveganja za zdravje. 30 % živega srebra izhlapi v prvih 8-ih urah po razlitju, do 40% vsega živega srebra pa v prvih 14-ih dneh po razlitju. Dlje časa trajajoča izpostavljenost hlapom elementarnega živega srebra bi lahko povzročila škodljive vplive na zdravje. Zato je pomembno, da se razlito elementarno živo srebro čim prej odstrani iz prostora, med drugim tudi zato, ker se živo srebro lahko kopiči v organizmih.
Za čiščenje razbite varčne sijalke, ki vsebuje elementarno živo srebro, potrebujemo:
Odpadne varčne sijalke ne sodijo med mešane komunalne odpadke. Proizvajalci morajo na električno opremo, njihovo embalažo, navodila za uporabo ali na listino o garanciji vidno, čitljivo in neizbrisljivo natisniti znak: prečrtan zabojnik na kolesih. Zaradi vsebnosti živega srebra odslužene varčne sijalke spadajo med nevarne odpadke. Varčnih sijalk, ki so odložene v zabojnike za mešane odpadke ali steklo, ni mogoče ustrezno reciklirati.
Sijalke je potrebno zbirati ločeno ter jih prepuščati ali oddajati:
95 % sestavin varčne sijalke je možno reciklirati. Sijalke v procesu predelave razstavijo na steklo, kovino, plastiko in elektronska vezja. Odstranijo fluorescenčni prah, ki vsebuj majhno količino živega srebra. Pridobljene materiale nato uporabijo za izdelavo novih sijalk.