Cepljenje

Cepljenje za starejše odrasle – ostanite zdravi in aktivni

Cepljenje

Zdravje in dobro počutje sta v starosti pogosto (ali praviloma) cenjena bolj kot kdaj koli prej. Skrb zanju, in ta je izjemnega pomena, vključuje tudi preprečevanje nalezljivih bolezni, pri čemer je pomembno cepljenje.

Zadnje posodobljeno: 14.04.2025
Objavljeno: 14.04.2025

Pri odraslih, starih 65 let in več, je delovanje imunskega sistema zaradi starosti oslabljeno, poleg tega imajo pogosteje tudi pridružene kronične bolezni. Zato je pri njih toliko večje tveganje, da bo ob morebitni okužbi potek bolezni težavnejši, prebolevanje pa napornejše.

Starejšim odraslim priporočamo cepljenje proti gripi, covidu-19, pnevmokoknim okužbam, respiratornemu sincicijskemu virusu (RSV), tetanusu, pasovcu in klopnemu meningoencefalitisu. Cepiva, ki so varna in učinkovita, namreč dobro ščitijo tako pred samimi boleznimi, kot tudi pred morebitnimi zapleti. Prav tako pa zmanjšujejo možnost, da bi oboleli potreboval bolnišnično zdravljenje.

Priporočljiva cepljenja za starejše odrasle v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja

Gripa

Gripa je zelo nalezljiva virusna okužba dihal, ki se prenaša s kužnimi kapljicami pri kašljanju, kihanju ali govorjenju, lahko pa tudi prek površin, s katerimi je bil oboleli z gripo v stiku. Prepoznamo jo zlasti po visoki temperaturi, bolečinah v mišicah in sklepih, glavobolu, izčrpanosti in suhem kašlju. Lahko poteka v blagi ali težji obliki, včasih se  konča tudi s smrtjo, zato gripa še zdaleč ni zgolj prehlad, zlasti ne pri starejših odraslih (65 let in več). Ti so namreč še posebej dovzetni za težji potek bolezni in resne zaplete, še posebej če imajo pridružene kronične bolezni. Zaradi gripe se lahko stanje kronične bolezni posameznika poslabša. Najpogostejši zaplet gripe pri starejših je bakterijska pljučnica. Raziskave kažejo tudi, da se pri bolnikih z gripo poveča tveganje za srčni infarkt in možgansko kap.

Med vsemi, ki umrejo zaradi gripe, je od 70 do 90 odstotkov starejših od 65 let. V Sloveniji letno zboli med 5 in 10 odstotkov prebivalstva (med 100.000 in 200.000 ljudi).

Najučinkovitejša zaščita proti gripi je cepljenje, ki prepreči težji potek bolezni ter zmanjša tako verjetnost hujših zapletov in smrtnega izida kot tudi zdravljenja v bolnišnici.

Cepivo je varno in ne more povzročiti bolezni, saj je »mrtvo« in ne vsebuje virusa gripe. V dveh tednih po cepljenju se v telesu vzpostavi zaščita, ki traja več mesecev, nato pa postopno upada in je po letu dni lahko že prenizka. Zato in ker se virusi nenehno spreminjajo, je cepljenje treba vsako leto ponoviti z novim, tistemu letu prilagojenim, cepivom. Najboljši za cepljenje je čas pred sezono gripe (jesenski meseci). Več o cepljenju starejših odraslih proti gripi si lahko preberete v nadaljevanju.

Covid-19

Povzročitelj covida-19 je virus SARS-CoV-2, ki sodi med koronaviruse. Prenaša se prek kužnih kapljic ob kašljanju, kihanju ali govorjenju, lahko pa tudi prek površin ali predmetov, ki so onesnaženi z izločki dihal okužene osebe.

