Samoplačniška cepljenja
Klopni meningoencefalitis (KME)
KME je resna virusa bolezen osrednjega živčevja, ki jo na človeka prenašajo okuženi klopi. Vbod klopa ne povzroči bolečine ali vidnih sprememb na koži, zato pogosto ostane neopažen. V prvi fazi se pojavijo nespecifični znaki, kot so utrujenost, slabo počutje, vročina, glavobol, bolečine v mišicah in sklepih, v drugi fazi (ki nastopi do 3 tedne po prvi fazi) pa sledijo visoka vročina, močan glavobol, otrdel in boleč vrat, slabost in bruhanje, lahko tudi tresenje jezika in prstov rok, težave z zbranostjo, zmedenost ter motnje zavesti.
Bolezen pogosto pusti trajne posledice. Od 100 bolnikov s KME jih bo do deset imelo ohromitve, ki bodo pri petih ostale trajno, eden do dva bosta umrla.
Za KME ni zdravila, zato je cepljenje kot najučinkovitejši način preprečevanja bolezni še toliko pomembnejše. To velja še zlasti za starejše odrasle, saj je v starostni skupinah od 55 do 74 let obolevnost najvišja, poleg tega se pri njih pogosteje pojavlja težak potek bolezni, ki večkrat pušča trajne posledice, kot so slabša spomin in sluh, motnje ravnotežja in govora, glavobol in pareze.
V Sloveniji je na voljo (mrtvo) cepivo proti KME, ki je varno in učinkovito. Zaščita po cepljenju je več kot 95-odstotna in se vzpostavi približno 14 dni po drugem odmerku. Proti KME se lahko cepimo kadarkoli, vendar je priporočljivo, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi v zimskih mesecih. Tako smo spomladi, ko se klopi prebudijo, že zaščiteni pred boleznijo.
Več o cepljenju starejših odraslih proti klopnemu meningoencefalitisu si lahko preberete v nadaljevanju.