Zrak

Zaključki srečanja “Čist zrak za zdravje”

Zrak

V sredo, 16. aprila 2025, je v Škocjanu potekalo strokovno srečanje »Čist zrak za zdravje« na Dolenjskem, namenjeno osveščanju splošne in strokovne javnosti o vplivih onesnaženega zraka na zdravje ter iskanju učinkovitih rešitev za izboljšanje kakovosti zraka.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 23.04.2025
Objavljeno: 23.04.2025

Na dogodku smo sodelovali predstavniki NIJZ, NLZOH, ARSO, MOPE, lokalnih skupnosti in drugi strokovnjaki, ki smo v razpravi izpostavili ključne izzive ter oblikovali konkretne predloge za ukrepanje.

Onesnaženost zraka ostaja eden največjih okoljskih dejavnikov tveganja za zdravje ljudi.

Na srečanju smo zato posebej poudarili pomen zgodnjega osveščanja, možnosti pridobivanja subvencij za okolju prijazne rešitve ogrevanja ter pomen sodelovanja lokalnih skupnosti, države in posameznikov.

Spodaj povzemamo ključne zaključke srečanja ter povezave do koristnih informacij in virov podpore za vse, ki želijo prispevati k čistejšemu zraku v svojem okolju.

  • Onesnažen zrak je pereč okoljski problem, ki predstavlja enega najpomembnejših okoljskih dejavnikov tveganja za zdravje ljudi. Zelo pomembno je osveščanje javnosti o tem. Z osveščanjem je potrebno začeti že v zgodnjem otroštvu in sicer v domačem okolju, vrtcih in šolah.
  • Za zmanjšanje števila obolenj in smrti, ki jih povezujemo z izpostavljenostjo onesnaženemu zraku, je nujno intenzivno ukrepanje na lokalni in globalni ravni, ki temelji na zmanjšanju onesnaževanja zraka in izvajanju ukrepov, s katerimi zmanjšamo izpostavljenost onesnaženemu zraku.
  • O problematiki onesnaženega zraka in posledicah, ki jih izpostavljenost pušča na našem zdravju, je nujno osveščanje na vseh nivojih: splošne javnosti, strokovne javnosti in odločevalcev.
  • Kot posamezniki lahko k zmanjšanju onesnaženosti zraka največ prispevamo z ustrezno izbiro in izvajanjem ogrevanja ter transporta. Pri ustrezni izbiri in izvajanju ogrevanja ima država pomembno vlogo s svojo finančno pomočjo posameznikom.

Za povečanje osveščenosti občanov smo na srečanju v diskusiji izoblikovali predlog, da bodo lokalne skupnosti poskrbele za večjo osveščenost svojih občanov. Seznanili oziroma opomnili jih bodo zlasti glede možnosti pridobivanja subvencij Eko sklada za energijsko prenovo stavb, v katerih živijo, zamenjave dotrajanih kurilnih naprav z novejšimi ali toplotnimi črpalkami itd. Prav tako bodo opozorili na različne mehanizme za zmanjševanje energetske revščine, ki so redno posodobljeni na spletni strani. Prejemniki redne denarne pomoči ali varstvenega dodatka so upravičeni do subvencij v višini do 100 % stroškov naložbe.

Izpostavili bodo tudi možnost dogovora za obisk energetskih svetovalcev mreže Ensvet, ki nudijo brezplačno, individualno in neodvisno energetsko svetovanje občanom, podjetjem in javnemu sektorju za izvedbo okolju prijaznih naložb. Pri oblikovanju sporočila se lahko obrnejo na predstavnike MOPE.

  • Možnost pravilne izbire pri ogrevanju in transportu temelji na vnaprejšnjem načrtovanju, na umestitvi primernih oblik ogrevanja, prometnih poti v prostorske načrte. Pri tem se lahko lokalne skupnosti povežejo s predstavniki MOPE (kontakt: mope@gov.si) in z energetskimi svetovalci mreže Ensvet (https://ekosklad.si/prebivalstvo/ensvet/pisarna).

Pomembne povezave:

Da bi bili podatki o kakovosti zraka čim lažje razumljivi in dosegljivi vsem, Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) podatke o kakovosti zraka objavlja na svoji spletni strani. Objavljajo se sprotni podatki, napovedi in indeks kakovosti zraka. V okviru indeksa je stopnja kakovosti zraka prikazana v obliki enostavne barvne lestvice od modre (najboljša kakovost) preko zelene, rumene, oranžne in rdeče do vijolične (najslabša kakovost).

Agencija Republike Slovenije za okolje izvaja tudi simulacijo onesnaženosti zunanjega zraka za do dva dni vnaprej, podatki so na voljo na spletni povezavi.

Podrobnejše podatke o kakovosti zraka na internetu objavljajo tudi nekatere občine.

V primeru pričakovanih visokih koncentracij onesnaževal se preko medijev obvesti javnost. Ker v pogojih, ko je zrak že prekomerno onesnažen, njegove onesnaženosti z namenskimi ukrepi ni mogoče zmanjšati, je pomembno, da vsak sam zase poskrbi, da je njegova izpostavljenost čim manjša. To lahko stori na ta način, da ravna v skladu s priporočili za samozaščitno ravnanje, ki so dosegljiva na spletni strani Nacionalnega instituta za javno zdravje NIJZ:

Povišanje ravni delcev v zraku – priporočila za prebivalce in Povišane ravni troposferskega ozona – priporočila za prebivalce

Priporočila so pripravljena posebej za ranljive skupine prebivalcev (otroci, nosečnice, starejši odrasli, ljudje s kroničnimi boleznimi dihal in/ali obtočil) in za splošno prebivalstvo.

Cvetni prah ni uvrščen med onesnaževala zraka, je del bioaerosola. Merjenje obremenjenosti poteka v Nacionalnem laboratoriju za zdravje okolje in hrano in izhaja iz potreb alergologije, saj prisotnost alergenov v zraku izzove simptome alergijskih bolezni. Na resnost bolezni vplivajo okoljski dejavniki, kot so trajanje, intenzivnost izpostavljenosti in alergeni potencial cvetnega prahu. K povečanju alergenosti zrn prispevajo tudi onesnaževala zraka, k spremembam letnega poteka sezon in stopnje obremenitve pa vremenske in podnebne spremembe. Podatki o cvetnem prahu, napoved, koledar cvetnega prahu in druge informacije, ki pripomorejo k samozaščitnemu ravnanju, so dosegljivi na spletni povezavi Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

Za dobro javno zdravje
Hrup

Strokovni posvet o vplivih okoljskega hrupa na zdravje ljudi

Podrobno
Območna enota Novo mesto

Zaključki srečanja “Čist zrak za zdravje”

Podrobno
Območna enota Novo mesto

Spanec je boljši kot žganec

Podrobno

Išči