Ob že sicer nepredvidljivem poteku covida-19 je tveganje za težji potek bolezni in nujnost bolnišničnega zdravljenja pri starejših odraslih (65 let in več) še večje. Zaradi starosti imajo namreč slabši imunski sistem, pogosto pa tudi kronične bolezni, kar tveganje za morebitne zaplete, med katerimi je najpogostejša pljučnica, le še povečuje. Zaradi vsega naštetega in ob dejstvu, da je večina umrlih zaradi covida-19 starejša od 65 let, je priporočljivo cepljenje, ki zaščiti pred težjo obliko bolezni in zmanjša verjetnost zapletov.

Zaradi hitrega pojavljanja novih različic virusa SARS-CoV-2 in posledičnega posodabljanja cepiva, pa tudi zato, ker zaščita po cepljenju sčasoma upade, je za starejše odrasle priporočljivo cepljenje pred začetkom vsake sezone okužb dihal (jeseni). Možno ga je opraviti hkrati s cepljenjem proti gripi in drugim boleznim.

Več o cepljenju starejših odraslih proti covidu-19 si lahko preberete v nadaljevanju.

Pnevmokokne okužbe

Pnevmokoki so skupina bakterij, ki se prenašajo kapljično in se nahajajo v žrelu zdravih ljudi, zlasti otrok. Znaki okužbe so odvisni od organa, ki ga okužba prizadene.

Od več kot 90 serotipov te bakterije jih večina lahko povzroča bolezni. Še zlasti dovzetni zanje so starejši odrasli (65 let in več) zaradi oslabljenega imunskega sistema in pogostih kroničnih bolezni. Pri njih pnevmokoki najpogosteje povzročajo pljučnico, lahko pa tudi vnetje obnosnih votlin in srednjega ušesa, okužbo krvi (sepsa) ter vnetje možganskih ovojnic (meningitis). Kljub zdravljenju je potek bolezni težavnejši, zato so tudi posledice pri starejših odraslih pogosto hujše, denimo dolgotrajna bolnišnična oskrba, trajna invalidnost ali celo smrt (zaradi invazivne pljučnice, sepse, meningitisa).

Učinkovito zaščito proti pnevmokokom predstavlja cepljenje. 23-valentno polisaharidno cepivo je za stare 65 let in več ter za kronične bolnike z urejenim zdravstvenim zavarovanjem brezplačno. Zadostuje en odmerek in nudi zaščito pred tistimi različicami pnevmokokov, ki najpogosteje povzročajo težje bolezni.

Gripa lahko poveča tveganje za invazivno pnevmokokno bolezen pri starejših od 65 let. Zato je priporočljivo, da se vsako leto cepijo tudi proti gripi. Več o cepljenju starejših odraslih proti pnevmokokom si lahko preberete v nadaljevanju.

Tetanus

Tetanus ali mrtvični krč je bolezen, za katero so značilni zelo boleči mišični krči celega telesa. Okužba se praviloma zgodi prek rane, v katero zaidejo spore (denimo stopimo na žebelj, se porežemo z vrtnim orodjem…), lahko pa se okužimo tudi prek žuljev, opeklin ali celo komaj opaznih ranic. Posebej nevarne so z zemljo onesnažene vbodne rane.

Tetanus prepoznamo po:

  • otrdelosti čeljusti in krčih v žvekalnih mišicah,
  • otrdelosti vratu, težavah pri požiranju, krču glasilk in mišic sapnika,
  • krčih po vsem telesu, okrepljenih refleksih, potenju in povišani telesni temperaturi.

Togost in krči postopno zajamejo vse telo, oteženo je dihanje, lahko nastopi pomanjkanje kisika ali celo zadušitev. Bolnik je pri tem ves čas pri polni zavesti.

