Programi

Krepitev sodelovanja za zdravje otrok: obisk na Pediatrični kliniki v Ljubljani

Programi

V okviru spremljevalnega programa ob obisku predsednika Republike Hrvaške Zorana Milanovića v Sloveniji, sta njegova soproga, prof. dr. sc. Sanja Musić Milanović in soprog predsednice Republike Slovenije dr. Aleš Musar obiskala Pediatrično kliniko.

Ne spreglejte
Zadnje posodobljeno: 09.04.2025
Objavljeno: 26.02.2025

Prof. dr. sc. Sanjo Musić Milanović, ki je zdravnica, epidemiologinja in profesorica na Medicinski fakulteti v Zagrebu povezuje z dr. Alešem Musarjem skupno delovanje za zdravje otrok in obvladovanje debelosti pri otrocih in mladostnikih. V maju 2023 se je soprog predsednice RS v Zagrebu udeležil Vrha soprog in soprogov evropskih voditeljev o problematiki otroške debelosti, ki sta ga gostila soproga hrvaškega predsednika prof. dr. sc. Sanja Musić Milanović in Urad Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) za Evropo. Na tem vrhu je bila sprejeta Zagrebška deklaracija, ki usmerja v usklajeno ukrepanje na tem področju. Na pobudo dr. Aleša Musarja je skupina strokovnjakov takoj po vrhu v Zagrebu pripravila priporočila za Slovenijo.

Gosta sta z zanimanjem prisluhnila prestavitvi delovanja Univerzitetnega kliničnega centra in Pediatrične klinike, velikem obsegu storitev, ki jih zagotavljata prebivalcem, raziskovalnem in razvojnem delu ter usposabljanju zdravstvenega kadra. Zanimal ju je tudi velik obseg in uspehi na področju transplantacijske dejavnosti, o katerih so mediji poročali v zadnjih dneh.

Obvladovanje debelosti pri otrocih in mladostnikih in mednarodno sodelovanje na tem področju sta bili osrednji temi pogovora na Pediatrični kliniki. Prof. dr. Nataša Bratina je predstavila klinične pristope za obravnavo debelosti na kliniki in povezavo klinike s primarno in sekundarno ravnjo zdravstvenega varstva. V pogovoru je tekla beseda tudi o šolski prehrani in njenem pomenu za zdravje otrok.

Nato je sledila predstavitev prof. dr. Gregorja Juraka s Fakultete za šport Univerze v Ljubljani o pomenu telesne zmogljivosti otrok za zdravje in doseganje učnih uspehov. Predstavil je aplikacijo Moj SLOfit in mednarodne raziskovalne in razvojne projekte, pri katerih sodelujejo in kjer je Slovenija vodilni partner.

V zadnjem delu srečanja, je prim. Polonca Truden Dobrin z NIJZ predstavila družinsko obravnavo za zdrav življenjski slog, ki je za otroke in njihove starše na voljo v Centrih za krepitev zdravja v okviru Programa ZDAJ. Izvaja jo multidisciplinarni tim, ki ga sestavljajo specialist pediatrije, diplomirana medicinska sestra, kineziolog, psiholog in dietetik in naslavlja ključne vidike zdravega življenjskega sloga v povezavi s šolo in lokalno skupnostjo. S tem pristopom na primarni ravni je Slovenija vzbudila veliko zanimanja v drugih evropskih državah. Prim. Truden je posebej poudarila dobro sodelovanje s Pediatrično kliniko in Fakulteto za šport ter izvajalci na primarni ravni zdravstvenega varstva. Za uspešno delo je ključna tudi podpora Ministrstva za zdravje na področju prehrane in telesne dejavnosti ter med-resornega sodelovanja s področjem vzgoje in izobraževanja.

Udeležence pogovora je v posebnem sporočilu pozdravila tudi dr. Melita Vujnović, predstavnica Svetovne zdravstvene organizacije v Sloveniji, ki se je zahvalila za prizadevanja za obvladovanje debelosti, saj sta v otroštvu in mladostništvu zgodnje preprečevanje in obravnava debelosti najpomembnejša. Debelost je bila dolgo obdobje prepoznana kot dejavnik tveganja, sedaj pa je prepoznana kot bolezen. Je svetovna epidemija, ki ogroža zdravje in trajnostni razvoj v vseh državah ter nesorazmerno prizadene revnejše in ranljive skupine prebivalstva.

V Sloveniji že desetletja tesno sodelujejo z NIJZ, ki je intenzivno prispeval k vzpostavitvi pobude za spremljanje debelosti pri otrocih – znane – COSI – Childhood obesity surveillance initiative, ki zagotavlja kritično pomembne nacionalne in mednarodne podatke o stanju in trendih debelosti in telesne dejavnosti pri otrocih. Ta delo poteka z roko v roki s Fakulteto za šport Univerze v Ljubljani.

Slovenija je skupaj z Irsko, Portugalsko in Španijo del demonstracijske platforme SZO na področju javnozdravstvenega ukrepanja in obravnave debelosti in deli izkušnje z drugimi državami evropske regije.

Pobuda soprog in soprogov voditeljev evropskih držav je ključnega pomena pri skupnih prizadevanjih za ozaveščanje, pomoč pri javnozdravstvenemu ukrepanju in klinični obravnavi, da bi zagotovili zaustavitev trenda naraščanja debelosti ter zaščitili in spodbujali zdravje prihodnjih generacij.

Pogovora so se udeležili tudi Davorka Božić-Grigić, soproga veleposlanika Republike Hrvaške v Republiki Sloveniji, Biserka Marolt-Meden, svetovalka predsednice Republike Slovenije za družbene dejavnosti, dr. Marjeta Recek z Ministrstva za zdravje in Rade Pribaković Brinovec z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Za dobro javno zdravje
NIJZ

Kako ste zadovoljni s spletno stranjo NIJZ?

Podrobno
Nalezljive bolezni

Smernice za vključitev otroka v vrtec/šolo po preboleli nalezljivi bolezni ali okužbi

Podrobno
Mediji

10 let platforme Zdravje v občini – kakovostni podatki za boljše zdravje prebivalcev

Podrobno

Išči