Za tetanusom lahko zboli vsakdo in četudi ga je prebolel, imunosti ne razvije. Zdravljenje je zahtevno in v približno četrtini primerov neuspešno, saj toliko vseh okuženih umre. Najučinkovitejša zaščita proti tetanusu je cepljenje. Za dolgotrajno zaščito ga je treba obnavljati, in sicer na vsakih 10 let. Poživitveno cepljenje  s kombiniranim cepivom proti tetanusu in davici ter cepljenje ob poškodbi je krito iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

V Sloveniji zadnja leta obolevajo zlasti starejše necepljene osebe, ki so se okužile pri raznih kmečkih opravilih, pri delu na njivah in vrtovih.

Več o cepljenju starejših odraslih proti tetanusu si lahko preberete v nadaljevanju.

Samoplačniška cepljenja

Klopni meningoencefalitis (KME)

KME je resna virusa bolezen osrednjega živčevja, ki jo na človeka prenašajo okuženi klopi. Vbod klopa ne povzroči bolečine ali vidnih sprememb na koži, zato pogosto ostane neopažen. V prvi fazi se pojavijo nespecifični znaki, kot so utrujenost, slabo počutje, vročina, glavobol, bolečine v mišicah in sklepih, v drugi fazi (ki nastopi do 3 tedne po prvi fazi) pa sledijo visoka vročina, močan glavobol, otrdel in boleč vrat, slabost in bruhanje, lahko tudi tresenje jezika in prstov rok, težave z zbranostjo, zmedenost ter motnje zavesti.

Bolezen pogosto pusti trajne posledice. Od 100 bolnikov s KME jih bo do deset imelo ohromitve, ki bodo pri petih ostale trajno, eden do dva bosta umrla.

Za KME ni zdravila, zato je cepljenje kot najučinkovitejši način preprečevanja bolezni še toliko pomembnejše. To velja še zlasti za starejše odrasle, saj je v starostni skupinah od 55 do 74 let obolevnost najvišja, poleg tega se pri njih pogosteje pojavlja težak potek bolezni, ki večkrat pušča trajne posledice, kot so slabša spomin in sluh, motnje ravnotežja in govora, glavobol in pareze.

V Sloveniji je na voljo (mrtvo) cepivo proti KME, ki je varno in učinkovito. Zaščita po cepljenju je več kot 95-odstotna in se vzpostavi približno 14 dni po drugem odmerku. Proti KME se lahko cepimo kadarkoli, vendar je priporočljivo, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi v zimskih mesecih. Tako smo spomladi, ko se klopi prebudijo, že zaščiteni pred boleznijo.

Več o cepljenju starejših odraslih proti klopnemu meningoencefalitisu si lahko preberete v nadaljevanju.

Od 100 bolnikov s KME jih bo do deset imelo ohromitve, ki bodo pri petih ostale trajno, eden do dva bosta umrla.

Respiratorni sincicijski virus (RSV)

RSV je zelo nalezljiv in povzroča okužbe dihal. Prenaša se z neposrednim stikom z okuženim, s kužnimi kapljicami pri kašljanju in kihanju ter preko onesnaženih površin. V nasprotju z zdravimi odraslimi, pri katerih večinoma poteka kot prehlad, je za dojenčke in starejše od 65 let lahko nevaren, zlasti za tiste z oslabelim imunskim sistemom in kroničnimi pljučnimi obolenji. Nemalokrat namreč povzroči dihalno stisko, odpoved pljuč in celo smrt.

Pri starejših odraslih je večje tveganje za težji potek okužbe z RSV in zaplete, kakršna sta bronhitis in pljučnica, poleg tega lahko RSV poslabša obstoječe kronične bolezni, kot so astma, kronična obstruktivna pljučna bolezen in srčno popuščanje, kar lahko privede do resnih in celo smrtno nevarnih zapletov.

Cepljenje preprečuje okužbo spodnjih dihal, varuje pred težjim potekom bolezni in zmanjšuje verjetnost, da bo bolnik potreboval bolnišnično zdravljenje.

Cepljenje je samoplačniško, potreben je en odmerek.

Več o cepljenju starejših odraslih proti respiratornemu sincicijskemu virusu si lahko preberete v nadaljevanju.

Približno 150.000 odraslih Evropejcev na leto potrebuje bolnišnično zdravljenje zaradi težje oblike RSV, približno 20.000 oseb, starejših od 60 let, v Evropi zaradi RSV vsako leto umre.

Herpes zoster (pasovec)

Za pasovcem lahko zbolijo vsi, ki so kadarkoli preboleli norice. Gre namreč za vnovičen izbruh istega virusa (Varicella zoster), ki se je po prebolelih noricah skril v živčevju in lahko miruje vse življenje. Pri 10 do 30 odstotkih ljudi se vnovič aktivira in povzroči izbruh mehurčkov v določenem pasu kože – na tistem, ki jo oživčuje živec, v katerem je virus spal (najpogosteje na prsih, vratu, obrazu, trebuhu ali ledvenem predelu). Zakaj se virus vnovič aktivira, ni povsem jasno, najverjetneje pa zaradi začasno ali trajno oslabljenega imunskega sistema.

Prav zato se pasovec pogosteje pojavi pri starejših odraslih; pri njih so pogostejši tudi zapleti, med katerimi izstopa zelo huda kronična bolečina. Ta je za bolezen sicer značilna, a če traja mesec ali več, gre za t. i. postherpetično nevralgijo, ki je ne ublažijo običajna protibolečinska zdravila.

Postherpetično nevralgijo ima kar polovica bolnikov s pasovcem, starejših od 50 let. Ko je že navzoča, jo je težko obvladati, zato je nujno hitro ukrepanje s protivirusnimi zdravili.

Zaradi slabšega imunskega sistema je cepljenje priporočljivo zlasti za starejše odrasle, saj zmanjša tveganje za razvoj pasovca (97 odstotkov) in za dolgotrajne bolečine (100 odstotkov). Potrebna sta dva odmerka.

 Cepljenje je:

  • samoplačniško za sicer zdrave starejše odrasle,
  • v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja za najbolj ranljive imunsko oslabljene odrasle in starejše od 65 let z določenimi kroničnimi boleznimi (okrnjeno imunostjo, okužbo s HIV, revmatoidnim artritisom, sistemskim eritematoznim lupusom, kronično vnetno črevesno boleznijo, kronično obstruktivno pljučno boleznijo ali bronhialno astmo, kronično ledvično insuficienco, sladkorno boleznijo).

Več o cepljenju starejših odraslih proti pasovcu si lahko preberete v nadaljevanju.

Cepljenje je priporočljivo tudi za tiste, ki so v otroštvu preboleli norice, saj pasovec povzroča isti virus kot norice; po letih se namreč lahko znova aktivira.

Zakaj cepljenje? Pomembno je vedeti:

  • Imunski sistem starejših odraslih je šibkejši kot pri mlajših.
  • Če v mladosti ali odrasli dobi sicer zdrav posameznik nekatere bolezni preboli brez težav ali kot prehlad, pa starejše odrasle lahko doleti težavno in več dni, tednov ali mesecev dolgo prebolevanje, ki se nemalokrat konča s hospitalizacijo ali je celo usodno.
  • Zaradi slabšega imunskega odziva je učinkovitost cepljenja pri starejših odraslih manjša in pri nekaterih cepljenjih zaščita upade hitreje – a cepiva vseeno rešujejo življenja.
  • So učinkovit ukrep za preprečevanje bolezni ali vsaj omilitev njihovega poteka, ki je pri starejših odraslih lahko neusmiljen – za kar pa ni razloga.
Za dobro javno zdravje
Nalezljive bolezni

Smernice za vključitev otroka v vrtec/šolo po preboleli nalezljivi bolezni ali okužbi

Podrobno
Mediji

10 let platforme Zdravje v občini – kakovostni podatki za boljše zdravje prebivalcev

Podrobno
Duševno zdravje

Festival duševnega zdravja letos v Kopru

Podrobno

Išči